Uber Eats v Česku končí. „Když nejsme jednička ani dvojka, nemá to cenu“

Zdejší konec rozvozové služby nemá přímou souvislost se současnou situací kolem viru.

Karel Kovář alias Kovy ve službách Uber Eats

Uber Eats v Česku propagoval i youtuber Karel Kovář alias Kovy

Služba pro rozvoz jídla Uber Eats v Česku k 3. červnu ukončí svou činnost. Konec služby, která tu fungovala od léta 2018, firma oficiálně potvrdila. Ukončení se týká pouze rozvozu jídla, nikoliv provozu alternativní taxi služby. „Možnost objednávat si jízdy Uberem zůstává. Naší prioritou je teď minimalizovat dopad na naše zaměstnance, kterých si velmi vážíme, i na partnerské restaurace, kurýry a zákazníky, kteří nás podporovali,“ omlouvá se firma na svých webových stránkách.

Krok přichází nečekaně v okamžiku, kdy jsou média plná zpráv, jak jsou v důsledku pandemie koronaviru na vzestupu online služby a rozvážky všeho druhu. Zdejší konec Uber Eats zjevně nemá přímou souvislost se současnou celospolečenskou situací. Zprávu jako první přinesla agentura Reuters, která také informovala, že stejně jako v Česku postupuje Uber Eats i na dalších menších trzích, konkrétně v Egyptě, Hondurasu, Rumunsku, Saúdské Arábii, Ukrajině a Uruguayi. Důvod, který Uber sdělil regulátorovi, je přitom prostý – konkurenční situace nedovoluje službě stát se na relevantních trzích jedničkou, případně dvojkou, což patří mezi její strategické cíle. „Uber se tak chce soustředit na jiné světové trhy, které jsou pro Uber Eats silnější,“ oznámila firma.

Uber je známý jako provozovatel přepravy lidí, rozvážet jídlo začal v roce 2014 v americkém San Francisku, služba tehdy nesla název Uber Fresh. V roce 2015 dostala samostatnou mobilní aplikaci, změnila název na Uber Eats a vydala se za hranice USA. Česko se stalo 36. zemí, kam Uber Eats přišlo, a 27. trhem, kde Uber v rámci rozvozu spolupracoval s McDonald’s.

Český trh přitom dlouhodobě ovládá především lokální služba Dáme jídlo, dále je zde aktivní finský Wolt, nově pak estonský Bolt, svou rozvážku jídla má také online supermarket Rohlik.cz (Rohlík Bistro) a v okamžiku oznámení nouzového stavu začala rozvážku jídel z restaurací nabízet také místní alternativní taxislužba Liftago. A existují i další, často lokání služby. Kromě toho svou vlastní rozvážkovou službu nabízí velké fast foody jako americké KFC nebo česká Bageterie Boulevard (BB Domů).