Ve sporu outletů o konkurenčních doložkách soud vyhověl Fashion Areně

Vrchní soud se v případě používání doložek o dosahu postavil na stranu outletového centra Fashion Arena Prague Outlet v pražských Štěrboholích. Outletové centrum tak nadále může ve smluvních vztazích s nájemci tyto doložky používat. Doložky nájemce omezují v rozšiřování dalších outletových prodejen v dojezdové vzdálenosti do 90 minut od centra. Do sporu se kvůli tomu Fashion Arena, kterou provozuje firma VIA Faoc, dostala s novým outletovým centrem Prague The Style Outlets. Ten má v Tuchoměřicích u Prahy otevřít 26. dubna letošního roku.

Vizualizace outletového centra Prague The Style Outlets

Vizualizace outletového centra Prague The Style Outlets

Vrchní soud dospěl k názoru, že návrh na předběžné opatření byl podán opožděně a pokud se firma The Prague Outlet, která bude tuchoměřický outlet provozovat, proti nezákonným doložkám vynucovaným jeho konkurencí chtěla bránit touto cestou, měla to udělat již před několika lety, kdy se o existenci této protisoutěžní praxe poprvé dozvěděla. „To by bylo ovšem problematické, neboť nátlak na nájemce ze strany Fashion Areny nabýval na intenzitě postupně, The Prague Outlet navíc nemá přístup k ujednáním, které provozovatel Fashion Areny uzavírá, takže by nemohla v dostatečném rozsahu doložit před soudem protiprávní postup provozovatele Fashion Areny,“ uvedla firma na svou obhajobu.

Spor mezi outlety, o kterém informoval na začátku ledna deník E15, řešil v prvním kolem Městský soud v Praze. Ten rozhodl v neprospěch Fashion Areny, obchodníci podle něj mohou otevřít jiný obchod outletového formátu. Fashion Arena se proti rozhodnutí odvolala. Mluvčí štěrboholského outletového centra Dalibor Hála tehdy pro E15 uvedl, že v případě zrušení předběžného opatření je Fashion Arena připravena uplatnit nároky na náhrady vzniklé škody, i zpětně. 

Zástupci The Prague Outlet považují i po verdiktu Vrchního soudu jednání Fashion Areny za protiprávní. Celý spor rovněž řeší Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. „Fashion Arena po řadu let působila v postavení jediného (monopolního) soutěžitele na relevantním trhu a teprve s příchodem The Prague Outlet jí hrozí, že o své monopolní postavení přijde. Tomu se její provozovatel brání všemi prostředky, dle našeho názoru i nepovolenými. Doložky, které své nájemce nutí uzavírat, mají charakter takzvaného zákazu soutěžit, což je typická forma dohod omezujících soutěž, které jsou českým i unijním právem zakázány,“ vysvětlila v prohlášení firma The Prague Outlet. 

Outlet hledá 500 zaměstnanců

Prague The Style Outlets má být největším českým outletem, staví ho španělský developer Nienver. Kromě něj a Fashion Areny v Česku funguje Freeport Fashion Arena v Hatích, letos má otevřít ještě Outlet Arena Moravia v Ostravě. V první fázi se v Tuchoměřicích otevře 115 obchodů na ploše přesahující 20.000 metrů čtverečních, do roku 2022 by se pak měla otevřít druhá fáze outletu se 75 obchody a 10.000 metry čtverečních. Kolem centra postaví Nienver odpočinkový park s prvky pro děti. Objekt outletu měl původně nést název Gallerie Moda a otevřen měl být v roce 2008, firma Palcor Czech, která za projektem stála, však zkrachovala. 

Aktuálně hledá Prague The Style Outlets 500 zaměstnanců, kteří by chod nájemních jednotek i celého centra obstarávali. „Naši nájemci, tedy obchody a restaurace, které v centru po otevření uvidíte, aktuálně hledají pracovníky pro různé pozice. Půjde například o provoz a řízení obchodních jednotek, prodej, kontakt se zákazníky atd. Také samotné centrum nabídne nemálo pracovních možností v rámci managementu a správě areálu. Konkrétně půjde například o úklid, údržbu, služby bezpečnostních agentur, technickou správu a podobně,“ sdělila Lenka Kholová, ředitelka centra Prague The Style Outlets.