Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

V Radě ČT bude Venclík, Němeček anebo Jankovec

Členové poslaneckého volebního výboru dnes večer v tajné volbě určili finální kandidáty na jedno volné místo v Radě České televize a na dvě v Radě Českého rozhlasu. V obou případech zvolili ze všech nominantů trojnásobek toho, kolik je míst, v případě Rady ČT tedy z nominantů vybrali tři, v případě rozhlasové rady šest. Jednoho, respektive dva pak na jedné z následujících schůzí bude volit celá sněmovna.

Do užšího výběru se z kandidátů do Rady ČT dostal už v prvním kole volby Vlastimil Venclík, v druhém k němu přibyli Michal Jankovec a Tomáš Němeček. Novinářům to po skončení schůze výboru řekl předseda volebního výboru Stanislav Berkovec (ANO). Venclík je dlouholetý filmový a televizní režisér a scenárista, Jankovec bývalý radní České televize, Němeček býval šéfredaktorem Respektu, redaktorem Lidových novin a nyní působí jako právník psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích.

Dohlížet na rozhlas mají šanci přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze Petr Arenberger, médiolog Jan Jirák, zakladatelka obecně prospěšné společnosti Celé Česko čte dětem Eva Katrušáková, herec a dabér Zdeněk Mahdal, bývalý předseda dozorčí komise rozhlasové rady Jaroslav Růžička a někdejší ředitelka informačního centra Úřadu vlády a nyní starostka Zákolan Lucie Wittlichová.