Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Tvůrčí skupinu Českého rozhlasu pro děti a mládež povede Zora Jandová

Zora Jandová. Foto: Český rozhlas

Zora Jandová. Foto: Český rozhlas

Vedoucí tvůrčí skupiny pro děti a mládež Českého rozhlasu bude od 1. června herečka, zpěvačka a rozhlasová moderátorka Zora Jandová. V tříkolovém výběrovém řízení, proběhlém v průběhu března a dubna, ji z 36 zájemců jednomyslně vybrala výběrová komise, oznámil rozhlas.

Tým Jandové připraví společně s rozhlasovým Centrem vysílání novou podobu nabídky veřejnoprávního rádia pro děti a mládež, ve zkušebním provozu ji chce uvést letos na podzim. Vznikne na základě prvotní koncepce, s níž Jandová vyhrála tendr.

„Její materiál nezapomíná na potřeby a záliby internetové generace,“ uvedl Filip Rožánek z divize Českého rozhlasu Nová média, který novou podobu dětského vysílání inicioval. Plánované dětské vysílání Českého rozhlasu využije internetové i digitální platformy včetně mobilních aplikací.

MgA. Bc. Zora Jandová

Absolventka DAMU (1982), VŠ tělesné výchovy a sportu Palestra (2009), nyní dokončuje doktorandské studium v oboru masmediální komunikace, marketingu a reklamy na Univerzitě Konštantína Filozófa v Nitře. Tématem její disertační práce je fenomén živého vysílání včetně pořadů pro děti, vysílání pro děti se věnoval také její školní výzkum.

Zora Jandová je oblíbená herečka a zpěvačka, ale také moderátorka Nočního Mikrofóra na ČRo 2 – Praha, textařka, překladatelka, scenáristka, malířka, kondiční specialistka a lektorka taiči. V roce 2002 se umístila sedmá na mistrovství světa v taiči jako nejlepší závodnice z evropského kontinentu. Ovládá francouzštinu a angličtinu, z nichž překládá divadelní hry, šansony a dětské knížky. Domluví se rusky, moderovat a zpívat zvládne v dalších osmi jazycích. Vystupovala ve více než 11 zemích světa.

Má státní zkoušku z pedagogiky a psychologie, složila zkoušky z ekonomiky, marketingu, managementu a personálního managementu.

V roce 2007 vydala pro děti interaktivní knížku-zpěvník s vlastními ilustracemi Ryba z Havaje, v České televizi šest let uváděla dětský diskusní pořad Tykadlo, na Primě pořad Mazlíčci. Další dvě její autorské knihy pro děti a mládež jsou připraveny k vydání, tři jiné dětské knížky přebásnila z angličtiny a americkému animovanému filmu, který podle nich vznikl, propůjčila v české verzi svůj hlas. Představitelka 50 filmových, televizních a rozhlasových rolí.

Vede Klub komunikace Habakuk pro děti 1. až 5. tříd při ZUŠ Řevnice, jezdí se svým autorským programem po školách, spolupracuje se školkami a s Nadací Naše dítě.