Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.
Reklamní katovna: pořadí za 16. týden 2017
- Družina: „To štěstí nám nikdo nedaruje, to štěstí si nosíme sami v sobě.“ (49 %)
značka, klient: Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče - Young & Rubicam: Na překážky nejsme samy (36 %)
značka: Moje zdravé finance, klient: Česká spořitelna - Young & Rubicam: Papoušek pojišťovák (35 %)
značka, klient: Česká pojišťovna - Den (spolu) práce odkudkoli (26 %)
značka, klient: Microsoft - Aqua Digital: Tradiční Velikonoce (12 %)
značka: Orion, klient: Nestlé
S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 8 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.
1. Znovu prožít velkou lásku (49 %)
Kreativní studio Družina, v jehož čele stojí Jan Látal, Michaela Klakurková a Jan Žaloudek, vytvořilo pro Asociaci poskytovatelů hospicové paliativní péče celkem 8 spotů, z nichž každý trvá přibližně dvě minuty. Jedná se o zpovědi nevyléčitelně nemocných lidí, kteří se smířili se svým osudem a s tím, že jejich život končí. Cílem projektu je mluvit o umírání, ačkoliv je to někdy těžké a velmi bolestné. Sestřih příběhů je k vidění na Facebooku asociace, celá poselství jsou pak na webu dobratecka.cz.
Nesmírně důležitý téma, který svým zásahem přebíjí i výhrady, který bych asi jinak měl k řemeslný exekuci. Lajna na konci je skvělá.
Martin Svetlík (Mustard)
‚Ježiš, u tohohle jsem se rozbrečela,‘ řekla mi kolegyně, která mi koukala přes rameno. ‚A proč?‘ ‚No protože je to smutný. Vidíš lidi, který opravdu umřeli.‘ ‚No ale dyť jsou s tím smířený.‘ ‚No ale umřeli a mluvěj o smrti, a začneš to řešit...‘ Takže to funguje.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)
Dobré zpracování, jímavé, jen - je to předvídatelné. Kdyby aspoň jeden ze seniorů vybočil z jistě pravdivých mouder, kdyby se tam náhle stalo něco lidského...
Vilém Rubeš
Ľutujúci ľudia pred smrťou, ktorí dojímajú na prvú dobrú, budú určite fungovať znovu. Natočené je to pekne, tak štandardne. Ale príde mi to ako nevyužitá príležitosť skúsiť to trochu inak, ako svojho času trebárs detský hospic Plamienok.
Tomáš Hrábek (Symbio)
Všichni se bráníme jenom pomyslet na smrt. A tahle kampaň zvoní na zvoneček: ‚I na tebe to čeká. Uvidíme se.‘ Takže nashledanou (za dlouho, doufám). První místo.
Ondřej Souček (Česká Spořitelna)
Ta babička v župánku, její slova tesat! Dovedu si představit ještě i kratší střihy. Většina výpovědí má hloubku, lidsky se mi to moc libí.
Ivana Šedivá (McDonald‘s)
Poselství umírajících těžko hodnotit. To ani porotkyni v Reklamní katovně asi úplně nepřísluší. Kde bych však utrousila výtku, jsou samotné web stránky projektu. Namísto znovu videí, možná klient spíše uvítá praktické informace, dostupnost volných míst, finanční stránku, atd.
Kamila Tehranian (Scholz & Friends)
Téma, které je touchy, ale přesto jej většina lidí neřeší. Kreativa, která dokazuje, že když je co říct, nemusí se to říct ve třiceti sekundách a stejně to bude fungovat, obvzláště je-li to emotivní. A dost se mi líbí, že emotivní to bude se zvukem i bez, jo a rozklikla jsem dobrou tečku.
Aneta Benešová (Nestlé)
2. Další ze silných příběhů (36 %)
Česká spořitelna představuje další ze série příběhů, za které vyměnila kreslenou rodinku Palečkových. Tentokrát se díváme na příběh mladé talentované pětibojařky Kateřiny Krejčí, jež se díky svým rodičům ale také službě České spořitelny Moje zdravé finance může věnovat splnění svého snu. Více než dvouminutový spot je součástí kampaně Když ve vás někdo věří, dokážete víc. Kreativu vytvořila agentura Young & Rubicam.
Trochu se bojím, že se začíná ukazovat slabina konceptu - a tou je jeho navázání na produkt. Protože v relativně osobním a silným příběhu působí scéna, kde maminka jde vyřešit sportovní kariéru dcery do Spořky, jako výraznej antiklimax. V momentě, kdy potřebujete prodávat půjčky, jsou ‚Když ve vás někdo věří, dokážete víc‘ zkrátka moc velký slova.
