V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Vydavatelé lobbují za snížení DPH na periodický tisk

Mezi adresáty dopisu je ministr financí Andrej Babiš, jemuž zároveň patří vydavatelství Mafra, jeden z členů Unie vydavatelů.

Tuzemská Unie vydavatelů, sdružující přední mediální domy produkující noviny a časopisy, žádá po politicích snížit od roku 2015 sazbu daně z přidané hodnoty pro periodický tisk. Snížená sazba, vztahující se právě i na tisk, se v Česku z 5 % v roce 2007 postupně zvýšila na aktuálních 15 %.

„Unie vydavatelů vítá diskusi o snížení současné 15% sazby DPH od příštího roku u vybraných výrobků, jako jsou léky, dětské pleny, nenahraditelná dětská výživa a knihy. Zároveň však upozorňuje na fakt, že ve většině vyspělých zemí Evropské unie je za zboží, které podléhá té nejnižší možné, nebo dokonce nulové sazbě DPH, považován také periodický tisk,“ uvedlo sdružení v tiskové zprávě.

„Ekonomická situace vydavatelů tisku je v současné době celkově velmi složitá“ a nižší DPH by navíc pomohla „spravedlivějšímu postavení v konkurenci dalších médií na mediálním trhu, z nichž část je poskytována zdarma (televize, rozhlas, větší část volně přístupného internetového obsahu), tudíž mají díky nulové ceně konkurenční výhodu vůči tisku, a v důsledku nulové ceny pro spotřebitele nejsou při distribuci svého obsahu tato média zatížena žádnou DPH“, argumentují také vydavatelé.

Prezidentka unie Lucie Kočí a ředitel Jozef Šabĺa dopisem oslovují hlavně šéfy koaličních stran, tedy premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), ministra financí Andreje Babiše (ANO) a předsedu KDU-ČSL Pavla Bělobrádka. Jedním z členů unie je přitom vydavatelství Mafra, které patří zmíněnému Babišovi. Ten se tak při rozhodování o výši DPH dostane do střetu zájmů.

Snížení DPH pro knihy od úterka podporuje kampaň Knihy bez DPH, k níž se přihlásilo přes 300 knihkupectví. Vyvrcholí 23. dubna, kdy někteří knihkupci slibují dát při nákupu 15% slevu na knihy. Kampaň má apelovat na politiky, aby právě 15% DPH na knihy snížili. Jeden den bez DPH vyhlásil Svaz českých knihkupců a nakladatelů u příležitosti Světového dne knihy a autorských práv.

Snížení DPH na knihy slibovaly před volbami mimo jiné ČSSD i KDU-ČSL. Vláda vzešlá z voleb má tento závazek v koaliční smlouvě.