UniCredit otevírá kiosky, Sklizeno i Ahold rostou

Tento týden poprvé přinášíme hodnocení odborníků na retail. Co říkají na otevření kiosků UniCredit Bank, na novou kojeneckou vodu Toma nebo na vydařenou sezónu Sklizena?

Hodnocení jako v Reklamní katovně

Oslovili jsme přední české odborníky na maloobchod, instore marketing a retail marketing s tím, aby hodnotili novinky v oboru. Kdo tentokrát přispěl?

  • Tomáš Krásný - 25 let ve výzkumu trhu a obchodu, zakladatel Incoma Research, poté v mezinárodním managementu sítě GfK. Dnes partner ve společnost Blue Strategy, poradce a content manager konferencí včetně Retail Summitu a Retail in Detail.
  • Petr Bena - odborník na retail a e-commerce, dlouhá léta působil na pozici obchodního ředitele ve společnosti Procter & Gamble, na letošním Retail Summitu se představil v nové roli „pragmatika s pohledem do budoucna“
  • Martin Boček - odborník na instore komunikaci, působil 13 let v Ipsosu jako ředitel obchodního rozvoje, nyní čerstvě v Global Marketingu

Ale nejdřív pravidelný spotřební koš.

Z aktuálního spotřebního koše

Deset kusů vajec velikosti M v Bille jen za 22,90 Kč.

Podívejte se další akční ceny a na kompletní spotřební koš z Albertu, Billy, Globusu, Kauflandu a Teska

A teď už novinky.

UniCredit má kiosek v Letňanech

Kiosek UniCredit Bank v OC Letňany

Kiosek UniCredit Bank v OC Letňany

UniCredit Bank začátkem března spustila nový projekt bankovních kiosků a dva první otevřela v obchodním centru Letňany a v Nitře v Mlýnech. Pilotní kiosky poslouží bance jako test rozšiřování distribuční sítě do míst, kde se klienti koncentrují. První provoz se zaměří na finanční služby jako jsou spotřebitelské úvěry od 10 tisíc až po milion korun s ročními úroky 4,9 % nebo založení Ukonta. Veškeré dohody budou klienti v kioscích podepisovat v bezpapírové podobě, má to přispět k větší flexibilitě ve vztahu ke klientovi, na čemž je projekt kiosků postaven. Stánky budou otevřené každý den od desíti do devíti. „Připravujeme rozšiřování sítě kiosků i do dalších obchodních center v Česku a na Slovensku,“ doplňuje Giovanni Guidi, ředitel retailového bankovnictví UniCredit Bank. 

První ze dvou kiosků v Letňanech slavnostně otevřel zleva  Giovanni Guidi, ředitel retailového bankovnictví UniCredit Bank a Andre Achtstaetter, ředitel prodejní sítě Praha UniCredit Bank

První ze dvou kiosků v Letňanech slavnostně otevřel zleva Giovanni Guidi, ředitel retailového bankovnictví UniCredit Bank a Andre Achtstaetter, ředitel prodejní sítě Praha UniCredit Bank

Bankovní a další finanční služby jsou běžnou součástí denního života a z pohledu většiny spotřebitelů se nijak neodlišují od maloobchodu. Některé obchodní řetězce toho ostatně bohatě využívají (viz třeba Tesco Financial Services). Bankéři si to začínají uvědomovat také a transformují svojí nabídku – ‚retail banking‘ se tak stále více stává opravdovou součástí retailu, maloobchodu. UniCredit je v tomto směru napřed a nový projekt to jen potvrzuje. Není přitom vůbec v kolizi s rozvojem internetového bankovnictví, i v této části businessu je poptávka po omnichannelových řešeních. Zákazníci chtějí i bankovní služby konzumovat ve všech kanálech, chtějí je mít na blízku nejen ve svých mobilech a laptopech, ale i ve svých oblíbených obchodních centrech.
Tomáš Krásný (Blue strategy)