Martin Svetlík (Mustard)
Další díl Třinácté komnaty české reklamy.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)
Nejprve hokejová máma a la P&G, ale pak se nad přetrženým páskem od jezdecké přilby poradila s fešákem z banky. Na konci malebný kůň ve výskoku. Nohy mi usnuly už u dětských scén.
Vilém Rubeš
Áno, koncept ‚keď vo vás niekto verí‘ proste musí stáť na silných príbehoch. A tento mi prišiel slabší. Aj napriek vysokej úrovni exekúcie to veľmi rýchlo začala byť zívačka.
Tomáš Hrábek (Symbio)
Rozhodně dobře, že po zlaté Koukalové rostou další střelecké naděje a že v ně věří nejen maminka, ale i Spořitelna. Finance se ve sportu jak známo vždy hodí.
Kamila Tehranian (Scholz & Friends)
Human Interest Stories, to je podle mě vždycky dobrá cesta. Hlavně, když jste banka a potřebujete s klientem vybudovat vztah plnej důvěry, aby ten nešel jinam, že jo. I když myslím, že to u Spořky bude trvat delší dobu, rozhodně na to nejdou špatně, a ta vizibilita - vidím je všude!
Aneta Benešová (Nestlé)
3. Šikovný papoušek (35 %)
Agentura Young & Rubicam Praha pojala nízkorozpočtovou kampaň na podporu Pojištění mazlíčků pro Českou pojišťovnu netradičně. Pojištění totiž ve zverimexu nabízel cvičený mluvící papoušek žako jménem Karel. Trénoval ho Ota Bareš, zkušený cvičitel zvěře, který předtím pracoval se zvířaty v hollywoodských filmech jako Bournův mýtus (2004), Iluzionista (2006) či Wanted (2008). Žako Karel byl po třech měsících každodenního tréninku připraven předvést světu své schopnosti.
„Umístili jsme ho do zverimexů, kde v době akce zákazníkům doporučoval pojištění mazlíčků. Pracovali jsme s myšlenkou, že nejlepší doporučení pojištění je od těch, kterých se týká – tedy přímo od mazlíčků,“ říká ředitel Young & Rubicam Tomáš Dvořák. Karlovu „kancelář“ tvořila klec s vestavěným tabletem, na kterém byla připravena landing page vyzývající zákazníky ke koupi pojištění.
Nebudeme se tvářit, jakože věříme, že ten pták skutečně říká ‚pojištění mazlíčků‘, že ne? Protože tohle není jen nepovedený - tohle je ostuda, kterou měl někdo v agentuře zastavit v momentě, kdy zjistili, že to nejde. A přitom správná myšlenka udělat digitální POS v pet centru...
Martin Svetlík (Mustard)
Ale tak tohle je taková ptákovina. Milá ptákovina.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)
Ideál pojistného prodejce, 20/20, byl překonán formátem Žako/5 buráků. Ale mohlo bejt hůř. Pojištění mohl nabízet cvičenej tukan, oh wait...
Vilém Rubeš
Ten nápad je fakt super. Ani sa nečudujem, že papagáj fungoval lepšie ako ľudia na pobočkách. Gratulujem! Lenže – to odporné video, ktoré pôsobí ako véháesky o prechode do puberty, ktoré nám učiteľky púšťali na základke, strháva dojem z kampane prudko dole. Kvôli nemu totiž myšlienka totálne zapadne. Škoda, že dobrú prácu nevieme aj dobre predať.
Tomáš Hrábek (Symbio)
Jasně. Opičák, který kupuje akcie v bledě modrém vydání. Na rozdíl od opice ale každý ví, že papouch je jenom nastrčená figurka, která pouze působí efektně.
Ondřej Souček (Česká Spořitelna)
Tohle je nápadité a vtipné - a báječně zacílené.
Ivana Šedivá (McDonald‘s)
Zajímavý nápad s mluvícím papouškem. V našem dejvickém zverimexu by asi přes všechno štěbetání ptáků, bublání akvárií a hrabání myší, nebyl slyšet. Dobře, že to kolegům vyšlo jinde.
Kamila Tehranian (Scholz & Friends)
První, co mě napadlo - ano, zvířata a děti fungujou, ale přijde mi, že je toho nějak moc. Moneta a kocour, ČSOB a mýval, teď papoušek pojišťovák - to je nějakej trend? Druhý, co mě napadlo - celkově mi kampaň přijde docela ok, ale digi výstup? Neurazí, ani neohromí, vždyť to byl papoušek, co vybízel k pojištění, mohlo to být vážně vtipný video.
