V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

„U letní kampaně Coca-Coly je všechno dobře“

V letní Reklamní katovně vítězí influenceři na nealko road tripu od McCannu. Následuje preventivní kampaň proti nepozornosti za volantem. Sluneční hlídka Astridu neuspěla.

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 26. týden 2018

 1. McCann Prague: Polétíme (45 %)
  značka, klient: Coca-Cola
 2. Media:list: Hlavně bezpečně (39 %)
  značka, klient: Česká kancelář pojistitelů
 3. Addict: Dovolená na Výbornou (33 %)
  značka, klient: Invia
 4. Triad Advertising: Zase pohromadě (25 %)
  značka: Frisco, klient: Plzeňský Prazdroj 
 5. Friendly: Astrid Sunwatch (15 %)
  značka, klient: Astrid

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 6 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každo u z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Influenceři vyrazili na road trip (45 %)

Agentura McCann Prague připravila kreativní koncept pro pravděpodobně první instagramovou kampaň, na kterou běží trailer v televizi. Cílem kampaně je nejen odpromovat soutěž o „wow zážitky“, ale především značku Coca-Cola zatraktivnit pro české a slovenské teenagery. Středobodem je letní road trip vybraných influencerů, kteří během cesty vytváří obsah pro sociální sítě. Ten využívá mimo jiné novou IGTV, televizi Instagramu. Kampaň doplňuje i podpora v místě prodeje.

Kampaň Polétíme? odstartovala televizním teaserem ve čtvercovém formátu, přičemž většinu plochy obrazovky vyplnilo jen černé pozadí. Hlavními hvězdami spotu jsou ambasadorky Coca-Coly Ester Ledecká a Emma Drobná. Za jeden natáčecí den vzniklo několik formátů - od šestivteřinových bumperů po šedesátivteřinový kino spot. O režii se postaral Marek Partyš, o produkci Bistro Films. Ideu kampaně zastřešil Jan Benda, group creative director McCann Prague.

Kampaň poběží v průběhu celého léta v Česku a na Slovensku především na sociálních sítích, v online médiích a televizi. Na televizní desetivteřinový teaser budou navazovat třicetivteřinové a šedesátivteřinové televizní spoty a kino spoty doplněné o kratší videa a další online formáty. Souběžně s tím běží obsahová část kampaně na sociálních sítích. 

Jediné originální je to „POLÉTÍME?“ - a to je zase upocené.
Vilém Rubeš

„Cílem kampaně Polétíme? je nejen odpromovat soutěž o tzv. wow zážitky.“ No, nebudu nespravedlivá – už dávno nejsem teenager a dokážu pochopit, že právě o tento druh zážitků mladá generace stojí. Ve videu tak vidíme mládež, jak neustále někam utíká, vyplazuje jazyk a stříká na sebe vodu z plastikových pistolí. Ok, je to příjemný letní klip, i když ten song od Plastic Bertrand je mnohem, mnohem rozjetější. Mimochodem, zadejte si někdy do Googlu anglický překlad...
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Tady je všechno dobře. Včetně zpracování. Není v tom žádnej třeskutej nápad, ale je to precizně vysousteuženo.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

S lidmi prostě cukr dělá divné věci, ale může být i hůř, takže nenadchne, ale neurazí.
Pavel Jechort

Míla KneprHvězda měsíce. Přiznávám, že nejspíš kvůli Plastic Bertrandovi a jeho hitu z léta 1978. (Jinošské vzpomínky na léto na Slapech...) Pohodová hravá atmosféra. Léto. Všeho tak akorát. A to úplně stačí - radostný feeling. Přiznávám, že mi na mysli vytanul Hilltop z roku 1971.
Míla Knepr (Silver Pack)

Konečně. Velký brand z velké agentury. Je to vidět i slyšet. Jeden by si mohl myslet, že je to adaptace. Sice to nic moc neříká, ale v létě stejně nikdo neposlouchá. Jedno ale mám. VW Transporter 2. generace. Reklamní klišé a arťácká onanie. Jezdit v 50letý rakvi a promovat ji k zapůjčení? Víte, co zbyde z posádky, která v tom, nedej bože, nabourá? Červeno-hnědá tekutina.
Petr Čech (Havas)

2. Řídit hlavně bezpečně, říká kampaň (39 %)

Nová kampaň České kanceláře pojistitelů Hlavně bezpečně má za cíl prevenci dopravních nehod. Za kreativou stojí agentura Media:list.  „V minulém roce v důsledku nehody způsobené osobním automobilem zemřelo skoro 320 lidí. Nedostatečné věnování se řízení vozidla bylo prokázáno skoro u 17 000 havárií. Každý den se stalo téměř 285 nehod. Za každým z těchto čísel je lidská tragédie, které se třeba mohlo předejít. Prevence je nejlepší forma, jak takovému neštěstí zabránit, a Hlavně bezpečně bojuje proti všem neduhům, které se na českých silnicích objevují - ať už jde třeba o neustálý problém s přítomností alkoholu za volantem, nebezpečný trend telefonování a smskování řidiče při jízdě nebo např. zbytečné agresivitě některých řidičů,“ uvedl ke kampani Jan Matoušek, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů.

