Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.
Reklamní katovna: pořadí za 6. týden 2016
- VUT v Brně: Nejsem idol (55 %)
vlastní tvorba - TL5 Digital: Řekni to po svém (30 %)
klient: Milka - Comtech: To dá rozum, děti (20 %)
klient: Hero Czech - Zaraguza: 6 triků, jak do dětí dostat polévku (17 %)
klient: Nestlé - RMP: Vitalitou k rodinné pohodě (17 %)
klient: Nestlé
S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 9 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.
1. VUT chce opravdové nerdy (55 %)

Petra Brodilová a Adam Hrubý v kampani VUT
Hlavní myšlenka nově spuštěné kampaně VUT v Brně je, že není důležité co máte v šatníku, ale v hlavě, a právě tím chce univerzita ke studiu nalákat letošní maturanty. VUT opět sáhlo po netradiční formě oslovení této cílové skupiny. “Momentálně zaznamenáváme roky s výraznějším demografickým propadem počtu maturantů. I proto považujeme za důležité oslovovat tuto skupinu co nejefektivnější formou. A to už dávno podle nás nejsou letáčky,” vysvětluje prorektorka pro marketing a vnější vztahy Irena Armutidisová.
Ve speciální videích v kampani vystupují Jan Balabán, Lukáš Štěpánek, Petra Brodilová, David Grudl, Marek Prchal, Jakub Macek, Jiří Fiala či Vanda Klestilová. Nová kampaň s názvem Nejsem idol vychází z pozorování současných společenských a módních trendů, hlavním kreativcem je Adam Hrubý. Hlavními hrdiny letošní kampaně jsou studenti VUT. “Součástí myšlenky odpoutání se od falešných idolů bylo i zapojení idolů skutečných. Studentů, kteří mají nápady, jdou si za svým, můžou být vzory pro středoškoláky,” doplňuje Pavla Ondrušková z odboru marketingu a vnějších vztahů VUT.
VUT budovalo mýtus nerdů, teď bourá mýtus nerdů. Zase o krok napřed. Děláš to dobře, VUT. Jenom tomu tentokrát chybí větší švih a lepší zpracování. A web je vcelku o ničem.
Martin Charvát (Konektor)
Jo. Tohle je kampaň, jak má být. Nejvíc se mi líbí, že je to postavené na poctivém reklamním základu a jako reklama se to přitom vůbec netváří. Kdyby mně bylo osmnáct, tak jdu na VUT. Mimochodem můj vítěz týdne.
Ondřej Souček (Luftballon)
Laťka je vysoko. Ale tohle je zase dobrý. Byť ‚jen‘ dobrý.
Tomáš Mrkvička
Jasně, že je lehký oslovit konkrétně definovanou cílovou skupinu. Jasně, že je lehký ji oslovit, když je mladá a nonkonformní a chytrá. Ale tohle je nejen svižný, ale vlastně i hluboký a líbí se mi to.
Tomáš Belko
Adam Hrubý je napřed, a to je velká zbraň kampaní VUT.
Jan Javornický
Nezlobte se, ale podle mě by univerzita neměla být primárně lifestylová volba. Jak říká přímo v kampani Jakub Macek: ‚Podbízení se nerdům na akademickou půdu prostě nepatří.‘ A můžete stokrát říkat, že to neděláte, ale vy to děláte, přátelé.
Martin Světlík (Symbio Digital)
Ááá, to je tak osvěžující tohle sledovat! Zábavný, chytrý, sebeshazující tak akorát. Jenom mrtvý ryby plujou po proudu a VUT je sakra živá štika. A jestli budu někde předstírat chytrýho a mluvit o Neumeierově Zig Zag, tak tohle je super domácí příklad.
Jakub Plášek (Cocoon)
2. Milka ukázala na slavné páry (30 %)
Necelé dva týdny před Valentýnem spustila Milka svojí kampaň pro zamilované. Tento americký svátek se značce podařilo v Čechách úspěšně domestikovat. V letošním roce dostala kampaň název Řekni to po svém. Cílí hlavně na mladé ve věku 19 do 25 let. Poprvé je kampaň realizovaná pro celý region střední Evropy. Hlavním motivem kampaně jsou tentokrát zámky lásky v různých zpracováních -Romeo a Julie, Adam a Eva, Sissi a Franz a další. Kreativní koncept pro nás, všechny naše sousedy, Maďarsko a Pobaltí vytvořila pražská agentura TL5 Digital ve spolupráci s agenturami PR.Konektor, Konektor Social a mediální agenturou Carat. Výsledky průzkumu o lásce, který ke kampani patří, bude probírat Leoš Mareš ve své Ranní show na Evropě 2. Oproti loňsku bude kampaň mnohem více vidět i na menších sociálních sítích. Milka plánuje ve větší míře využít Instagram a nově také připraví valentýnskou story na Snapchatu.

