V PNS skončili Juda i Borovka. Firmu povede Babišův člověk Novák

Po vlastnických změnách v řadě českých vydavatelství se i v První novinové společnosti, největším tuzemském distributoru tisku, obměnilo představenstvo a dozorčí rada.

Noví ředitelé První novinové společnosti: zleva Petr Novák, František Čermák, Cornelis Antonius van der Kolk

Noví ředitelé První novinové společnosti: zleva Petr Novák, František Čermák, Cornelis Antonius van der Kolk

Předsedou představenstva a generálním ředitelem První novinové společnosti (PNS) se dnes stal Petr Novák, místopředsedou představenstva a finančním ředitelem František Čermák. Cornelis Antonius van der Kolk, člen představenstva, zastává nově zřízený post strategického ředitele. Všichni jmenovaní se zároveň stanou statutárními zástupci v dceřiné společnosti PNS Grosso. Manažery do jejich nových pozic u největšího českého distributora tisku zvolilo nově ustavené představenstvo. Akcionáři distribuční PNS jsou české vydavatelské domy Czech News Center (27,02 %), Mafra (26,27 %), Vltava-Labe-Press (26,04 %), Bauer Media (11,24 %) a Astrosat Media (9 %).

Koncem minulého týdne v čele PNS skončili generální ředitel a předseda představenstva Radomil Juda a finanční ředitel a člen představenstva Pavel Borovka. Funkce na páteční valné hromadě opustili i dosavadní předseda Eckart Bollmann a místopředseda Gunther Plank. Valná hromada zároveň doplnila nové členy do obou vrcholových orgánů - do představenstva zvolila zmíněné trio Novák, Čermák, van der Kolk, do dozorčí rady, z níž odstoupili dosavadní předseda a místopředseda, byl zvolen Alfred Heintze, na postech členů dozorčí rady zůstávají David Bregar, Lucie Kočí a Štěpán Košík, který se stal členem dozorčí rady loni poté, co vydavatelství Mafra koupil od Němců Andrej Babiš. Předsedou dozorčí rady byl dnes zvolen Bregar z Czech News Center, místopředsedkyní Kočí z Vltava-Labe-Press.

Firma minulý týden nechtěla komentovat, zda odchod manažerů souvisí s vlastnickými změnami jednotlivých akcionářů, které loni znamenaly proměnu dozorčí rady. Ani tento týden neuvedla konkrétní informace o tom, kde příchozí šéfové dělali předtím. Mediaguru nicméně upozorňuje, že konkrétně čerstvý generální ředitel Novák dosud působil jako člen představenstva AGF Food Logistics, jedné z řady dceřiných firem Agrofertu Andreje Babiše, zároveň majitele Mafry. Ta tak jako druhý největší akcionář má svého člověka v čele firmy, zatímco Czech News Center Daniela Křetínského a Patrika Tkáče, které v PNS drží největší podíl, se spokojilo s předsednictvím dozorčí rady.

„Nové představenstvo bude pokračovat v procesu budování silné společnosti v oblasti distribuce tisku a vývoje služeb pro zákazníky – vydavatele a další obchodní partnery,“ prohlásil nový šéf PNS.

Pětatřicet let v PNS

Odcházející ředitel Juda v oficiálním prohlášení uvedl, že rozhodnutí je výsledkem generační obměny. „V První novinové společnosti jsem strávil přes polovinu svého života, konkrétně 35 let a z toho 15 let v jejích vedoucích funkcích, což si myslím, že není obvyklé,“ uvedl. Současně skončil v pozici jednatele dceřiné firmy PNS Grosso. „PNS jsme vedli v nejednoduchém ekonomickém prostředí, nicméně i přesto jsme dokázali položit základ pro solidní hospodářské výsledky do dalších let,“ uvedl Juda, který spolu s Borovkou ve vedení firmy skončil po dohodě s akcionáři.

Obrat meziročně o 9 % nižší

První novinová společnost loni vykázala konsolidované výnosy 3,37 miliardy Kč. „Čistý obrat poklesl o zhruba 9,4 %, což je méně než v roce předešlém,“ uvedla firma. Obrat z prodeje tisku klesl o 9,5 %, ostatní provozní výnosy meziročně vzrostly o 10,5 %. Čistý zisk PNS meziročně klesl o 4 % na 25,468 milionu Kč. Valná hromada schválila výplatu dividendy 5 Kč na akcii. Celkem tak bude vyplaceno 28,2 milionu Kč před zdaněním. Dividenda za rok 2013 vyplacena nebyla.