Umami je dobrá věc, podstatná ale zůstává láska

Začínáme Ježíšem, končíme sovětským uměním. Mezitím vztahy s Němci. Inu, Česko.

Podle původního plánu jsme přidávali fotky, co jsme pořídili během týdne. Co ovšem teď? Bůh žehnej balkónu!

Podle původního plánu jsme přidávali fotky, co jsme pořídili během týdne. Co ovšem teď? Bůh žehnej balkónu!

Text

Ježíš na kříži nevolá po trestu. Ale po odpuštění cizích hříchů (Tereza Matějčková, Lidové noviny)

Velikonoce - čas připomenout jeden z nejhezčích článků filozofky Terezy Matějčkové. Je o Ježíšovi, který v nás věří, i když všechno vždy nakonec zkazíme.

Zmrtvýchvstání však může mít ještě převratnější smysl – stalo se něco dosud nevídaného, cosi, co bývalý papež Benedikt XVI. nazývá mutačním skokem. Vyjevilo se, že láska není jen nadstavbou dobrého života, ale jeho podstatou. Nitrem božství je vztah k druhému, a tento vztah v jednom okamžiku dokonce zlomil moc smrti a pro ty, kteří umějí milovat, vytvořil novou formu bytí mocnější než smrt.

Koho článek dostane do správného rozpoložení, může pokračovat tímhle čerstvým rozhovorem s papežem Františkem.

Na komplikace spojené s nemocí COVID-19 zemřel historik Jan Křen. Bylo mu 89 let (Matěj Metelec, A2larm)

V týdnu zemřel jeden z nejdůležitějších českých historiků Jan Křen. Signatář Charty 77, píše Matěj Metelec, „se v disentu věnoval česko-německým vztahům a po roce 1989 se stal zakladatelem Institutu mezinárodních studií na FSV, ve zralém věku také napsal jednu z mála velkých syntéz moderní české historiografie, Dvě století střední Evropy“. Metelec navíc s Křenem udělal před dvěma lety rozhovor. Stojí za přečtení.

What Makes Us Happy (Joshua Wolf Shenk, The Atlantic)

Před válkou začali na Harvardu podrobně sledovat skupinu 268 mladých lidí – a nepřestali do doby, kdy většina účastníků zemřela stářím. Výjimečně mamutí studie zkoumala účastníky ze všech stran, aby zkusila zodpovědět, co vede ke šťastnému životu. Článek ve finále není o něco poučenějším self-helpem. Je to spíš příběh o proměnách psychologie, o podivné osobnosti a motivacích hlavního výzkumníka – a samozřejmě přidává k dobru, jak důležitý nebo nedůležitý je cholesterol, zázemí v dětství a zda vám zlaté mince v kapse nechřestí.

Their lives were too human for science, too beautiful for numbers, too sad for diagnosis and too immortal for bound journals.

The Umami Theory of Value: Autopsy of the Experience Economy (Emily Segal & Martti Kalliala, Nemesis)

Ezoterická pitva kultury posledních 12 let. Co pojí estetiku Instagramu, gentrifikovaná města, zážitkovou ekonomiku? Nejzajímavější část vysvětlení Emily Segal Martti Kalliala se odkazuje na teorii chuti umami. Zároveň přesolená a příliš málo slaná jídla, křížení gastronomických kultur tu slouží jako model pro prchavou, zvláštně roubovanou dobu. Článek je z mého oblíbeného ranku čtení, kterému rozumím jen zčásti, zároveň mě to ale vůbec netrápí.

The essential mechanics are simple: it’s stating there’s a there-there when there isn’t one. And directing attention to a new „there“ before anyone notices they were staring at a void. It’s the logic of gentrification, not only of the city, but also the self, culture and civilization itself.

Musíme vyjít ze svého stínu, nebo napořád platit Němcům (Sliš & Jetmar, Finmag)

Něco z naší tvorby. Politolog Oldřich Krpec nám vysvětloval, v čem jsou opatření proti koronaviru ve Visegrádské čtyřce specifická, jak se to má s českým vztahem k Němcům a Německu a jestli bude Čína příští světový hegemon. 

My jsme během transformace asi fakt dokázali maximum možného, Západ se na nás stejně jako za první republiky koukal na jako velmi talentovaného studenta, nakonec jsme ale stejně sklouzli k lokálnosti. Když děláme něco, co vymyslel někdo jiný, zisky vždy poplynou pryč.

Video

Americká fabrika (Steven Bognar, Julia Reichert, Netflix)

Zkrachovalou továrnu General Motors v Ohiu koupí čínský miliardář a vedle kapitálu přiveze i několik set svých dělníků, kteří doplní místní. U takové scény stačí zapnout kameru a odejít. Krom anekdotických kulturních konfliktů (a Číňanů nadšených, že si můžou na návštěvě nových přátel zastřílet a projet se na harleyi) má dokument i nečekaně silnou linku o potřebnosti odborů. Středula na Hrad!

Zvuk

Odvrácená strana karantény: sebevraždy, domácí násilí a psychické problémy. Co o nich víme z minulých krizí? (Vinohradská 12)

Proč jsem taky rád za Vinohradskou 12: přechroustá mně dlouhé články rozhlasových datařů, u kterých mívám problém udržet pozornost. V téhle epizodě popisuje Jan Boček, co zatím víme o nárůstu psychických problémů, domácího násilí nebo alkoholismu od zavedení karantény. Poselství na jednu větu: nezapomínejme na podobně skryté fenomény, mnoho z nás prožívá / čeká velmi těžké období.

Obraz

Soviet Visuals

Pravidelnou dávku sovětského umění sbírá facebooková skupina Soviet Visuals. Když si odfiltrujete reklamy na tematická trička, je čirá potěcha ponořit se do vizuálů moskevské olympiády a realistických maleb dělňasů u pásu.

„From the height of a port crane“ painting by Rudolf Baranov, USSR, 1974

Zveřejnil(a) Soviet Visuals dne Sobota 28. března 2020

Jakub Jetmar & Ondřej Sliš

George

Nedělní přílohu internetu podporuje digitální bankovnictví George