Twitter dostupný v češtině. Ve střední a východní Evropě chce s olympiádou posílit

  • ČTK
  • 07. 08. 2012 12:40

Sociální síť Twitter spustila českou jazykovou verzi. Její provozovatelé to v pondělí oznámili na svém blogu. Spolu s češtinou je Twitter nově přeložený do dalších pěti jazyků včetně řečtiny nebo ukrajinštiny a celkem je od pondělka dostupný ve 33 jazycích, mimo jiné i v čínštině, hebrejštině nebo finštině.

Twitter chce tímto krokem posílit svůj podíl ve střední a východní Evropě a zároveň využít potenciál letních olympijských her v Londýně. Téměř všechny weby zaměřené na současnou sportovní událost totiž odkazují na Twitter, Facebook a další sociální sítě. Na překládání jednotlivých slov a frází se v rámci překladatelského centra, které funguje jako komunita dobrovolníků, podílí více než 3500 nadšených uživatelů z celého světa.

Zatímco ve světovém měřítku je Twitter hned po Facebooku spolu s čínskou sítí Qzone druhým nejužívanějším sociálním webem, v České republice mu patří až třetí příčka po Googlu+. Podle serveru Klábosení.cz má na Twitteru účet téměř 107 tisíc Čechů, Google+ podle statistiky webu Plusdemographics hlásí přes 309 tisíc českých uživatelů. Vedoucí Facebook, který spustil českou verzi v roce 2008, má v Česku 3,5 milionu uživatelů.

Twitter, který začal fungovat v roce 2006, je založený na psaní a čtení příspěvků o délce 140 znaků známých jako tweety. Výraz tweet zůstal v české verzi nepřeložen stejně jako slovo retweet, které označuje přeposlání zprávy dalším lidem.