Otevřením kiosků vychází UniCredit vstříc potřebě klientů mít osobní kontakt s bankou. Zajímavý je právě vývoj této marketingové strategie, která potvrzuje důležitost klasického retailu i pro bankovní sektor. Po volně prodejných lécích a potravinových doplňcích přicházejí na řadu stále více banky. Podobně jako u rychloobrátkového zboží je jenom otázkou času, kdy se rozpoutá i na prodejní ploše obchodních domů boj o zákazníka mezi několika bankami a do popředí marketingových strategií vstoupí kromě boje cenou také používání klasických POS prostředků. 
Martin Boček

Sklizeno zvýšilo tržby o 61 %

Sklizeno mělo v loňském roce rekordní tržby

Sklizeno mělo v loňském roce rekordní tržby

Síť prodejen zdravého životního stylu Sklizeno dosáhla za loňský rok tržby 241 milionů korun. V předchozím období měla společnost tržby v hodnotě 150 milionů korun, nárůst činí 61 %. Sklizeno v roce 2015 otevřelo šest nových prodejen a restauraci s novým konceptem Sklizeno Food Lovers. Celkově společnost vlastní 19 obchodů, z toho jedna se nachází v Bratislavě. Právě díky této expanzi došlo k zvýšení tržeb.

Zakladatel společnosti Sklizeno David Kukla

Zakladatel společnosti Sklizeno David Kukla

„V roce 2015 se nám především prostřednictvím franšízových partnerů podařilo otevřít prodejny v zákaznicky velmi atraktivních lokalitách obchodních a administrativních center, na která jsme se orientovali především. Zatímco centra Prahy a Brna jsou už poměrně dost obsazena jak námi, tak konkurencí, mimo centra zákazníkům stále chybí možnost nákupu kvalitních potravin. Proto jsme se letos orientovali především tam,” vysvětluje strategii rozvoje sítě David Kukla, zakladatel Sklizeno. Segment bio a lokálních potravin má stále kam růst, nicméně zajímavé lokality pro tento typ podnikání už podle Kukly nebudou centra měst. Právě v nich se Sklizeno sráží s konkurencí a z hlediska konsolidace s konkurenčními projekty bude podle něj rok 2016 klíčový. „Hlavní boom máme za sebou, nyní už u prodejen, které fungují 2-3 roky, budeme nejspíše všichni důkladně analyzovat jejich potenciál a návratnost,” odhaduje hlavní dění Kukla. 

Rok 2015 patřil biopotravinám, jejichž poptávka a nabídka neustále rostla. Obecně prodeje těchto potravin ročně stouply o 20 %. Největším hitem loňského roku byly jednoznačně speciální potraviny, tedy bezlepkové, bezlaktózové a superfoods potraviny.

Zmíněných 61 % je skvělý nárůst, gratuluji! Je to určitě velký úspěch majitelů a managementu firmy Sklizeno. Je to ale taky důkaz, že se obchodním řetězcům zatím nedaří reagovat na posun v poptávce českých spotřebitelů a přenechávají tak iniciativu farmářským trhům a prodejnám. Řada řetězců stále tlačí do trhu pomocí často nesmyslných slev běžné výrobky a nechápe, že už i u nás je silná poptávka po zdravých potravinách s jasným původem a zajímavým příběhem. Pohled do zahraničí však signalizuje, že řetězce umí velmi dobře prodávat potraviny s nálepkou ‚bio/organic/regional‘, takže je jen otázka času, kdy i v Česku převezmou iniciativu.
Tomáš Krásný (Blue strategy)

Ještě bude asi chvíli trvat, než se alternativní potraviny stanou hlavním proudem. Sklizeno to spolu s pár dalšími hezky prošlapává. Otázka je, co se stane, až se k tomu postaví čelem i top 5 maloobchodníku. Ve Spojených státech je vidět, že Whole Foods Market se mohou o hodně více snažit po té, co zejména Kroger začal bio a spol. prodávat ve velkém.
Petr Bena

Albert zvýšil zisk a má sběratelskou kampaň

Ahold zvýšil zisk také díky atraktivním slevovým kampaním

Ahold zvýšil zisk také díky atraktivním slevovým kampaním

Maloobchodní společnosti Ahold, která vlastní supermarkety a hypermarkety Albert, se u nás zvýšil provozní zisk na 440 milionů Kč z loňských 127 milionů. Narostly i tržby o 16,5 %, což se mimo jiné odvíjí od silné provázanosti českého trhu s promočními kampaněmi. Jednou z nich je bezpochyb vydávání velmi oblíbeného gratis magazínů Albert v kuchyni. Další slevové a promoční akce byly spuštěny hlavně v druhé polovině roku 2015. Ahold také dodal, že hodlá i nadále v těchto atraktivních marketingových kampaních pokračovat.

