Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Ve skladu Rohlik.cz zadržela cizinecká policie 85 lidí

Razie ve skladu Rohlik.cz. Repro: Tisen.tv/Aktu.cz, Jiří Forman

Razie ve skladu Rohlik.cz. Repro: Tisen.tv/Aktu.cz, Jiří Forman

Ve skladu online supermarketu Rohlik.cz v Praze 6 cizinecká policie ve čtvrtek zadržela 85 lidí. Podezřívá je z nelegální pracovní činnosti na území Česka. Firma o zásahu informovala minutu před polednem na Facebooku. „Věříme, že máme vše v pořádku, nejsme sebevrazi,“ reagoval spolumajitel a šéf Rohliku Tomáš Čupr na síti. Zároveň se rozčiloval nad postupem policie: „Ráno naběhlo do skladu komando, které se chovalo jak StB. Řvali a s nikým se nebavili.“

Pozastavil se také nad postupem policejního mluvčího Tomáše Hulana. „Proč vůbec mluví s médii o případu, který není uzavřen?“ divil se Čupr. „O kontrolní akci informovala veřejnost jako první sama společnost prostřednictvím sociální sítě. Teprve až na tomto základě byla pražská policie kontaktována médii pro vyjádření k celé situaci,“ reagovala policie. Uvedla též, že na tomtéž místě zasahovala z téhož důvodu zhruba před půl rokem.

K dnešnímu zákroku uvedla: „Muži zákona u několika desítek osob zjistili, že tyto nemají potřebné doklady pro to, aby mohly pracovat na území České republiky. Jednalo se konkrétně o 84, převážně ukrajinsky hovořících osob. Ty na základě tohoto zjištění policisté zajistili a předvedli na policejní služebnu k provedení úkonů stanovených zákonem. Jen pro upřesnění, tyto osoby disponovaly vízy pro jinou zemi, než je Česká republika, a tudíž na našem území nesmí být zaměstnány. Už toto je zákonný důvod pro zajištění a předvedení takových osob.“ „Osmdesátá pátá osoba byla zadržena pro podezření, že má padělané doklady,“ dodal Hulan pro média.

„Ačkoliv se jednalo o agenturní, nikoliv naše zaměstnance, cítíme silnou potřebu se proti tomuto vyznění ohradit. Policie tyto lidi zadržela, a až následně bude prověřovat, zda jsou jejich doklady v pořádku. Nejedná se tedy ani o důvodné podezření. A my jsme přesvědčení, že doklady v pořádku budou. Ačkoliv jde o agenturní zaměstnance, vše průběžně kontrolujeme, abychom přesně těmto situacím předešli,“ uvedli zástupci Rohlik.cz.

„V našem skladu probíhá přepadová kontrola“

Prohlášení Rohlik.cz na Facebooku

Možná jste si už všimli na našem webu, že aktuálně není možné si v Praze na Rohlíku objednat. V našem skladu totiž právě probíhá přepadová kontrola cizinecké policie.

Na situaci tak nemáme žádný vliv. Musíme trpělivě vyčkat, až policisté s kontrolou skončí.

Chápeme a respektujeme, že státní úřady musejí konat svou práci a státním zaměstnancům jsme v jejich práci vždy maximálně nápomocní. Tato kontrola není výjimkou.

Na druhou stranu je pro nás frustrující, když zásahy státu opakovaně takto zásadně ovlivňují vás, naše zákazníky, ačkoliv z kontrol různých úřadů vycházíme s čistým štítem. Přišlo nám proto důležité dát vám k dnešní situaci kontext.

Ještě jednou se omlouváme a děkujeme za vaši důvěru,
váš Rohlik.cz

Zveřejněno 9. 3. v 11.59

Aktualizace 13.15 - už je možné v omezeném režimu objednávat. Děkujeme za trpělivost a podporu!

„Komando se chovalo jak StB“

Vyjádření Tomáše Čupra na Facebooku

Chtel bych se ohradit proti nekterym novinovym titulkum. Policie neodvezla 80 *ilegalnich* pracovniku rohlik.cz. Rano nabehlo do skladu komando, ktere se chovalo jak STB. Rvali a s nikym se nebavili. Zavreli provoz, kde pracuji i cesi a nechali vsechny jak zlocince postavit na rampu. Odvezli vsechny necechy (to je onech 80 lidi) a jejich legalnost budou zkoumat az ex-post. Kdyz bude vse v poradku, tak je vrati. Verime, ze mame vse v poradku, nejsme sebevrazi. Ale tohle je podnikani v pravnim state v roce 2017? A jeste policejni mluvci lze, takze nektera media pisi bludy (protoze jako vzdy neoveruji informace)? Proc vubec mluvi s medii o pripadu, ktery neni uzavren? Plati porad presumpce neviny? Az se me zase nekdo zepta, jak stat podporuje podnikani, tak se mu vysmeju. Takhle to chcete, Andrej Babiš Bohuslav Sobotka? Prosim sdilejte. Ja verim, ze takoveto prasarny nemohou nikomu projit. Nebo vam prijde ok, ze vas proste seberou a zkoumaji az pote, jestli neco delate spatne?

