Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Týden se má omluvit Ďuričkovi za zveřejnění intimních SMS

Jde o zprávy a fota, které vrah posílal v roce 2009 z valdické věznice své přítelkyni ilegálně mobilem.

  • ČTK
  • 11. 01. 2014 05:50
Bohumír Ďuričko u soudu v únoru 2012. Foto: Michal Sváček / Mafra / Profimedia.cz

Bohumír Ďuričko u soudu v únoru 2012. Foto: Michal Sváček / Mafra / Profimedia.cz

Vydavatelství Empresa Media se má omluvit Bohumíru Ďuričkovi za zveřejnění jeho intimní korespondence v časopisu Týden a na webu Týden.cz. Nemusí mu však platit 150.000 Kč, které vrah Václava Kočky mladšího požadoval jako odškodné. Ve čtvrtek o tom nepravomocně rozhodl pražský městský soud, který tak pouze částečně vyhověl Ďuričkově žalobě na ochranu osobnosti.

Vydavatelství verdikt soudu odmítlo komentovat.

Článek Ďuričkův sex po telefonu se v Týdnu objevil v lednu 2012. Přinesl informaci o tom, že Ďuričko posílal od července do října 2009 z valdické věznice své přítelkyni mobilním telefonem fotografie a zprávy se sexuální tématikou. Některé z fotografií a zpráv časopis zveřejnil. Upoutávka na článek, která jednu z textových zpráv rovněž cituje, je dodnes přístupná na webu Týdne pod titulkem Ďuričko ve vězení provozoval sex přes mobil.

Podle soudce Tomáše Novosada články tím, že obsahovaly velice intimní informace včetně obsahu soukromé korespondence, závažně zasáhly do Ďuričkových osobnostních práv. Proto má jak časopis, tak web do 15 dnů od právní moci rozsudku zveřejnit omluvu, která má na internetu zůstat po dobu jednoho týdne. Z webového článku navíc musí zmizet citace Ďuričkovy textové zprávy.

Soudce však zároveň upozornil na to, že Ďuričko zpřístupnil intimní informace ze svého života sám již před otištěním žalovaného článku, a to v knize Kočkoviny, která je od února 2011 volně přístupná na internetu. „Požadovaná finanční satisfakce je proto nepřiměřená. Omluva je s to odčinit újmu, která žalobci vznikla,“ odůvodnil Novosad rozsudek.

Ďuričkova právní zástupkyně argumentovala tím, že kniha je pravdivá pouze v částech týkajících se trestního řízení jejího klienta. „Části o intimním životě pravdivé nejsou, pan Ďuričko chtěl těmito pasážemi docílit větší čtivosti,“ uvedla. Soudce ale konstatoval, že to, zda psal Ďuričko o svém sexuálním životě pravdu, či nikoliv, je irelevantní.

Ďuričko zastřelil v roce 2008 Václava Kočku mladšího v pražské restauraci Monarch po křtu a autogramiádě knihy tehdejšího předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Muži se dostali do roztržky, při které Kočka podnikatele nejméně jednou udeřil do obličeje. Ďuričko pak vytáhl od pasu zbraň, namířil na svého protivníka a třikrát na něj z bezprostřední vzdálenosti vystřelil. Soudy mu za to udělily trest 12,5 roku vězení.