Unger, Zandl či Beška jsou Seznamem zorganizované „mozky internetu“

Česká internetová jednička staví vlivovou strukturu.

Michal Feix. Foto: Seznam.cz

Michal Feix je autorem nápadu založit Mozky internetu a iniciátorem klubu. Foto: Seznam.cz

Neformální skupinu lidí, klub bez právní subjektivity nazvaný Mozky internetu dala dohromady přední tuzemská internetová firma Seznam.cz. Má především u státní správy lobbovat za změnu příslušných legislativních norem. „Naším cílem je, aby každý, kdo chce český internet využívat pro svou profesi či podnikání, narážel na minimum překážek, které by práci hatily či zpomalovaly,“ prohlašuje skupina na svém webu.

Hodlá se zabývat tématy jako otevřená data, bezpečnost v informačních technologiích či autorský zákon.

Mezi zakládající členy patří výkonný ředitel Seznamu Michal Feix, autor celé myšlenky, dále Jakub Unger, bývalý ředitel obsahu v Centrum Holdings a současný mediální poradce majitele Agrofertu, ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, publicista a vydavatel magazínu 067.cz Petr Koubský, Jiří Řehola z ministerstva průmyslu a obchodu, někdejší šéf digitálních aktivit vydavatelství Sanoma David Beška, podnikatel a publicista, zakladatel Mobil.cz a později šéfredaktor Lupa.cz Patrick Zandl a redaktor Živě.cz a E15.cz Jan Sedlák. Zvát chtějí další.

Členství je nehonorované, Seznam nicméně bude platit administrativní výdaje jako je tvorba webu a hodlá finanční podpořit organizaci budoucích konferencí a podobných setkání. Zaměřit se přitom chce hlavně „na úředníky a ministry“, řekl dnes novinářům Feix.

Vznikající Mozky internetu jsou další vlivovou strukturou v oboru internetu a informačních technologií - vedle Sdružení pro internetovou reklamu, ICT unie či nedávno založené Platformy pro internetovou ekonomiku.