Jeden z valentýnských plakátů Milky

Jeden z valentýnských plakátů Milky

Jeden z valentýnských plakátů Milky
Asi je těžké přijít na toto téma s něčím novým. Ale personifikované zámky? Letenští superheroes TL5 mají, myslím, na víc.
Ondřej Souček (Luftballon)
Zámečky lásky prosím ne. Fakt ne.
Tomáš Mrkvička
Líbí se mi ta hravost, interaktivita, to, že Milka to trpělivě drží delší dobu. Líbí se mi ta exekuce. Jen ty slogany mě připadají moc násilný, vytažený z paty trošku, sorry.
Tomáš Belko
Obraz Sissi šeptající Franzovi ‚Ty jsi ten největší řízek v celé Vídni‘ je moje nová fantazie odsouvající vyvrcholení.
Pavel Fuksa
Tohle je ryze subjektivní, ale Valentýn mě nebaví, Milka podle mě není čokoláda a malování srdíček ani jedno z toho určitě nezachrání.
Jan Javornický
Skvěle odvedená, poctivá práce. Jednoduché, hravé, silná symbolika, dobrá exekuce. Co chceš víc?
Martin Světlík (Symbio Digital)
‚Zámek jsme zvolili proto, že se jedná o symbol, který lidé používají pro vyjádření lásky přirozeně a sami od sebe.‘ Podle všeho dělám něco celou dobu špatně a měla bych teda letos vyrazit do železářství. Jen aby už ty zámky nebyly vyprodaný.
Klára Palmer
Přes svoji totální antipatii k tomuhle marketingem importovanému svátku musím uznat, že Milka to dělá moc šikovně. Je to na značku, Valentýna to nijak extra netlačí, vizuály mají vtipné sdělení… cílovka se nepochybně chytí. Slušná práce.
Jakub Plášek (Cocoon)
3. Sunárek dává rozum (20 %)
Výrobce dětské výživy Hero Czech spustil nový televizní spot značky pevné stravy pro batolata Sunárek s názvem To dá rozum, děti. Spot běží v Česku a na Slovensku a představuje s nadsázkou šikovné děti ve školce. Kampaň připravila agentura Comtech, podle níž jde o první krok v nové komunikaci značky.
Co dá rozum? Komu, kde? Jak to souvisí s produktem a s vtipem, na kterém je reklama postavena? To mi tedy rozum nebere.
Martin Charvát (Konektor)
Holčička zařve jak lev, kloučkovi se zavlní vlasy ve větru. To je ten pověstný ‚creative magnifier‘? V tom případě si z toho beru, že Sunárek obsahuje minimálně jeden anabolický steroid a tážu se proč holčička neukázala kloučkovi i bicák.
Ondřej Souček (Luftballon)
Já nevím. O produktu jsme se nedozvěděli nic. Scénka s dětmi ok, ale chtělo to mnohem líp natočit.
Tomáš Mrkvička
Solidní nápad, na tuhle komoditu vcelku odvážnej, ale na můj vkus moc nažehlená a přebarvená exekuce. Klient chce všechno barevné a pozitivní a lev nesmí zařvat zase moc, aby se matkám nesrazilo mlíko... úplně to slyším.
Tomáš Belko
Špatné postsynchrony, chlapeček-debžot a drobnost na konec, neexistující propojení s produktem. To rozum vážně nedává.
Pavel Fuksa
Zajímavé ztvárnění kulturní tradice přírodních národů po dobrém jídle si pořádně říhnout. A s malými dětmi, takže je to roztomilé!
Jan Javornický
Líbí se mi komiksově dotažený vtip s lvím řevem. Sdělení je ale hodně podprahové. Spíš intuitivní. Nebo žádné - jak myslíte.
Martin Světlík (Symbio Digital)
