V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Tři sociální sítě, které třeba ještě nemáte, ale mohli byste

GetGlue

Startup roku 2011 podle Mashable a údajně jedna z nejinovativnějších firem na světě jsou ocenění, které slibují s GetGlue velkou zábavu. Jde o variaci na Foursquare, ve které se “nečekujete” na místech, ale do filmů, hudby, knížek nebo televizních seriálů. Za check-iny dostáváte samolepky velmi podobné Foursquare odznáčkům, které si po čase můžete nechat zaslat opravdové.

Současně, vzhledem k tomu, že jde o sociální síť, vše můžete sdílet se svými přáteli na GetGlue, nebo na Twitteru a Facebooku. Ti mohou vaše kulturní snahy komentovat. Dozvíte se tak, že Josef právě čte tu knížku, kterou nikde nemůžete sehnat, nebo Eliška po nocích poslouchá boybandy. GetGlue vám také nabízí doporučení hudby nebo seriálů, které odpovídají vašemu vkusu nebo množství peněz, kterým některé z hudebních vydavatelství či televizí GetGlue zasponzorovala. V minulosti jste tak mohli dostat speciální samolepku třeba za poslech Santany nebo za Oskary.

GetGlue momentálně používá přes 2 miliony lidí po celém světě a 75 televizních stanic a 10 filmových studiích tu propaguje svoje pořady.

Yammer

Firemní sociální síť, která vám umožní sdílet informace bez spamování emailových schránek vašich kolegů. Momentálně ji používá přes 3 miliony lidí, ze seznamu největších firem na světě Forbes 500 je to potom přes 80 %. Na první pohled vypadá jako Facebook, což není tak překvapivé, když víte, že ve správní radě sedí Sean Parker, nebo že za ním stojí stejní investoři jako za největší sociální sítí na světě.

Kromě statusů, tlačítka „like“, skupin a vytváření událostí je příjemným přispěním k firemní kultuře i existence odznáčků, kterými můžete své kolegy pochválit. Současně Yammer funguje podobně jako Twitter - sledujete pouze ty lidi nebo oddělení z firmy, jejichž práce je pro vás důležitá. Ostatní se vám objeví v “newsfeedu” pouze tehdy, pokud něco sdělují celé firmě.

Pinterest

Sociální síť, která se posledních pár týdnů rozhodně nedala minout. Nástěnka, na kterou přišpendlíkováváte obrázky, jež vám padly do oka, ovládla diskuse i v tradičních médiích. Přestože v Čechách tuto sociální síť zatím okupují jen geekové, v USA, kde je nejrozšířenější, je tomu právě naopak. Podle statistik, které vydal TechCrunch, je 97 % fanoušků Pinterest na Facebooku ženského pohlaví. Stal se tak náhradou mimibazaru, kde si dívky a ženy plánují svatbu, vyměňují recepty a rozplývají se nad fotkami roztomilých koťátek. Na rozdíl od české varianty ve velmi hezké grafice a použitelnosti.

A jedna, kterou mít nebudete

Gowalla, největší konkurent Foursquare, ukončil v lednu po třech letech svojí existenci. Klíčoví zaměstnanci odešli k Facebooku, který by po neúspěšných Places rád přihřál svoji polívčičku v odvětví SoLoMo (social-local-mobile). V září se Gowalla ještě chlubila 2 miliony uživatelů, ale oproti už téměř 20 milionům, kteří využívají Foursquare, neměla šanci. Každodenní městské check-iny rychle potopily novou orientaci Gowally jako turistické aplikace.

Přitom obě firmy kdysi startovaly na stejné konferenci...