Unger opustil redakční radu Seznam Zpráv, vede ji Šídlo

Ředitel zpráv a rádií a tři redaktoři nechali místa v radě lidem zvenčí, redaktor zůstal jeden.

Jindřich Šídlo

Jindřich Šídlo

Internetové Seznam Zprávy po dvou letech mění složení své redakční rady. Zmizeli z ní ředitel zpravodajství a rádií Seznamu Jakub Unger a taky redaktoři Zuzana Kubátová, Luděk Mádl a Zdeněk John. Z původního složení tak v radě zůstal jako jediný redakční zástupce pouze komentátor Jindřich Šídlo, který ji povede. K němu nově přibyli Tomáš Etzler, Monika Mihaličková, Miloš Gregor a Zuzana Kovačič Hanzelová.

Rada má nově sdružovat osobnosti zvenčí a jako taková má fungovat jako kontrolní orgán ředitele zpravodajství. Plánuje zasedat obvykle jednou měsíčně, řešit koncepční otázky tvorby zpravodajského obsahu, dodržování etického kodexu a posuzovat stížnosti veřejnosti vůči práci redakce

„Seznam zavedl kontrolní redakční radu jako první velké komerční médium v Česku. Do její nové podoby jsme promítli zkušenosti s dvouletým fungováním rady, aby byla co nejlepším partnerem našim čtenářům, divákům i samotným novinářům v redakci,“ prohlásil ředitel zpravodajství a rádií Seznamu Jakub Unger.

Etzler pracoval v CNN, nejprve jako produkční a později jako válečný reportér, v letech 2006 až 2014 působil jako stálý zpravodaj České televize v Číně. Česká expolitička Mihaličková byla na přelomu století poslankyně za tehdejší Unii svobody. Je aktivní v romských organizacích, byla i místopředsedkyní příslušné meziresortní komise při Úřadu vlády ČR.

Politolog z Masarykovy univerzity v Brně Gregor se podílel na publikaci Nejlepší kniha o fake news o vlivu dezinformací a manipulací ve veřejném prostoru a je spolutvůrcem pořadu ČT o takzvaných fake news To se ví. Reportérka slovenského deníku Sme Kovačič Hanzelová dřív působila ve veřejnoprávní televizi RTVS, kde se v roce 2018 stala tváří protestu redaktorů proti zásahům nově dosazeného vedení do nezávislosti zpravodajství.