Cože? Co? Jestli nemají aspoň 30s spot, kde by mně, natvrdlému, ukázali, o co jde, tak mi to rozum nedává. Oproti Maggi je to aspoň mírně vtipné, takže 10 % za Terezčino uáááá.
Jakub Plášek (Cocoon)
4. Maggi ukazuje polévkové triky (17 %)
Značka Maggi z portfolia společnosti Nestlé odstartovala rok 2016 novou kampaní na své polévky. Děti v ní hodnotí triky rodičů, kteří se je snaží přemluvit k jedení polévky. Značka se tím snaží komunikovat kvalitu svých ingrediencí, toto sdělení je určeno primárně matkám. „Od roku 2016 jsou produkty Maggi očištěny od všech nepřírodních surovin. Jsou skutečně vyrobeny jen z kvalitních ingrediencí. A proto jsme je chtěli konfrontovat přímo s dětmi a vyvolat tak diskusi s maminkami,“ uvedl kreativní ředitel Zaraguzy Jan Jelínek. Kampaň běží na YouTube, Facebooku a na webu Maggi, kde si matky mohou zažádat o produkty.
Děti hodnotí triky rodičů. Celé to mlčky sleduje jakási vyjevená paní ve vloženém okně. A my sledujeme tu paní. To je dada.
Martin Charvát (Konektor)
Triky, jak dostat žvanec do svých dětí, jsem dávno vyčerpal a uvítal bych nějaké. Já, rodič, chci ale obecné rady, ne ty, které jsou spojené pouze s nějakou písmenkovou polívkou pro hasiče. (I) proto jí dětem nekoupím.
Ondřej Souček (Luftballon)
Děti hrajou fajn, ta myšlenka mi nepřipadá úplně nosná. Děti komentují triky, jak do nich rodiče chtěli dostat polévku, aby se ukázalo, že kvalita produktu nejsou žádné triky? Hlavní trik podle mě je, že polívku z pytlíku jedí děti. O to asi šlo.
Tomáš Belko
Vypočítávat triky, jak do dětí dostat polévku za dozoru toporné a hyperpopisné nevlastní Big Mother v rohu, abychom nakonec prozradili, že vařit z tradičních ingrediencí není trik? Panebože. Možná je maminka hluchoněmá...
Pavel Fuksa
Je to složitá věc, v době přející všemožným kulinářům, farmářským trhům a kultu kvalitních čerstvých surovin propagovat pytlíkové polévky. A tak se musí nasadit nejtěžší kalibr - děti a vzorky zdarma! To by v tom byl čert, aby to nezabralo!
Jan Javornický
Dobře zvolený formát, ale i tady jsou vidět některé jeho typické exekuční neduhy - za všechny jmenujme fakt přehranou maminku. Druhá věc je, že reakce děti jsou takové nijaké, což vyvolání diskuze taky moc nepomůže.
Martin Světlík (Symbio Digital)
Nezlobte se na mě, ale tenhle trik vůbec nechápu. A soudě podle výrazu, paní v rohu taky ne.
Klára Palmer
No panečku, to bude úplná diskuzní smršť mezi maminkami a Maggi. Pravda, je sympatické, že se Nestlé nesnaží přesvědčit, že polévka z pytlíku je to nejlepší, co se dá dětem uvařit, ale proboha jak tahle umělá scénka rádoby ze života pomůže ‚zlepšit vnímání produktového portfolia Maggi‘?
Jakub Plášek (Cocoon)
5. Benu dala prostor lékárníkům (17 %)