Sběratelská kampaň Albertu zaměřená na produkty Berndes

Sběratelská kampaň Albertu zaměřená na produkty Berndes

Albert zavádí novou věrnostní sběratelskou kampaň pro své zákazníky. Za každých zaplacených 200 korun nebo za nákup partnerského produktu získává zákazník 1 bod, který může vylepit do kartičky, jež obdrží v prodejně. Za 30 nasbíraných bodů získává 97% slevu na nákup produktů Berndes, jedná se především o litinové hrnce a keramické misky na zapékání v různých provedeních. Kampaň poběží od 9. března do 14. června letošního roku. Kampaň je propojená s portálem Zdravá 5, který pořádá soutěž pro děti Coolinaření s Albertem, a kde mohou zákazníci čerpat z receptů, při kterých se nádobí Berndes dá použít.

Z mého pohledu klasická, dobře provedená taktická akce. Oceňuji provázání na tematiku zdravé výživy. Domnívám se ale, že Albert potřebuje hlavně strategické změny - vylepování bodů do kartiček nestačí.
Tomáš Krásný (Blue Strategy)

Další sbírání? Prý to slouží pro budování loyalty a zákazníci to mají rádi. Přesto, brand equity to nebuduje a loyalty Albertu je tam, kde je. Takže hezké.
Petr Bena

Euronics chce být specialista na vestavné spotřebiče

Kampaň Euronics se prodej vestavných spotřebičů

Euronics se chce zaměřit na postavení leadera v oblasti vestavných spotřebičů

Síť prodejen elektrospotřebičů Euronics se zaměřila na vestavné spotřebiče a tomu nově přizpůsobila svou kampaň. „Ve vestavbách je obrovský potenciál. Jejich prodej však oproti volně stojícím spotřebičům potřebuje speciální péči,“ říká Marek Ingr, marketingový manažer Euronics. Hlavním cílem projektu je, kromě nákupu, dostat Euronics do povědomí zákazníků jako specialistu na vestavné spotřebiče. K vytvoření pozice leadera v oblasti vestavných spotřebičů má dopomoct i speciálně vyškolený personál a nový typ katalogů zaměřený exkluzivně na tento typ spotřebičů. Doprovodná kampaň probíhá skrze online komunikaci, letáky a rozhlasovou kampaň v rádiích skupiny Radiohouse nebo v rádiu Impuls. Nástrojem pro přesvědčení zákazníků ke koupi má být dárek k nákupu dvou vestavných spotřebičů. Projekt byl zahájen 1.3. na svém eshopu www.euronics.cz, hlavní část bude ale probíhat od 16. do 31. března 2016. „Podporu vestaveb v takové míře jsme ještě nerealizovali. V letošním roce se očekává rekordní objem poskytnutých hypoték, s nimi přijdou výstavby i rekonstrukce a potřeba koupě nových spotřebičů,“ vysvětluje Ingr. 

Logická akce, reagující na to, že Češi stále více investují do vylepšování svých domovů. Vítám akcent na speciální školení personálu, jde určitě o jeden z účinných způsobů diferenciace od internetových prodejců.
Tomáš Krásný (Blue Strategy)

Uvidíme ...Úspěšný prodej vestavných spotřebičů je často spojen s částečnou nebo úplnou přestavbou kuchyně. S tím souvisí potřeba úplně jiných služeb, než při prodeji klasických volně stojících spotřebičů. Zkrátka není to jen o těch spotřebičích.
Petr Bena

Toma uvádí na trh kojeneckou vodu

Toma Natura kojenecká se na pultech objeví v březnu

Toma Natura kojenecká se na pultech objeví v březnu

Toma, výrobce pramenitých vod z portfolia společnosti PepsiCo, rozšiřuje svoje působení na českém trhu o kojeneckou vodu s názvem Toma Natura kojenecká. Novinka vstoupí do vybraných prodejen během března 2016, postupně bude distribuována do dalších řetězců a obchodů. Součástí uvedení kojenecké vody bude i marketingová a reklamní podpora.

