V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

V Radě ČT bude Karmazín, Hladký nebo Ondrová

Antonín Dekoj, Ivo Ferkl ani Dana Makrlíková do finále volby člena televizní rady neprošli.

  • ČTK
  • 06. 06. 2018 10:00

Do sněmovní volby člena Rady České televize postoupili ze šestice kandidátů bývalý vedoucí výroby brněnského studia ČT Marek Hladký, bývalý přechodný šéf ČT Vladimír Karmazín a někdejší senátorka ODS a posléze členka „velké“ rady pro vysílání Irena Ondrová. Počet nominantů v úterý zúžil volební výbor, po veřejném slyšení všech kandidátů.

Ve výboru naopak neuspěli televizní odborář Antonín Dekoj, bývalá moderátorka a donedávna mluvčí Mirka Topolánka jako prezidentského kandidáta Dana Makrlíková, která už v Radě ČT v minulosti působila, a někdejší technický ředitel ČT a předtím Novy Ivo Ferkl. Tajná volba jednoho člena Rady ČT by se měla na plénu uskutečnit 27. června. Její vítěz nahradí radního Jana Brandejse, kterému v červnu skončí mandát.

Poslanci budou volit také jednoho člena Rady Českého rozhlasu. Výbor v tomto případě nemusel počet nominantů zužovat, protože jsou tři. Jde o Ondrovou, lektorku Stanislavu Spoustovou, která kandidovala za hnutí ANO do krajského zastupitelstva, a o bývalého výkonného ředitele rozhlasu Oldřicha Šestáka. Koho poslanci zvolí, nahradí Petra Šafaříka, jehož mandát v rozhlasové radě v červnu končí.

Ze zákona patnáctičlenná Rada České televize a devítičlenná Rada Českého rozhlasu jsou orgány, jejichž prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly těchto veřejnoprávních médií. Do jejich působnosti náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtů těchto médií.