TV4you si stěžuje na omezování svobodného podnikání

Jiří Balvín a spol. prostestují proti odstranění své mobilní aplikace z internetového obchodu Googlu.

  • ČTK
  • 24. 11. 2014 12:55
Martin Hruška a Jiří Balvín na tiskové konferenci

Martin Hruška a Jiří Balvín na tiskové konferenci ve středu 18. listopadu

Provozovatel služby TV4you, která umožňuje sledování televize na chytrém telefonu nebo tabletu, se ohradil proti zásahům vůči své mobilní aplikaci. Tu na podnět televizí Nova a Prima zablokoval internetový obchod společnosti Google. Provozovatel služby v pátečním prohlášení uvedl, že zásah vnímá jako omezení svobodného podnikání a omezování práva občanů k volnému přístupu k informacím.

Spor mezi službou TV4you a tuzemskými televizemi se rozhořel prakticky vzápětí po jejím spuštění v polovině října. Televize si stěžovaly, že nebyly požádány o souhlas se zařazením jejich programů do nabídky a poukazovaly na to, že aplikace k jejich vysílání připojuje vlastní reklamu.

Provozovatel aplikace, spolek In4you, kritiku opakovaně odmítl. V pátek uvedl, že prostor pro reklamní sdělení je pouze při startu aplikace a v sekci s televizním programem. Stejně tak se ohradil vůči námitkám ohledně negativního ovlivňování statistik sledovanosti nebo porušování autorských práv. Jako hlavní argument k provozování služby od začátku uvádí, že nejde o klasické vysílání, ale pouze technologickou platformu.

„Nejsme srozuměni se stavem, kdy si soukromé subjekty přivlastňují právo rozhodovat o tom, jaký technický prostředek využije divák k přístupu k obsahu, který mu byl nabídnut bezplatně ke sledování,“ uvedl In4you.

Měsíc a půl sporu

Ještě před zablokováním aplikace v internetovém obchodu Google Play dosáhla dílčího úspěchu televize Prima, která u Městského soudu v Praze prosadila návrh na předběžné opatření. Ten má provozovatele služby přimět k vyřazení jejích programů z nabídky. Jeden ze zástupců spolku Jiří Balvín na tiskové konferenci minulou středu uvedl, že se in4you proti tomuto rozhodnutí odvolá a nabídku zatím upravovat nebude.

TV4you umožňuje sledovat 13 televizních stanic volně dostupných v pozemním vysílání v tabletech nebo telefonech s operačními systémy Android a iOS. Po měsíci fungování má podle provozovatele zhruba 10.000 řádně registrovaných uživatelů, čtyři pětiny přitom připadají na uživatele s Androidem.

Otázku, zda v případě TV4you jde o převzaté vysílání vyžadující registraci nebo pouze technologickou platformu, by mohla rozsoudit regulační rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Ta už spolek vyzvala k podání vysvětlení.