V síti UPC odstartovalo hybridní televizní vysílání HbbTV

Pražská společnost Sat Plus Radomíra Kaňoka a Milana Hanuše dnes spustila aplikace pro digitální televizní vysílání v systému HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband Television). Lze je sledovat na programech HDplus, Fun1UPC Express, které Sat Plus provozuje.

Systém HbbTV přivádí na obrazovky digitální televize služby z prostředí internetu. Obecně jde o interaktivní služby, video na vyžádání (VOD), interaktivní cílená reklama, personalizace, hlasování, hry a sociální sítě, televizní programy a související informační služby jako je digitální teletext.

Sat Plus nyní zprovozňuje prvních pět aplikací:

  • podrobný televizní program až na 30 dní dopředu,
  • jednoduchý videoarchiv filmových ukázek (časem i archiv pořadů z vysílaných stanic),
  • textová RSS čtečka vybraných českých zpravodajských serverů, doplněná o informace o dopravě a počasí,
  • aplikace s programovými tipy z placených televizních TV kanálů,
  • aktuální akční nabídka provozovatele sítě.
Ukázka aplikací HbbTV od společnost Sat Plus

Ukázka aplikací HbbTV od společnost Sat Plus

Vedle toho pracuje na klientské aplikaci Moje UPC, v níž si bude možné zkontrolovat stav zákaznického účtu, objednat služby a kontaktovat klientské centrum přímo z aplikace.

„Platforma HbbTV je téměř nezávislá na samotném vysílání, a tak je veškerý datový přenos uskutečňován klasickým širokopásmovým připojením k internetu. Port pro připojení v současné době vlastní většina moderních televizorů a set-top-boxů,“ přibližuje Sat Plus.

Aktivní s technologickou novinkou HbbTV je též veřejnoprávní Česká televize. Pracuje na novém teletextu ve vysokém rozlišení obrazu (HD), vlastní aplikace pro HbbTV chce spustit nadcházejícím mistrovstvím světa v hokeji. Přes HbbTV chce dostat do televizorů svůj videoarchiv.