V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Trilobit ocenil seriál Blaník i rozhovory DV TV

Filmový a televizní svaz v Berouně vyhlásil výsledky 28. ročníku svých výročních cen.

Dva čerstvé online videoprojekty si vezou ocenění z 28. ročníku berounského Trilobitu, výročních cen Filmového a televizního svazu (FITES). 

Tvůrčí tým situační komedie Kancelář Blaník, vyráběné produkcí Negativ pro internetovou televizi Stream.cz portálu Seznam.cz, ověnčila porota v čele s Vladimírem Justem Cenou Václava Havla za přínos občanské společnosti za to, že se mu „podařilo vystihnout podstatu českého zkorumpovaného politického prostředí, jež skrytě ovlivňují tzv. vlivové agentury“. (Havel v podání Marka Daniela se ukázal v posledním dílu druhé série. Třetí řadu Stream uvede letos na jaře, bude mít 16 dílů.)

Tvůrci Kanceláře Blaník. Foto: Stream.cz

Tvůrci Kanceláře Blaník. Foto: Stream.cz


Tvůrci Kanceláře Blaník převzali cenu od Ivana Havla. Foto: Stream.cz

Tvůrci Kanceláře Blaník převzali cenu od Ivana Havla. Foto: Stream.cz


Scenárista Kanceláře Blaník Benjamin Tuček a producent Milan Kuchynka. Foto: Stream.cz

Scenárista Kanceláře Blaník Benjamin Tuček a producent Milan Kuchynka. Foto: Stream.cz

Internetové rozhovory pod značkou DV TV v čele s Danielou Drtinovou a Martinem Veselovským, šířený prostřednictvím webů vydavatelství Economia, porota ocenila jako „formát opravdu svobodné, nezávislé a zdravě drzé publicistiky“, která si „může dovolit zbavit se jinak v kraji obvyklých politických či partajních ohledů až servility“.

 

Výsledky 28. ročníku Cen Trilobit Beroun

Cena dětské poroty Berounský Medvídek 

 • Režisérovi Jiřímu Mádlovi za film Pojedeme k moři

Hlavní porota ve složení Vladimír Just (předseda), Marek Jícha, Jan Svačina, Ivan Biel, Jana Paterová, Roman Vávra a studentka Adéla Komrzýová) hodnotila celkem 83 titulů a 66 epizod. Rozhodla se udělit:

Ceny Trilobit Beroun 2014

 • Režisérce Janě Ševčíkové za dokumentární film Opři žebřík o nebePorota oceňuje působivé a nepatetické zachycení výjimečné osobnosti faráře Mariána Kuffy, který svůj život zasvětil lidem na okraji společnosti.
 • Režisérovi Pavlu Göblovi za film Odborný dohled nad východem slunce. Snímek je v loňské produkci výjimečný neokoukanými hereckými výkony v čele s Vratislavem Brabencem i originálním filmovým, jazykem, jímž vypráví česky smutný příběh o nemožnosti odplaty za spáchané komunistické zločiny.
 • Režisérovi Danu Přibáňovi a kameramanovi Zdeňku Krátkému za televizní seriál Trabantem Jižní Amerikou, ve kterém dokázali, že s potřebnou dávkou fantazie, odvahy a pozitivní umanutosti lze i na začátku XXI. století zažít a divákům zpřítomnit cestovatelské dobrodružství, které baví i inspiruje.
 • Režiséru Sašovi Dlouhému za dokument liebe Indigo. Snímek je neotřelým portrétem herečky a performerky Halky Třešňákové, špičkové představitelky současného alternativního divadla. Dokument citlivě postihuje dramatické momenty jejího života i postupné dozrávání ve výraznou uměleckou osobnost, jež úspěšně přesahuje hranice stylů a žánrů.
 • Vedoucí scenáristce Ivě Klestilové/Volánkové a herci Karlu Rodenovi za televizní dramatický seriál Terapie IIPorota oceňuje, že na podkladě původně izraelského příběhu se kolektivu scenáristů i režisérů už podruhé podařilo vytvořit co do reálií ryze české, v konkurenci ostatních tuzemských seriálů mimořádné dramatické dílo, opřené o soustředěné herecké výkony všech zúčastněných.

Ceny poroty

 • Režisérovi Miroslavu Jankovi za film OlgaPorota oceňuje střihový film, který archivními materiály vykresluje plastický portrét Olgy Havlové a neoficiální tvář disentu; stranou nezůstává ani podíl této vzácně neokázalé ženy na utváření klimatu v zemi po pádu minulého režimu.
 • Režiséru Aleši Kisilovi za dokument Podoby dekadenceRežisérovi se podařilo zúročit svou bohatou erudici i dlouholetý zájem o rozmanité projevy moderního umění, jež dovede vidět v překvapivých souvislostech mezi jednotlivými uměleckými disciplínami i v aktuálních přesazích k dnešku.
 • Režiséru Ivo Bystřičanovi za snímek Zločin pana Chytila z cyklu Český žurnálSnímek se vymyká běžné televizní publicistice kritikou mediální povrchnosti většiny tzv. investigativců, i hlubším vhledem do jedné z kauz, odhalujících korupční pozadí praktik pražského magistrátu, za něž je nakonec absurdně trestán ten, jehož zásluhou byly tyto praktiky odhaleny.

Mimořádná cena poroty

 • Režisérovi Martinu Kohoutovi za film Neviditelná ruka trhu: Privatizace Barrandova. Porota oceňuje analytický způsob zpracování průběhu privatizace barrandovských studií, kde se na konkrétním příkladu a jednání konkrétních osob zrcadlí obecná problematika, principy a negativní důsledky ekonomických změn po roce 1989.

Zvláštní cena poroty

 • Daniele Drtinové a Martinu Veselovskému za publicistický projekt DV TV. Porota oceňuje, že se mimo mainstreamová média podařilo vytvořit formát opravdu svobodné, nezávislé a zdravě drzé publicistiky, která si jak výběrem hostů, tak způsobem vedení rozhovorů může dovolit zbavit se jinak v kraji obvyklých politických či partajních ohledů až servility. 

Zcela zvláštní cena poroty Zlatý citrón

 • Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky – za dlouholetou a navzdory slibům každoročně se opakující “kreativní“, neprůhlednou a stranickou podobu volby tzv. mediálních rad (včetně Rady Státního fondu kinematografie), jež ignoruje jak zkušenosti sousedních demokracií, tak návrhy odborné, profesní a univerzitní veřejnosti.

Cena Václava Havla za přínos občanské společnosti

 • Režisérům a scenáristům Marku Najbrtovi, Benjaminu Tučkovi, Robertu Geislerovi, Tomáši Hodanovi, Milanu Kuchynkovi a herci Marku Danielovi za původní internetový satirický sitkom Kancelář BlaníkPorota ve vzácné jednotě oceňuje fakt, že se takto alternativně, na síti, v daném žánru bezkonkurenčním způsobem podařilo vystihnout podstatu českého zkorumpovaného politického prostředí, jež skrytě ovlivňují tzv. vlivové agentury.

Cena Vladislava Vančury

 • Režiséru Miloši Formanovi za přínos české i světové kinematografii.

Cena Josefa Škvoreckého

 • Letos nebyla udělena, neboť se nevyskytlo žádné relevantní filmové či televizní dílo, jež by naplňovalo statut ceny „za filmové nebo televizní zpracování literárního díla“.