Ze zájemců o členství v Radě ČT vystoupili ve čtvrtek před poslanci nejvýrazněji Vlastimil Venclík a Tomáš Němeček. Rozhodovat se ale samozřejmě nebude jen podle kvality vystoupení při veřejném slyšení, kandidátům ostatně z osmnáctičlenného volebního výboru naslouchala vesměs jen pětice poslanců – Golasowská (KDU-ČSL), HolomčíkMartínek (Piráti), Juchelka (ANO) a Španěl (SPD). Mohli se ovšem spolehnout na aktivistu Jana Šinágla, který se kandidátů ptal s nimi.

V Radě ČTK nominanti ANO a lidovců

Miroslav Augustin. Foto pro Český rozhlas: Khalil Baalbaki

Miroslav Augustin. Foto: Khalil Baalbaki

Dvě volná místa v Radě České tiskové kanceláře obsadí externí spolupracovník sportovní redakce Českého rozhlasu Miroslav Augustin a projektový manažer Jakub Heikenwälder. Rozhodli o tom poslanci v dnešním druhém kole tajné volby. Augustina nominovalo hnutí ANO, Heikenwäldera KDU-ČSL. Neuspěli za ODS někdejší mluvčí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Kristián Chalupa a kandidát hnutí Úsvit Václav Legner.

Volební období člena rady je pětileté.

Mezi úkoly Rady ČTK patří jmenování a odvolávání generálního ředitele agentury či schvalování jejího rozpočtu. ČTK funguje na základě zákona z roku 1992, z něhož vyplývá její veřejnoprávní status. Agentura nedostává žádné dotace ze státního rozpočtu, nevybírá koncesionářské poplatky a veškeré náklady hradí ze své komerční činnosti.