Proč děláme web, denní newsletter, týdenní Katovnu a nově též měsíční souhrny? Poslechněte si.

Tři mobilní operátoři a čtyři banky uvádějí Mobito, službu pro placení mobilním telefonem

Společnost Mopet CZ, iniciovaná bankéři Tomášem Solomonem a Viktorem Peškou a spoluvlastněná bankami Česká spořitelna, GE Money Bank, Raiffeisenbank, UniCredit Bank a třemi mobilními operátory Telefónica, T-Mobile, Vodafone, dnes v Praze představila službu Mobito, platby mobilním telefonem.

Mobito funguje i prostřednictvím speciální aplikace pro chytré telefony. Foto: Mopet CZ

Mobito funguje i prostřednictvím speciální aplikace pro chytré telefony. Foto: Mopet CZ

„Akcionáři společně pokrývají téměř 60 % retailového bankovního trhu a 100 % trhu mobilního,“ uvedla firma. Za úspěch bude mít, když získá do roka od spuštění 150 tisíc zákazníků a 1000 míst, kde ji bude možné využít. Konkrétně třeba Telefónika počítá, že v dalších letech přiláká k Mobitu statisíce svých zákazníků.

„V prvním roce to určitě nebudou statisíce, nicméně počítáme, že do tří let budou Mobito stovky tisíc zákazníku Telefóniky používat. Tak to plánujeme,“ řekl letos v květnu na konferenci Médiáře o smartbankingu Richard Walitza, manažer pro NFC a finanční služby Telefóniky.

Mopet CZ od května drží licenci od České národní banky a získala status instituce elektronických peněz. Může ji využívat i po Evropě. Z Mobita chce vytvořit nový platební standard na trhu. Používat ho podle Mopetu může každý bezplatně, nehledě na to, jakou má banku či operátora.

„Chceme aby platby byly rychlejší, pohodlnější pro koncového spotřebitele, aby byly vždy po ruce, a pokud je potřeba i interaktivní,“ vymezil službu Tomáš Solomon vůči platbám hotovostí, složenkami, internetovému bankovnictví, smartbankingu a platební kartě. Hradit platby přes Mobito lze do výše 10 tisíc Kč. Aktivovat službu si lze u čtyř zmíněných bank v internetovém bankovnictví, dále přes web anebo přes mobilní aplikace pro Android či iOS.

Služba vznikala pět let. První myšlenka padla podle Solomona v roce 2007. Ode dneška jí lze dobíjet kredit do telefonu, posílat peníze, platit na webu či v kamenných prodejnách (třeba Kosmas.cz, Lékárna.cz, Ticketstream.cz, Tipsport, Zapakatel.cz, zanedlouho Profitaxi a Sedop). Mobito podporuje i neziskové a nadační fondy, například Dobrý anděl či Konto Bariéry.

V propagačních spotech používá hlas herce Pavla Lišky, který je momentálně tváří kampaně Férové tarify mobilní operátora Vodafone.