Zveřejněno 9. 3. ve 14.51

„Nejedná se ani o důvodné podezření“

Prohlášení Rohlik.cz na Facebooku

K dnešní kontrole cizinecké policie se v médiích objevují informace o desítkách zadržených zaměstnanců, kteří u nás měli pracovat nelegálně.

Ačkoliv se jednalo o agenturní, nikoliv naše zaměstnance, cítíme silnou potřebu se proti tomuto vyznění ohradit.

Policie tyto lidi zadržela, a až NÁSLEDNĚ bude prověřovat, zda jsou jejich doklady v pořádku. Nejedná se tedy ani o důvodné podezření. A my jsme přesvědčení, že doklady v pořádku budou. Ačkoliv jde o agenturní zaměstnance, vše průběžně kontrolujeme, abychom přesně těmto situacím předešli.

Tyto kontroly probíhají ve všech velkých e-shopech, jen my chceme být vůči zákazníkům transparentní, proto jsme se v této souvislosti dostali do titulků.

Prosíme tedy média, aby v tomto ctila presumpci neviny.

S policií a úřady samozřejmě spolupracujeme, nicméně intenzita kontrol v posledních měsících je opravdu velká a začíná velmi komplikovat podnikání, ve kterém je zákazník na prvním místě.

Děkujeme za podporu!
Tým Rohlik.cz

Zveřejněno 9. 3. ve 15.17

Tiskové prohlášení Policie ČR

V průběhu dnešního dne provedli policisté pražské cizinecké policie standardní kontrolu zaměstnanosti v jedné společnosti v Praze 6. 

Kontrolu dodržování pravidel zaměstnanosti cizinců provádí policisté pražské cizinecké policie každodenně, po celý rok. Při tom „navštíví“ celou řadu subjektů, které tyto osoby zaměstnávají. Žádná z těchto společností do dnešního dne nespatřovala v postupu policistů nic kolizního. Začněme ale od začátku.

Dnes dopoledne pražská cizinecká policie provedla kontrolu v jedné společnosti v Praze 6. Tam muži zákona u několika desítek osob zjistili, že tyto nemají potřebné doklady pro to, aby mohly pracovat na území České republiky. Jednalo se konkrétně o 84, převážně ukrajinsky hovořících osob. Ty na základě tohoto zjištění policisté zajistili a předvedli na policejní služebnu k provedení úkonů stanovených zákonem. Jen pro upřesnění, tyto osoby disponovaly vízy pro jinou zemi, než je Česká republika, a tudíž na našem území nesmí být zaměstnány. Už toto je zákonný důvod pro zajištění a předvedení takových osob.

Nutno také připomenout, že policisté v této společnosti neprováděli kontrolu poprvé. Dnes se na Prahu 6 vrátili cca po půl roce, neboť při předchozí kontrole odhalili celkem 24 osob, které byly taktéž zaměstnány v rozporu se zákonem. Na základě této skutečnosti je tedy logické, že se policisté po určité době do této společnosti vrátili, aby prověřili, zda ze strany odpovědných osob či subjektů došlo v tomto směru k nápravě. Stejně tak nesmíme opomenout fakt, že těchto 24 osob bylo následně správním rozhodnutím z ČR vyhoštěno. Některé tyto osoby se dokonce proti tomuto správnímu rozhodnutí odvolaly, ale nadřízené orgány daly policistům za pravdu a správní vyhoštění potvrdily. Není tedy pravdou, že by byly tyto osoby zaměstnány v ČR legálně, jak uvádí některá média.

Stejně tak není pravdou, že bychom nectili presumpci neviny a komentovali tento náš zákrok dříve, než byl dokončen. O kontrolní akci informovala veřejnost jako první sama společnost prostřednictvím sociální sítě. Teprve až na tomto základě byla pražská policie kontaktována médii pro vyjádření k celé situaci. Rovněž nesouhlasíme s kritikou postupu policistů v rámci dnešní kontrolní akce. Policisté postupovali zcela standardně, v souladu se zákonem a jejich chování bylo velice korektní. Odpovědným pracovníkům celou situaci i následný postup vysvětlili. Celá akce proběhla v poklidu, během ní policisté nezaznamenali žádné stížnosti.

Krajské ředitelství policie hlavního města Prahy 9. 3. 2017

Zveřejněno na webu 9. 3. večer