V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

V rozhlasu skončili i Bureš, Vítková a Nováček, přišel Karmazín

Generální ředitel Peter Duhan odvolal další dva manažery z vedení veřejnoprávního rádia, v souvislosti s dřívějším vyhazovem ekonomického náměstka Michala Koliandra.

  • ČTK
  • 24. 06. 2015 16:25
Peter Duhan. Foto: Český rozhlas

Peter Duhan. Foto: Český rozhlas

Generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan v sekci odvolaného náměstka Michala Koliandra nezjistil žádná systémová pochybení. Důvodem ukončení pracovního poměru bylo selhání při uplatňování kontrolních mechanismů, řekl dnes Radě Českého rozhlasu Duhan. Konkrétnější nechtěl být kvůli prověřování jiným orgánem, dodal bez dalších podrobností. Koliandr už dříve uvedl, že si žádného pochybení není vědom.

„Za kontrolní mechanismy je odpovědný náměstek. Pokud nebyla vůle, aby se projevily v praxi, byl náměstek odvolán,“ zmínil Duhan. Dřív prohlásil, že se Koliandra zbavil kvůli „absolutní ztrátě důvěry“, poslední kapkou prý byl i neúspěšný prodej zámku v Přerově nad Labem. Dnes doplnil, že ve funkcích skončili také ředitel ekonomického odboru Lubomír Bureš a ředitelka odboru správy majetku Andrea Vítková. Pověřeni řízením těchto odborů jsou dosavadní šéf controllingu Martin Vojslavský a Vladimír Karmazín, který před příchodem Petra Dvořáka do čela České televize působil v týmu Jiřího Janečka. Personální výměna se podle Duhana nijak nedotkla provozu instituce.

Radní Tomáš Kňourek se pozastavil nad tím, zda neuplatnění kontrolních mechanismů nelze skutečně považovat za selhání systému. Citoval při tom i z neveřejného dokumentu, v němž vedení rozhlasu údajně uvedlo, že „sekce správy a provozu nenastavila pravidla pro odpovídající způsob plánování veřejných zakázek, který by umožnil správné určování předpokládaných hodnot a volbu správných typů zadávacího řízení“.

Generálního ředitele se Kňourek dále dotázal na důvod měsíčního prodlení v odvolání dalších zaměstnanců. Podle Duhana si to vyžádala až následná analýza a výsledky auditu po jmenování pověřeného náměstka Tomáše Kollarczyka. Možná škoda byla Duhana zatím vyčíslena na 1,7 milionu Kč. Suma odpovídá smlouvám na poradenské služby, které byly podepsány bez vědomí generálního ředitele. Už dříve Duhan řekl, že případě zjištění škody rozhlas podá trestní oznámení na neznámého pachatele.

Podle Duhana je náměstkovská sekce správy a provozu klíčová v tom, že přes ni ročně protečou víc než dvě miliardy korun. V souvislosti s nedávným odvoláním ze sekce byla vyčleněna oblast veřejných zakázek pod generálního ředitele.

Náměstek René Zavoral Radě Českého rozhlasu oznámil i další personální změnu, kterou je odchod ředitele centra vysílání Ondřeje Nováčka z rodinných důvodů. „O jeho nástupci jednáme,“ poznamenal Zavoral.