Proč děláme web, denní newsletter, týdenní Katovnu a nově též měsíční souhrny? Poslechněte si.

Tržby v maloobchodě v únoru meziročně vzrostly o 4,8 %

Tržby v maloobchodě - bez motorových vozidel - vzrostly letos v únoru meziměsíčně o 0,9 %. Meziročně se tržby zvýšily o 4,8 %, v lednu 2017 to bylo 5,6 %. Udává to Český statistický úřad, oba údaje jsou očištěné od sezónních vlivů.

Meziročně se tržby v retailu za nepotravinářské zboží vzrostly o 6,7 %, za pohonné hmoty o 4,3 % a za potraviny o 2,1 %. V meziměsíčním srovnání oproti lednu 2017 vzrostly tržby za potraviny o 1,3 %, za nepotravinářské zboží o 0,9 % a za pohonné hmoty o 1 %. 

V detailním členění rostl nejvíce internetový a zásilkový prodej (o 19,5 %). Tržby rostly také ve specializovaných prodejnách s oděvy a obuví (o 6,7 %), s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (o 3,9 %) a s počítačovým a komunikačním zařízením (o 1,7 %). Naopak v prodejnách s farmaceutickým, zdravotnickým a kosmetickým zbožím tržby klesly o 1,6 % a s výrobky pro domácnost o 1,2 %. Ve specializovaných prodejnách potravin se tržby snížily o 2,2 % a v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin o 1,1 %.

Vývoj únorových tržeb byl ovlivněn rozdílným počtem dní. Letošní únor byl o jeden den kratší a měl o jeden pracovní den méně než únor 2016.