Poslední lednový týden odstartovala nová kampaň lékáren Benu. Hlavním motivem je pohled do zákulisí života lékárníků. Tvůrci kampaně se rozhodli vyměnit herce za opravdové pracovníky lékáren. Na nich a na jejich rodinách je kampaň založená. Sdělením spotu je, že stejně dobře, jako se lékárníci Benu starají o své blízké, postarají se i o jejich zákazníky. Značka představila nový claim: Vaše zdraví si bereme na starost. „Za svou více než dvacetiletou kariéru v reklamě byl tenhle projekt naprosto výjimečný. Měli jsme možnost nahlédnout nejen do zákulisí lékáren, interních procesů nebo motivačních schémat, ale dostali jsme se až k rodinám samotných lékárníků. Díky tomuto natáčení profese lékárníků v mých očích neuvěřitelně stoupla,“ uvedl k vývoji kampaně Ondřej Křišťan, kreativní partner agentury RMP, která kampaň vytvořila.
Tak co tu máme všecno špatně: strašlivě umělohmotné prostředí a akci v lékárně. Opravdové lidi mluví herci. Jen dva. Ženský hlas zvládne mluvit hned za tři různé reálné paní. A jaký oslí můstek vede od blízkého příbuzného k zákazníkovi v lékárně? Pro jistotu žádný.
Martin Charvát (Konektor)
Dokumentární záběry ze života lékárníků? Já tomu říkám těžce vykonstruovaná idylka. Chybí mi insight, a že těch insightů spojených se zdravím je.
Ondřej Souček (Luftballon)
To je nějaký remake reklamy Coopu z před cca deseti lety? Příšerný. Po všech stránkách.
Tomáš Mrkvička
Připadá mi to celý trochu naivní. Ta síť se snaží komunikovat v televizi, protože to udělala konkurence. Chce být emocionálnější, což je šlechtí, ale já pochybuju, že lidi chodí do lékárny kvůli tomu, že patří k síti, která tvrdí, že mají prima lidi. Lidi chodí za roh k sympatickýmu lékárníkovi a k jaký síti patří, je nezajímá, pokud nenabízí něco konkrétního. Myslím, že to nebude moc fungovat.
Tomáš Belko
Chytí rybu – nechytí rýmu. Tohle je ‚nejsilnější‘ propojení mezi příběhem lékárníka a zákazníka v celé kampani. Tvůrcům doporučuji jednorázově 10 g Nembutalu rozpuštěných ve sklenici vody, ráno nalačno.
Pavel Fuksa
Asi nikoho nepřekvapí, že lékárníci jsou rádi, když nás sklátí choroba či jiné zdravotní obtíže, a navštívíme je v jejich lékárnách, místech setkávání ztrápených, posmrkávajících lidí. Ale když už snaha o autentičnost, určitě by se to mohlo obejít bez té kašírky.
Jan Javornický
Ta reklama je hodně slávistická. Rozuměj sešívaná. Rozuměj - ty dvě půlky, které by měly fungovat jako paralela a jeden celek, fungují lépe každá sama o sobě. Možná bych to rozstříhal. Ale záběry jsou to hezké.
Martin Světlík (Symbio Digital)
Takže když někomu ukážu pár záběrů ze svého soukromí, bude ze mě důvěryhodnější dodavatel. Bezva, zkusím to na nejbližším tenderu.
Klára Palmer
Je to pravda - není to pravda? Představit zaměstnance jako skutečné lidi, kteří žijí ve světě spolu s námi a ukázat tak značku jako autentickou součást reálného světa sice není žádná převratná novinka, ale pořád je to hezký koncept; asi bych jen ubral na reklamní exekuci záběrů, hlavně těch z lékárny.
Jakub Plášek (Cocoon)
Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

Kaspen mění majitele. Agenturu kupuje Tomáš Kopečný, vlastník S5IVE

Pickey mění název na Forendors, s novým jménem pomohl Michal Pastier

Kreativu DDB povede Klára Palmer z McCannu, střídá Doru Pružincovou

Souček jako ředitel ČT bude brát 289.000 Kč měsíčně, o 47.000 víc než Dvořák
