Proč děláme web, denní newsletter, týdenní Katovnu a nově též měsíční souhrny? Poslechněte si.

Tuzex se vrací. Začne prodávat přes internet

Oživovaná značka se vrací v online podobě. Chce „bořit zažité zvyklosti jako Uber“.

Tuzex, známá značka, označující v době socialismu síť obchodů s jinak nedostupným západním zbožím, začne znovu existovat. Po několikaměsíčním vyjednávání přechází její ochranná známka a práva na společnost Tuzex CZ, která chystá její oživení.

Logo Tuzexu znovu ožije

Logo Tuzexu znovu ožije

„Tuzex je jednou z posledních tradičních českých značek, které ještě čekají na své znovuoživení. Chceme s ní spojit nový koncept obchodování, který, jak věříme, řada českých zákazníků uvítá,“ řekl Médiáři majitel Tuzex CZ Otto Fiamin. Na dotaz Médiáře, zda oživí i kamenné prodejny Tuzexu, naznačil, že v první fázi půjde o online prodej prostřednictvím webových aplikací. Ten by měla časem doplnit i výdejní místa. K odhalení celého konceptu dojde podle Fiamina během dvou týdnů.

„Cílem Tuzexu je změnit způsob nakupování tak, aby korespondoval s 21. stoletím. Obdobným způsobem, jako to ve svých oborech dokázaly Tesla, Zappos či Uber, se i Tuzex chystá bořit zažité zvyklosti,“ uvedl Fiamin.

Retro značka Tuzex byla založena 1. července 1957 jako podnik zahraničního obchodu, za necelé dva roky tedy oslaví šedesáté výročí existence. Mezi spotřebiteli je známá především z období před listopadem 1989. Šlo o síť prodejen, kde byla k dostání západní spotřební elektronika, potraviny, vozidla, oblečení a kosmetika. Ta se prodávala buď za valuty zahraničních měn, nebo za tuzexové poukázky zvané bony. Čeští občané je mohli legálně získat jedině tehdy, pokud pracovali v zahraničí, hodně se s nimi ale obchodovalo na černém trhu.

Zboží nabízené v Tuzexu bylo považováno za exkluzivní a navíc bylo nedostatkové. „Nový Tuzex chce navázat na tradici této značky s využitím nových technologií,“ tvrdí Fiamin.

Podle Úřadu průmyslového vlastnictví byl přihlašovatelem a historickým vlastníkem ochranné známky Tuzex Ladislav Semián, do vlastnictví Tuzex CZ přešla letos v červenci. Posledním předchozím uživatelem ochranné známky Tuzex byla stejnojmenná akciová společnost, která pod ní provozovala cestovní agenturu a obchod se zakázkovým zbožím a službami. Tato firma ale nakonec skončila v likvidaci. Značku Tuzex ale používají i některé další podniky, třeba bar Tuzex Poděbrady.