Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Tuzemák dostal od EU výjimku, může používat rumové aroma

Česko dostalo od Evropské komise na dalších pět let výjimku ze zákazu používání rumového aroma, informovalo o tom dnes ministerstvo zemědělství. Výjimka se týká pouze alkoholického nápoje Tuzemák, ostatní výrobci, kteří rumový éter používají, jej musí už od 22. dubna nahradit jinou alternativou. Týká se to výrobců cukrovinek nebo pekařů. Například české Nestlé už náhradu za původní aroma našlo, změnit ho musí u výrobků Margot, Koko, Sukový řez, Milena a Rumové pralinky. Výjimka na Tuzemák byla udělena i Slovensku, které o ni spolu s Českem požádalo loni v prosinci.

„Naši zástupci při vyjednávání s Evropskou komisí o dalším možném používání rumového aroma v lihovinách argumentovali doložením tradice výroby v těchto nápojích. Proti výjimce dnes byla Francie a Dánsko, Rakousko se zdrželo hlasování, ostatní členské státy a Komise ji odsouhlasily,“ řekl ministr zemědělství v demisi Jiří Milek. Tuzemského rumu se v Česko za rok 2017 vyrobilo zhruba 17 milionů objemových litrů. Evropský úřad pro bezpečnost potravin publikoval loni 24. srpna na žádost Evropské komise vědecké stanovisko, v němž byla posuzována zdravotní nezávadnost aromatické látky rumový éter. Jako zdraví škodlivé látky agentura vyhodnotila furan, ethanol a acetaldehyd. 

Výrobci rozhodnutí kvitují, zvítězil podle nich zdravý rozum. „Vítáme udělení výjimky pro používání rumového aroma při výrobě tuzemáku. Podařilo se uhájit tradiční charakter výrobku s historií sahající více než 150 let do minulosti. Dlouhodobě domácí výrobci lihovin plnili všechny požadavky Evropské unie. Navíc škodlivé vlivy rumového aroma nebyly prokázány,“ uvedla Zuzana Behová, marketingová manažerka Palírny u Zeleného stromu, která na trh dodává rum značky Royal nebo Hanácká. Dodává, že sledované problematické látky, především furan, se nachází v mnohem koncentrovanějším množství například v pivu, kakau, kávě, medu nebo čaji.