Pavel Vacek, ředitel stáčírny Toma, u podzemního pramene

Pavel Vacek, ředitel stáčírny Toma, u podzemního pramene značky

Důvodem vytvoření nového druhu vody je rostoucí obliba kojeneckých vod mezi Čechy, jen za loňský rok se jich prodalo za 200 milionů korun, což je o 18 % více než za předchozí období. Podle údajů společnosti Nielsen je segment balených kojeneckých vod nejrychleji rostoucí oblastí v tomto odvětví vůbec. Prodej se za loňský rok zvýšil o 22 % a růstový trend se očekává i tento rok. Ředitel stáčírny vod Toma, Pavel Vacek, uvádí, že vstup na trh s kojeneckou vodou je pro značku logickým krokem.. „Kojenecké vody již nejsou jen doménou novorozenců nebo budoucích maminek. Rychle si razí cestu k mnohem širší skupině spotřebitelů, která si zakládá na kvalitativně plnohodnotné a zároveň přírodní stravě,“ dodává Vacek. 

Ano, to je všechno pravda. Obdobně jako jiní výrobci, už i Pepsi vstupuje do tohoto segmentu. Celé je to tak trochu story jak od pana Tolkiena: Cesta tam a zase zpátky. Pokud mne paměť nešálí, původní majitelé Tomy, Tomáš Tereba a Tomáš Bistřický, koupili stáčírnu v Teplicích nad Metují od výrobce, který se tuto vodu koncem minulého století vcelku marně snažil prodávat jako kojeneckou. Klasická ukázka toho, že v našich podmínkách ti, co přichází s inovací jako první, zpravidla prohrávají.
Tomáš Krásný (Blue Strategy)

Co bychom neudělali pro své zdraví. Pepsi honí trend. Jinak voda z Adršpachu je super.
Petr Bena

Rossmann podpořil organizaci Debra

Předání šeku, zleva Olga Stanley (manažerka komunikace Rossmann); Vladimír Mikel (jednatel společnosti Rossmann); Magda Hrudková (koordinátorka projektu 12plus12 organizace Debra); Alena Bukvová (ředitelka nákupu Rossmann); Kateřina Olšáková (marketingová manažerka Rossmann); Michal Vařacha (nákupčí společnosti Rossmann)

Zleva Olga Stanley (manažerka komunikace Rossmann); Vladimír Mikel (jednatel společnosti Rossmann); Magda Hrudková (koordinátorka projektu 12plus12 organizace Debra); Alena Bukvová (ředitelka nákupu Rossmann); Kateřina Olšáková (marketingová manažerka Rossmann); Michal Vařacha (nákupčí společnosti Rossmann)

Síť parfumerií Rossmann věnovala 300 000 korun organizaci Debra, které získala prodejem charitativních kalendářů Debra 2016. Prodej kalendářů probíhal v prodejnách Rossmann od 30. listopadu 2015 do 31. ledna 2016.  V kalendáři se každoročně objevují významné české osobnosti. Kromě patronky organizace herečky Jitky Čvančarové se v něm objevila například Simona Krainová, Barbora Nesvadbová, Dan Bárta, Radek Jaroš, Ben Cristovao, Tereza Voříšková, Adéla Pollertová, Dara Rollins, Lucie Vondráčková, Terezie Kovalová, Anna Geislerová a Lukáš Musil. Organizace Debra vybírá peníze na pomoc pacientům trpících nemocí motýlích křídel (EB). Tato nemoc je velmi vzácné, dědičné a neléčitelné puchýřovité onemocnění kůže, které může zasáhnout trávicí trakt, vylučovací a dechové ústrojí nebo sliznici. V České republice nemocí trpí zhruba 250 až 300 osob, na celém světě je to zhruba půl milionu lidí. Slavnostní předání šeku proběhlo 11. února v centrále společnosti Rossmann. Šek předal koordinátorce projektu 12plus12 organizace Debra Magdě Hrudkové jednatel Rossmanna Vladimír Mikel. „Děkujeme společnosti Rossmann za čas a úsilí, které naší charitativní akci věnovali, a také samozřejmě všem milým lidem, kteří se do ní rozhodli zapojit. Za tak krátkou dobu se díky jejich ochotě podařilo vybrat úžasných 300 000 Kč, které pomohou pacientům s EB alespoň trochu zpříjemnit jejich nelehký život,“ uvádí koordinátorka projektu Magda Hrudková.

