V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Uldrichová, Baldýnský, Sedláček. ČT představila nové centrum pro filmové koprodukce

Dosavadní předsedkyně Asociace producentů v audiovizi Helena Uldrichová, dosavadní kreativní producent Comebacku či Ulice Tomáš Baldýnský, filmový publicista Jaroslav Sedláček, to jsou hlavní postavy Filmového centra České televize, které vzniklo k 1. červenci a dnes také bylo představeno v hotelu Thermal na filmovém festivalu v Karlových Varech.

Představení filmového centra ČT: zleva Helena Uldrichová, Tomáš Baldýnský, Jaroslav Sedláček, Petr Dvořák

Představení filmového centra ČT: zleva Helena Uldrichová, Tomáš Baldýnský, Jaroslav Sedláček, Petr Dvořák

Vedoucí centra, které má fungovat jako kontaktní místo pro posuzování a zpracování filmových koprodukcí ČT, bude Uldrichová, Baldýnský, který donedávna pracoval pro televizi Nova, má působit jako kreativní producent. Sedláčkovi náleží funkce hlavního dramaturga.

„Je to aktivita, která by měl definovat nový přístup k filmařům. Nechceme jen čekat, až nám budou přinášet náměty. Chceme dělat aktivní dramaturgii,“ uvedl generální ředitel ČT Petr Dvořák. Centrum je podle něj specifickou tvůrčí skupinou, která neprodukuje, ale koordinuje.

Dosud rozhodování koprodukcí procházelo programovou radou ČT, teď se má podle něj systém změnit, i na základě strategie, kterou Baldýnský na příští rok slíbil zveřejnit, coby doporučení pro producenty, co televize bude chtít či vyhledávat.

V pátek má podle Dvořáka televize podepisovat smlouvu s RWE a Barrandovem, že společně budou vyhledávat scénáře.

„Na to, kolik dobrých filmů koprodukuje, není Česká televize tak milována, jak by měla být,“ přiblížil Tomáš Baldýnský myšlenku, která stála na začátku diskuse s šéfem ČT o novém útvaru. „ČT je pro filmaře partner stejně důležitý jako fond kinematografie,“ prohlásil.