Pietro Filipi. Kara. Glami. Lookio. Čtvero tuzemských outletů. Čtvero malých českých značek. Best practices z Instagramu. Přijďte 20. listopadu na Módu v Česku do Aureole.

Tržby v maloobchodě v květnu rostly ve všech sortimentních prodejnách

Tržby v českém maloobchodě v květnu meziměsíčně vzrostly o 1,2 %, meziročně – očištěné o kalendářní vlivy – byly vyšší o 6,9 %. Kalendářní vliv v letošním květnu znamenal úbytek jednoho pracovního dne oproti květnu 2016. Údaje zveřejnil Český statistický úřad, do výsledku nepočítá sezónní vlivy a motorová vozidla. V celé Evropské unii potom meziměsíčně maloobchodní tržby podle Eurostatu vzrostly o 0,2 %, meziročně o 2,6 %. 

Tržby za nepotravinářské zboží v letošním květnu oproti dubnu vzrostly o 1,8 %, naopak tržby za potraviny meziměsíčně klesly o 1,2 %. Meziročně maloobchodní tržby za nepotravinářské zboží narostly o 11,2 % a za potraviny se zvýšily o 1,1 %.

Největší nárůst byl (o 24,1 %) u internetového a zásilkového prodeje, celkově ale rostoucí trend zaznamenaly všechny hlavní sortimentní skupiny prodejen. Tržby ve specializovaných prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením se zvýšily o 17,6 %, s oděvy a obuví o 9,8 %, s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 7,4 %, s farmaceutickým, zdravotnickým a kosmetickým zbožím o 6,1 % a s výrobky pro domácnost o 5,9 %. Tržby nespecializovaných prodejen s převahou potravin byly vyšší o 0,7 %, specializovaných prodejen potravin o 0,5 %.