Tým Partičky se stěhuje na ČT, do Nádraží

Seriály Rapl, Doktor Martin a Já, Mattoni či další řadu StarDance doplní na podzim v České televize Baldýnského satira Kosmo i skečová show Sokola, Suchánka, Genzera a spol.

Hlavní položky v programovém schématu České televize pro letošní podzim tvoří trio seriálů, z nichž dva navazují na už uvedená díla. Jde o třináctidílný kriminální cyklus Rapl, volné pokračování (spin-off) Cirku Bukowsky s Hynkem Čermákem i Alexejem Pyškem, a druhou řadu vesnického Doktora Martina s Miroslavem Donutilem. Třetím je novinka Já, Mattoni, historická sága o skutečném podnikateli Heinrichu Mattonim (hrají ho Alois a David Švehlíkovi). „Jsou natočeny kvalitně, mnohdy filmovým způsobem,“ chválil dnes nová díla generální ředitel ČT Petr Dvořák na tiskové konferenci na Kavčích horách.

Kromě zmíněných mainstreamových děl se ČT pustí i do okrajovějších žánrů. Uvede tak pětidílný satirický seriál o nekompetentních kosmonautech Kosmo tvůrce Tomáše Baldýnského (dle Dvořáka to je „seriál, který se snaží urazit všechny“ a proto, dle informací z července, půjde „zřejmě až po volbách“) hrají Jakub Žáček, David Novotný, Eva Josefíková či Jana Plodková), druhou řadu kancelářského sitcomu Marta a Věra podle scenáristy Petra Kolečka (hrají Barbora Poláková, Sabina Remundová a Pavel Liška) a také skečovou show Nádraží.

Richard Genzer ve skečové show Nádraží. Foto: Česká televize

Richard Genzer ve skečové show Nádraží. Foto: Česká televize

Show Nádraží tvoří osazenstvo populární Partičky z televize Prima. Režisérem i spoluscenáristou je Ondřej Sokol, hrají Richard Genzer, Michal Suchánek, Igor Chmela a také Martin Finger, dohromady ztvární asi padesátku postav, včetně ženských. „V Nádraží jsme se snažili důkladně prozkoumat svět železnice, a to jak z pohledu železničářů, tak i nás cestujících,“ podotýká kreativní producentka show Kateřina Ondřejková.

Ani letos Česká televize neopomene svou podzimní klasiku, soutěž známých lidí v tanci StarDance. Je to deset let, co se tato show původně z BBC objevila na obrazovce ČT. „Letošní ročník rozhodně nebude poslední,“ prohlásil na dotaz Médiáře programový ředitel ČT Milan Fridrich.

Součástí nadcházející nabídky veřejnoprávní televize budou i zahraniční seriály. Konkrétně 4. řada Homelandu (Ve jménu vlasti) a Pana Selfridge, poslední, 6. řada Panství Downton nebo nejdražší dánský televizní projekt všech dob 1864. Příští rok pak má přijít dánský Borgen (Vláda), dále německý dvoudílný film Věž či německo-norské drama Dva životy.

Mezi dalšími novinkami, které Česká televize dnes zveřejnila, jsou mimo jiné dokumenty pozoruhodné Nebezpečný svět Rajko Dolečka, Zkáza krásou či Pavel Wonka se zavazuje, čtyřdílný dokumentární cyklus Aleše Opekara a Radka Diestlera o československé popmusic PopStory nebo pět dalších dílů dokumentárního Českého žurnálu.