Aneta Benešová (Nestlé)
4. Místo telefonní budky kancelář (26 %)
Po obchodních centrech aktuálně putuje telefonní budka přetvořená na flexibilní minikancelář. Cílem projektu, za kterým stojí Microsoft, je ukázat, jak snadné je pracovat z domova. Pracovní budka je součástí aktivit Dne (spolu)práce odkudkoli. V nákupním centru Fénix v Praze byla budka během března, nyní se nachází v Jihlavě, kde zůstane do konce dubna, v květnu bude v Kolíně a v červnu v Mladé Boleslavi. Nakonec se zase vrátí do Prahy.
„Pracovní budka je jako plnohodnotná mobilní kancelář, která poslouží komukoli, kdo chce při nákupech něco vyřídit,“ říká Lenka Čábelová, manažerka komunikace Microsoft Česká a Slovenská republika. Mini kancelář je vybavená WiFi modemem od O2, barevnou tiskárnou Xerox, taburetem dodaným společností CBRE, a dokonce i klasickým stojacím svítidlem značky HALLA.
Microsoft si vybral zajímavý, aktuální a relevantní téma. Ale zrovna tahle budka ve mě touhu pracovat mimo kancelář nevyvolává, protože bych po prvních třech mailech dostal klaustrofobní záchvat.
Martin Svetlík (Mustard)
Když už jsem v obchoďáku a chci tam pracovat, zajdu si do kavárny, ne? A proč mi někdo ukazuje, jak super je pracovat z domova na nejmenší možné a už z fotky nepříjemně stísněné škatuli?
Matouš Hutník (Peppermint Digital)
Kampaň velmi dobře dramatizuje, že bydlíme v telefonních budkách. Nebo že ji máte mít doma. Anebo že... Za poučení, že se dá notebook zapnout i jinde než na stole dík. Čuju sukces.
Vilém Rubeš
V tlačovke je síce posledný odstavec plný čísel a percent, ale aj tak som nepochopil, prečo tá búdka existuje. Prečo chodiť do obchoďáku, aby som si vyskúšal prácu doma? Prečo to spojenie s telefónnymi búdkami? Prečo tam chýba otvor do latríny? Čo za problém to rieši, čo sa nám niekto snaží povedať?
Tomáš Hrábek (Symbio)
Tahle kampaň mi ale nic nového nepřináší. Chtěl bych se dozvědět o hodně víc. Tohle by mohlo být fajn před několika lety.
Ondřej Souček (Česká Spořitelna)
Nevím, zda home office v této podobě spíše od práce z domova neodradí.
Kamila Tehranian (Scholz & Friends)
Home officy, home officy pro všechny! Microsoft ví, koho potřebuje, a to jsou mladí a výkonní lidé a zároveň ví, co tito lidé chtějí, a to je možnost práce z domova/ kavárny/ klidně i z obchodního centra. Líbí se mi, jak jsou tam nenuceně zapojené další značky - O2, Xerox, Halla...super nápad.
Aneta Benešová (Nestlé)
5. Velikonoční DIY (12 %)
Agentura Aqua Digital v digitální kampani pro značky Orion a Lentilky k letošním Velikonocům šíří videonávody na domácí realizaci tradičních velikonočních zvyků a inscenuje krátké stop-motion animace pro mladší cílové publikum. Pro online komunikaci zvolila sociální sítě Facebook, Instagram a YouTube. Videa jsou dílem produkce Publishers. Kampaň probíhá v Česku a na Slovensku.
Protože na internetu je málo generických DIY videí?
Martin Svetlík (Mustard)
Kdyby tam nebyly ty návody, ale jen rozhejbaný čokokraslice, irituje mě to míň.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)
Oslaďte agentuře jaro budgetem na nic s logem.
Vilém Rubeš
Takáto kampaň vyžaduje skutočnú odvahu. Natočiť obsah, ktorého sa na youtube povaľuje milióny variant, nalepiť na to brand bez rozmyslu, absenciu nápadu podčiarknuť suchopárnou exekúciou, ktorú by rozstrelil ľubovoľný štrnásťročný youtuber... a i napriek tomu dúfať v úspech, to chce odvahu.
Tomáš Hrábek (Symbio)
Já jsem nepochopil, proč by se zrovna tohle mělo líbit mladšímu publiku. Je to normální běžný návod a stop motion to nikam neposunuje.
Ondřej Souček (Česká Spořitelna)
V meeting roomu to asi znělo dobře, ale podobného obsahu je plný internet - a zajímavěji zpracovaného.
Ivana Šedivá (McDonald‘s)
Asi by šlo zpracovat i nápaditěji. Třeba to vyjde o Vánocích.
Kamila Tehranian (Scholz & Friends)
Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

Petr Dvořák: Dvanáct let v čele České televize byl prime time of my life
