V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Turistická kampaň Prahy přidá mobilní aplikaci

Tříletá digitální kampaň lákající do české metropole má před sebou část zaměřenou na asijské trhy. Marketéři přijdou s aplikací, jež má generovat fota a videa od přesvědčených.

Kampaň vyjde z vizuálního stylu postaveného na citoslovcích

Kampaň Havasu vychází z vizuálního stylu stojícího na citoslovcích, od studia Dynamo Design

Především webovou microsite MyTrip spojenou s mobilní aplikací se bude v druhé vlně kampaně prezentovat Praha směrem k zahraničním turistům. Aplikace, která se má objevit v příštím roce 2016, má cestovatelům umožnit naplánovat si celý výlet. Bude to další způsob, jak marketéři mají pomoci cestovnímu ruchu v české metropoli, na objednávku Pražské informační služby. „Pro tento úkol byly na magistrátu vyčleněny značné prostředky,“ připomněla na dnešním setkání s novináři šéfka služby Nora Dolanská. Online marketingová kampaň Prahy na internetu včetně sociálních sítích má v letech 2014 až 2016 využít celkem 50 milionů Kč. Na kreativní složce pracuje agentura Havas Worldwide Prague, mediální prostor nakupuje MediaCom. 

Zmíněná webová a mobilní aplikace MyTrip má využít informace o uživatelích a jejich zájmech, které v první vlně kampaně Havas sbíral prostřednictvím sociálních sítí Facebook, Twitter, YouTube, Instagram a Pinterest. Zasáhnout potenciální cestovatele do Prahy chtějí obě zmíněné agentury s využitím remarketingu a retargetingu. „Celé to chceme podmínit soutěží, ve spolupráci s cestovními portály a portály s letenkami,“ uvedli tvůrci z Havasu. Přes web a aplikaci chtějí nakonec využít také uživatelský obsah, který vytvoří sami přesvědčení turisté - tedy fotky či video, jež v české metropoli pořídí. V druhé vlně přitom kromě microsite a aplikace přijdou jazykové mutace a druhou vlnu bannerové kampaně.

Kreativa kampaně stojí na sloganech typu East or West, Prague is best, totiž že Praha je lepší místo, než každé jiné, kam původně dotyčný chtěl jet. Využili přitom ambasadory, cizince, kteří dlouhodobě žijí v Praze - Vietnamku, Estonce, Francouzku, Itala, Španěla - a v kampani mluvili o tom, co jim v české metropoli přijde nejlepší. „Když od Itala slyšíme, že je tu dobré víno, bereme to vážněji, než kdyby to říkal třeba Moravák,“ podotkl kreativní ředitel Havasu Eda Kauba.

Ukázka inzerátu z chystané kampaně

Ukázka inzerátu z kampaně Prahy


Ukázka inzerátu z chystané kampaně

Ukázka inzerátu z kampaně Prahy


Ukázka inzerátu z chystané kampaně

Ukázka inzerátu z kampaně Prahy

Rýmovačky propagující Prahu pracují s názvy jiných metropolí (Berlin or Talinn, Prague is in) a zároveň cílí na různé skupiny - mimo jiné na gaye, milovníky baletu či třeba na filmové produkce. „Kampaň jsme založili na momentu rozhodování. Na internetu jsme přitom nechali lidi v průběhu každého klipu dvakrát rozhodnout, jak chtějí, aby ten který film pokračoval,“ přiblížil Kauba. S dvěma větvemi pokračování každého z příběhu s celkem pěti ambasadory to tak dělá celkem dvacet videí. Celkový počet zhlédnutí je dosud podle Kauby přes 630.000, počet interakcí na Facebooku zatím přesáhl 120.000.

Kampaň má digitálně propagovat české hlavní město na důležitých zdrojových trzích jako Německo, Rusko, Velká Británie, Itálie, Nizozemsko, USA, Čína, Izrael, Jižní Korea a Japonsko. V Americe, Británii či Rusku už běží. „Do konce března jsme utratili necelých 18 milionů. Teprve teď se rozjíždí propagace na asijských trzích. V Koreji jsme začali nedávno, Čínu a Japonsko budeme teď spouštět,“ informoval Marek Bačo z MediaComu. 

K zadání vedly dlouhé diskuse

Příprava ale podle ní byla složitá a časově náročná. V příspěvkové organizaci Prahy totiž zjistili, že nechat si v rámci tendru nechat od základu vymyslet, jak a na jakých sítích vlastně komunikovat, je „legislativně nemožné“. „Téměř tři čtvrtě roku jsme v diskusích, seminářích zadání pro výběrové řízení. Chodili za námi odborníci z agentur, z mediálek, jaká kritéria máme zadat, abychom mohli vybrat konkrétního výherce. Byli jsme i na Googlu,“ popsala šéfka informační služby. „Zjistili jsme, že v Česku neexistují agentury, které umějí kreativu a zároveň efektivně nakouit kyberprostor,“ prohlásila také.

Pražská služba nakonec výběrová řízení rozdělila na menší část na tendr na kreativní agenturu, v tom zvítězila česká pobočka Havas Worldwide, ve větší ve spolupráci s Havasem pak sháněla mediální plánovače - loni na podzim pak sáhla po agentuře MediaCom. „Celý projekt se rozjel v podstatě až v listopadu 2014. Jsme v šestině celého projektu,“ uvedla ředitelka Dolanská k průběhu kampaně. Doplnila, že z 50 milionů vyčleněných na tříletou kampaň půjde na kreativu celkem 8 milionů, na nákup mediálního prostoru pak 42 milionů: „Loni jsme zužitkovali 25 až 30 %.“