V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Vánoční poselství prezidenta Zemana odvysílají ČT24, Nova a Radiožurnál

Miloš Zeman projev přednese netradičně 26. prosince ve 13 hodin.

  • ČTK
  • 17. 12. 2013 15:21
Miloš Zeman. Foto: Tomáš Krist / MAFRA / Profimedia

Miloš Zeman. Foto: Tomáš Krist / Mafra / Profimedia

Vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana budou přenášet Česká televize na zpravodajské ČT24, Nova a Český rozhlas na Radiožurnálu. ČTK to dnes řekl mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. Zeman svůj projev přednese netradičně 26. prosince ve 13 hodin. Předchozí prezidenti mluvili z televizních obrazovek a rozhlasových přijímačů k občanům na Nový rok.

Zeman chce své vánoční poselství koncipovat jako osobní bilanci. Konec roku se podle něj k podobným činnostem hodí. Naopak novoroční projev k občanům je podle něj přežitkem z komunistické éry. Podle dřívějších informací Hradu poselství potrvá zhruba dvacet minut. Mělo by mít „vánoční atmosféru“ a hlava státu bude mluvit nejspíš „spatra“.

Zemanovi předchůdci Václav Havel a Václav Klaus mluvili k občanům Československa, respektive České republiky 1. ledna. První novoroční projev přednesl 1. ledna 1949 Klement Gottwald. Již dříve ale prezidenti na přelomu roku projevy měli, bylo to ovšem v době Vánoc. Zeman se ve své funkci často odkazuje na prvorepublikovou tradici a éru prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.