Kampaň má prostřednictvím  televizních spotů a reklamy online i v tisku reklamy zasáhnout všechny typy řidičů. Ve spotu účinkují herci Filip Kaňkovský, Tomáš Havlínek a Robert Jašków, režie se ujal Dan Pánek. Ten pro kampaň vytvořil i další dva spoty, které budou představeny v průběhu roku 2018. Hlavní fáze projektu Hlavně bezpečně byla spuštěna v květnu 2018 a potrvá až do ledna 2019.

Jak dohrávkou a doslovností zničit i zárodek nápadu.
Vilém Rubeš

Proč dávám České kanceláři pojistitelů lepší hodnocení než Coca-Cole? Protože to není jenom klip s rozesmátými tvářemi a krajinou za západu slunce. Je tu NÁPAD.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Takový řidičský Anděl páně. A v tom je asi chyba. I když je to hezky zahraný, ve mně to vůbec nic nevzbudilo.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Dobrý nápad a fakt, že mi počáteční úsměv zmizel někde za půlkou je známkou, že to funguje.
Pavel Jechort

Míla KneprTak to dopadá, když je na začátku nápad. Nikoli třeskutý, ale nápad. Dialog dvou krvavých mrtvol. A pak se nastavuje, rozmělňuje, nastavuje, rozmělňuje a nastavuje (rychlá jízda, pirátství, nepozornost....), až dojde i na Boha. A Bůh udělá to finále hodně, ale hodně didaktické. Osobně jsem optimista a věřím, že lidé nejsou úplně hloupí a že i polopatismus má mít své meze. (Omluvou pro „boží“ finále může být jedině fakt, že jinak by to nebylo daňově uznatelné jako prevence.)
Míla Knepr (Silver Pack)

Pane bože, dostat se do nebe není v Čechách benefit.
Petr Čech (Havas)

3. Rodina Výborných cestuje s Inviou (33 %)

Série nových televizních spotů kampaně cestovní agentury Invia s rodinou Výborných poukazuje na benefity, které agentura klientům nabízí. Koncept s názvem Dovolená na Výbornou má přesah i na sociální sítě a blog Invia, kde se diváci mohou s příběhy rodiny seznámit blíže. Reklamní kampaň vznikla ve spolupráci s kreativní agenturou Addict, produkci zajistila Bistro Films.

Natáčení tří televizních spotů, které v rámci reklamní kampaně vznikly, probíhalo v Dominikánské republice v režii Erica Yeallanda. „Během natáčení jsme nechali herce pořizovat selfie a videa, která nám umožní s rodinou dále pracovat jako s živým elementem kampaně. S maminkou Annou Výbornou a jejími příběhy se tak diváci setkají na Facebooku, Instagramu i na blogu,“ uvedl Michal Bošela z marketingu cestovní agentury. Kampaň dostane i svůj vlastní hashtag #DovolenaNaVybornou.

Invia tak poprvé nabízí komplexní kampaň napříč všemi mediatypy. O různorodost se cestovní agentura snaží především kvůli široké cílové skupině svých klientů. Televizní spoty jsou připraveny pro český, slovenský i maďarský trh.

Volali: „Ftipe, vylez!“ - a on ne.
Vilém Rubeš

Základní myšlenka byla určitě správná - lidi, nevymýšlejte kraviny a jeďte na pořádnou dovolenou. Oceňuji odlehčený tón kampaně, ale upřímně, že bych se bůhvíjak pobavila, to nemohu říct.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Není to vůbec špatný, ale ještě to šlo posunout dál i exekučně. Ale jinak včetně zapojení blogu je prostě správně.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Možná by stálo za úvahu doplnit smělé tvrzení nějakým důkazem. Třeba místo té, rádoby vtipné, kreativy
Pavel Jechort

Míla KneprKonečně někdo pochopil, že českému koupákovi je samotná existence moře, při dovolené tamtéž, už možná málo. Jen škoda, že nebyla síla, či čas na poslední krok při práci na konceptu - rozmyslet si, jak to bude s nadsázkou, čili jako moc bude „nad“. A bez toho posledního kroku je to takové trochu zašumlané.
Míla Knepr (Silver Pack)

Dovolená na výbornou by si zasloužila i reklamu za jedna.
Petr Čech (Havas)

4. Frisco chce sblížit kamarádky (25 %)

Frisco chce v nové kampani motivovat ženy k tomu, aby se spolu více scházely. Vychází z průzkumu, kde více než polovina žen přiznává, že ve srovnání s dobou před třemi až pěti lety se s kamarádkami vídá méně často. Prostřednictvím videa chce oslovit svou hlavní cílovou skupinu a vyvolat v ženách emoce a vzpomínky na jejich vlastní kamarádky, a tím jim připomenout, že společně strávené chvíle jsou ty nejlepší. Kampaň se zaměřuje především na sociální sítě – Facebook, Instagram a YouTube.

