Barrandov chce platit tvůrcům podle sledovanosti

Nově oznámený model spolupráce s produkčními firmami televize připodobňuje k Netflixu.

Sídlo televize Barrandov na pražském Barrandově. Foto: TV Barrandov

Sídlo televize Barrandov na pražském Barrandově. Foto: TV Barrandov

Televize Barrandov zavádí nový model spolupráce s externími produkcemi. S firmami, které ji budou dodávat pořady, hodlá platit přesně podle toho, kolik taková díla přilákají diváků. Vycházet přitom bude z oficiálních dat sledovanosti z takzvaných peoplemetrů. „Od začátku všichni jdeme do stejného rizika a se stejnou nadějí na úspěch,“ tvrdí Jaromír Soukup, generální ředitel televize Barrandov.

Nově podmínky shrnuje do hesla „nabídněte nám vaši produkci a my vám za ni férově zaplatíme“. „Nezastírám, že tímto krokem reagujeme na dění na filmovém a televizním trhu, který se příchodem placených televizních stanic zásadně změnil. Podobný princip financování, jaký plánujeme, má v současné době například americká televizní stanice Netflix,“ řekl Soukup. „Nový model spolupráce stojí na vzájemné důvěře a víře v nabízený pořad,“ uvádí Barrandov.

V první fázi má televize zájem o kategorie seriál, sitcom, komedie, soutěžní pořady a detektivky. To vše pro nasazení do odpoledních časů a prime time všedního dne či víkendu. Výše odměny závisí na tom, jak bude produkce náročná a v jakém slotu se dílo bude vysílat - to vše má být dohodnuto předem. První spolupráce podle nového modelu se má týkat už některých pořadů v programovém schématu letošního podzimu. Nový způsob financování se může týkat hotových produktů i jen námětů.

Televize Barrandov zároveň slibuje spolufinancování. „Pokud přijde tvůrce, který bude o svém projektu přesvědčený a podaří se mu přesvědčit i naši programovou radu, Barrandov mu nabídne nejenom finanční podporu, ale i zázemí,“ uvedl Jaromír Soukup.