Strašná nemoc a chvályhodná pomoc. Děkuji organizaci Debra i firmě Rossmann.
Tomáš Krásný (Blue Strategy)

Každý dobrý skutek potěší.
Petr Bena

Personálie

Tesco má nového manažera veřejného správy a neziskového sektoru

Martin Lupa, nový manažer Government Affairs & CSR společnosti Tesco

Martin Lupa, nový manažer Government Affairs & CSR společnosti Tesco

Martin Lupa se na začátku letošního roku stal novým manažerem Teska oddělení Government Affairs a Corporate Social Responsibility (CSR). Hlavní odpovědnost převzal především za veřejnou správu, neziskový sektor a aktivity Nadačního fondu Tesco. Ve oblasti Government Affairs nahradil Ivana Kubányiho, který se bude této agendě věnovat na Slovensku. V oblasti CSR a Nadačního fondu zase vystřídal Martinu Šilhánovou, která v Tesku končí. Předchozí pracovní zkušenosti získal Lupa u společnosti Proctor&Gamble, Avon Cosmetics nebo mBank. „Tesco je významný zaměstnavatel a jako společnost velmi dbá na podporu komunit a občanské společnosti. I proto jsem velmi rád, že se stávám součástí jeho týmu. Tesco realizuje řadu společensky prospěšných projektů, jako je prevence plýtvání potravinami, podpora a rozvoj místních komunit či mladých lidí. Mým úkolem, na který se těším, je tyto činnosti nejen posilovat a dále rozvíjet, ale také o nich zvyšovat povědomí u široké veřejnosti,“ říká Lupa.

V tomto případě si dovolím být trochu osobní. S Martinem jsme spolupracovali na přípravách Retail Summitu 2016 a bylo to profesionální a zároveň příjemné. Martin prezentoval spolupráci firmy Tesco s Potravinovou bankou a účastníci Retail Summitu (= konkurenti a dodavatelé firmy Tesco…) nakonec právě tento projekt zvolili Inovací roku. Osobně jsem vcelku ostražitý k některým projektůmv CSR, protože zavánějí ‚white- či green washingem‘, ale to, co dělá Tesco a do čeho se Martin hned po nástupu skvěle zapojil, mi dává smysl.
Tomáš Krásný (Blue Strategy)

Pozvánky

Výstava originálních kraslic v galerii Myslbek

Galerie Myslbek představí o Velikonocích originální výstavu kraslic

Galerie Myslbek představí o Velikonocích originální výstavu kraslic

Nákupní galerie Myslbek na letošní Velikonoce připravila výstavu kraslic ve spolupráci se serverem Fler.cz, největším online kanálem rukodělných a uměleckých výrobků u nás. Vybraní umělci z Fler.cz vytvořili originální módní outfity pro velikonoční kraslice ve velikosti 120 cm. Deset extravagantních vajec bude k vidění v pasáži Myslbek od 18. do 28. března 2016. Kampaň bude podpořena digitální, instore a out of home reklamou.

Možná jsem ze staré školy, ale nějak mi to k sobě nepasuje. Digi, instore, out-of-home, Myslbek Mall a… kraslice… Nám Pražákům bych spíš doporučoval vyrazit alespoň teď na jaře na čerstvý vzduch mezi prostý, nehipsterský lid. Akce v Myslbeku má asi smysl pro čínské turisty, ti na cesty na venkov nemají čas (ani plíce). Takže – proč ne, kraslice v Myslbeku.
Tomáš Krásný (Blue Strategy)

 Zpravodajství z retailu a spotřební koš podporuje společnost Global Marketing a její nový projekt

Distribuce POS