Kreativní agenturou, která za vznikem videa natočeného ve stylu docu-reality show stojí, je Triad Advertising, produkci měli na starosti GoodieBaddie ve spolupráci s režisérem Michalem Kováčem. Na kampaň navazuje spolupráce s vydavatelstvím Burda Praha a jejich tituly Marianne a Svět ženy. Čtenářky mají do 12. července možnost zapojit se do soutěže a vyhrát speciální den strávený s kamarádkami. Tituly soutěž podpoří i na svých webech a profilech na sociálních sítích.

Kampaň doplňuje spolupráce s influencerkami 3v1, Jitkou Nováčkovou, Flabgee a dalšími. 3v1 myšlenku podpořily natočením sketch videa, ve kterém ukazují nejčastější výmluvy, kvůli kterým holky setkání s kamarádkami často odkládají. Jitka a Flabgee natočily video, ve kterém připravily svým kamarádkám překvapení podobné tomu, které čekalo ve videu na Evu z kampaně.

Po dvou minutách jsem přepnul na online kamery, co sledují zrání cheddaru. Tam se děje aspoň něco nepředvídatelného. Body nahoru za zvuk - takovou jemnou parodii na Ingo Lenßen člověk jen trak neuslyší!
Vilém Rubeš

Uznávám, že tvůrci „Frisco mise“ měli s kampaní spoustu práce a základní insight vůbec není odtržený od života, ale video je smrtící kombinací afektovaného voice overu, nedostatku nadhledu a falešných emocí. Ale třeba pomůžou „influencerky“. 
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Je lepší chlastat s kamarádkami venku než doma, sama, v depresích. Nezdá se to, ale je to záslužná, edukativní kampaň.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Nudné video na téma vítejte ve světě dospělých, kde mají lidé na starosti důležitější věci, než se prolévat nad fotkami z Tinderu.
Pavel Jechort

Míla KneprTohle přeci není reklama, to je prkenný tutorial o tom, jak se organizuje nikterak inovativní promotion. (I když je založena na fajn insightu). Celé to šustí papírem a je upoceně spontánní - viz peripetie s dopravní zácpou....
Míla Knepr (Silver Pack)

Kam se poděla fantazie kreativců? Tahle „docu-reality show“ ztrácí právě svým fake docu přístupem. Budou tomu holky věřit? Bude je to bavit? Možná, až se ozvou svým kámoškám a udělají z týhle správňácký mise, co vypadá spíš jako reklama na ZOOT, pořádnou parodii.
Petr Čech (Havas)

5. Sluneční hlídka propaguje Astrid Sun (15 %)

Produktovou řadu Astrid Sun, která prošla inovací, podporuje digitální kampaň. V reklamní agentuře Friendly vznikl videospot pro online Astrid Sunwatch. O kameru a střih se postaral Marek Novák. V červenci na koupaliště v Česku a na Slovensku navíc vyrazí sluneční hlídka, která rozdává vzorečky mlék na opalování a bude nabízet lidem namazání. Kampaň cílí na ženy a muže ve věku mezi 18 a 35 lety.

Spotřebitelé se o produktech Astrid Sun také dozvědí prostřednictvím tištěných médií, on-line i venkovní reklamy, v televizi formou product placementu a také přímo v místě prodeje.

V okamžiku, kdy promluvil slovenský chalan, dostali jsme se Bay Watchko do záporných bodů :-). 
Vilém Rubeš

Radši budu mít kůži spálenou na popel, než toto video vidět znovu. Ale vážně – to si někdo fakt myslí, že u téhle poloamatérské věci někdo vydrží až do konce, aniž by ztratil chuť žít?
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Namazaná hlídka by byl dobrej koncept pro Tuzemák. Tohle je jenom kreativněji pojatý sampling, kterej zle drhne v částech, kdy svalovci nebo modelky promluví.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Já vůbec nevím, z jaké strany se do toho počinu zakousnout, chci se radši namazat, ideálně sám.
Pavel Jechort

Míla KneprTohle je revoluční formát: zfilmovaný informační leták o letní promotion. Replika českého Miče Bjukenena: „od letoška má Astrid nový imidž...“, to je kus poctivé textařiny, který určitě brand manažerce vháněl slzy stěstí do očí. Celé je to tak špatné, že mě napadlo, že to možná má být persifláž. A mně to jen nedošlo. V tom případě se omlouvám.
Míla Knepr (Silver Pack)

Páčik dávám československý mutaci. Jenže pondělní inscenace bývaly mnohem zábavnější. Ale chápu, že tohle není pro televizi. V onlinu nemusí být tvůrci tak mazaní. Nie?
Petr Čech (Havas)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.