V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Úřad rozdal kmitočty pro městské sítě digitálního rozhlasu za pár milionů korun

Dvanáct měst obsadí Radiokomunikace, jedno plzeňská firma RTI cz. Příbramské Teleko přišlo zkrátka.

Kmitočty pro 13 městských digitálních rozhlasových sítí a sítí mobilních multimediálních aplikací si rozdělí společnosti České Radiokomunikace a RTI cz.

Plzeňská firma RTI cz Václava Ježka vyhrála tendr v Praze s nabídkou 216 000 Kč.

Radiokomunikace získaly kmitočty v ostatních 12 městech, v Českých Budějovicích (56 700 Kč), Plzni (134 400 Kč), Karlových Varech (42 000 Kč), Pardubicích (37 800 Kč), Olomouci (42 000 Kč), Ostravě (260 000 Kč), Zlíně (33 600 Kč), Brně (310 800 Kč), Jihlavě (21 000 Kč), Ústí nad Labem, Liberci a Hradci Králové (tam o kmitočty usilovaly pouze Radiokomunikace, dostaly je, výše jejich nabídky nebyla zveřejněna).

Celková cena za přidělené kmitočty se tak pohybuje mezi 1 a 2 miliony korun.

Uvádí to na webu Český telekomunikační úřad.

O vítězích tendrů rozhodla výběrová komise v úterý 19. července. Vybírala ze tří uchazečů. Kromě RTI cz a Radiokomunikací se tendru zúčastnila ještě příbramská společnost Teleko Tomáše Řapka (ta v březnu získala kmitočty v 5 krajích ČR, od dubna vysílá digitální rozhlas v Praze a v Příbrami).

Radiokomunikace se přitom o licence ke kmitočtům ucházely ve 12 městech kromě Prahy, Teleko v 8 a RTI cz ve 3.

Výběrová řízení pro městské sítě navazovala na tendry pro zajištění celoplošné sítě a krajských sítí v L pásmu, které se uskutečnily v letech 2009 až 2011. O kmitočty pro krajské sítě se ucházely rovněž České Radiokomunikace, Teleko a RTI, do tendru na celoplošnou síť se nikdo nepřihlásil a úřad soutěž zrušil.

Prodej kmitočtů městských digitálních sítí umožnila digitalizace pozemního rozhlasového a televizního vysílání. Rozhlasová digitalizace, podobně jako televizní, v České republice začala v roce 2000. Na rozdíl od té televizní má však skluz, například kvůli tomu, že nynější analogové rozhlasové licence mají platnost do roku 2025.

Digitální rozhlas má mimo jiné umožnit fungování více stanic vedle sebe, lepší zvuk či doprovodné služby. K jeho příjmu však budou potřeba modernější přijímače.