Tradiční značku žvýkaček Pedro od Finů koupila irská Valeo Foods

Finská skupina Raisio prodala tradiční českou značku žvýkaček Pedro a další z divize cukrovinek původem irské mezinárodní skupině Valeo Foods. Obchodní transakce zahrnuje v Británii firmy Big Bear Confectionery, Nimbus Foods a Lindum Snacks, v Česku firmu Candy Plus a její dceřinou The Candy Plus Sweet Factory a v Polsku Candy Plus Polska a spolu s nimi značky, z nichž nejznámější jsou Poppets, Fox’s, XXX, Just či právě Pedro. Transakce byla realizována formou prodeje akcií, přičemž hodnota firem byla vyčíslená na 100 milionů eur (asi 2,6 miliardy Kč). Výše částky, kterou Valeo Foods zaplatí, je 77 milionů eur (zhruba 2 miliardy Kč).

V roce 2016 tržby divize cukrovinek skupiny Raisio činily 100 milionů eur (asi 2,6 miliardy Kč), z čehož tržby skupiny Candy Plus představovaly 40 milionů eur (zhruba 1 miliardu Kč). Divize cukrovinek Raisio zaměstnává tisícovku pracovníků, kteří přejdou pod Valeo Foods. „Změna vlastníka představuje další možnosti posílení expanze na zahraničních trzích. Už nyní je naprostá většina produkce exportována a předpokládám, že nové investice nám umožní další růst,“ komentovala transakci Milena Rusnoková, generální ředitelka The Candy Plus Sweet Factory.

„Prodej divize cukrovinek je pro Raisio významným strategickým krokem směrem k zaměření na zdravé potraviny. Prostředky získané z transakce umožní realizovat nové akvizice,“ podotkl prezident skupiny Raisio Pekka Kuusniemi. Šéf skupiny Valeo Foods Seamus Kearney zase slíbil „nové významné investice do kapitálu i značek kupovaných firem“.

Valeo Foods je mezinárodní potravinářskou skupinou, která prostřednictvím firem v Irsku, Velké Británii a kontinentální Evropě dodává na trh snacky a sladkosti, zdravou výživou, pečivo a přísady do jídla, nápoje a další stravování.  Patří pod ní značky jako Rowse, Balconi, Jacob’s nebo Kelkin. Skupina dosahuje ročních tržeb 700 milionů eur (téměř 19 miliard Kč).