V centru Prahy se otevřelo Komiksové muzeum Káji Saudka

V Praze se v pátek 9. prosince otevřelo Komiksové muzeum Káji Saudka. Návštěvníkům nabídne devadesát děl i několik desítek fotografií mapujících Saudkův život. Muzeum bude otevřeno denně a návštěvníci si zde mohou zakoupit i různé suvenýry se Saudkovými motivy.

Komiksové muzeum Káji Saudka se nachází přímo v centru Prahy, na ulici 28. října nad klubem Batalion. I ten je vyzdoben Saudkovými kresbami, které dotváří atmosféru 50. a 60. let v USA.

Komiksové muzeum Káji Saudka

Komiksové muzeum Káji Saudka

Komiksové muzeum Káji Saudka

Komiksové muzeum Káji Saudka

Komiksové muzeum Káji Saudka

Komiksové muzeum Káji Saudka

Komiksové muzeum Káji Saudka

Komiksové muzeum Káji Saudka

Samotný nápad otevřít muzeum se zrodil před několika lety. „Už při rekonstrukci Batalionu mne jeho majitel, Arnošt Kuchař, vyzval k výtvarné spolupráci. Celý interiér jsem pojala v komiksovém stylu otcových kreseb,“ přibližuje Berenika Saudková, dcera kreslíře. „A tehdy, před více než třemi lety, jsme začali uvažovat o muzeu,“ dodává.

Krom Kuchaře a Saudkové s přípravou muzea pomáhal i grafik Marcel Musil.

Muzeum je unikátní nejen v rámci České republiky. „Není obvyklé, že existuje muzeum, které je celé věnované komiksu, natož pak jedinému autorovi,“ říká Berenika. „Zejména v postkomunistických zemích však málokde narazíme na tak výraznou osobnost, jakou je nejen pro český komiks Kája Saudek.“

Ačkoliv se Saudek věnoval nejen komiksům a tvorbě filmových plakátů, muzeum je zasvěceno zejména této části jeho tvorby. Pro Saudka jsou typické vnadné ženy, americká auta a mužní hrdinové. Muzeum nabízí průřez jeho tvorbou od 50. let až po rok 2004.

Expozice je doplněna fotografiemi z rodinného alba, které mají návštěvníkům pomoci Saudka blíže poznat. „Chtěli jsme, aby lidé viděli, v jakém prostředí se Kája pohyboval a co na jeho tvorbu mělo vliv,“ dodává Berenika Saudková.

Kája Saudek (13. 5. 1935) je pro svůj nezaměnitelný styl označován za krále českého komiksu. Do širšího povědomí veřejnosti se dostal zejména díky kresbám z filmu Kdo chce zabít Jessii. Patrně největším projektem měl být jedenáctidílný komiks Muriel a andělé, dokončeny však byly pouze dva díly. Období po roce 1989 bylo pro Saudka paradoxně ještě méně příznivé, neboť Česká republika se vezla na vlně západní komerce. S nástupem nového tisíciletí se situace pro Saudka začala zlepšovat, avšak od tragické nehody v roce 2006 leží v kómatu v nemocnici.

Sdílejte