Ve Zlíně se otvírá přestavěný obchodní dům od Bati, přesídlí tam HP Tronic

Obchodní dům Zlín v nové podobě

Obchodní dům Zlín v nové podobě

Obchodní dům Zlín před rekonstrukcí

Obchodní dům Zlín před rekonstrukcí

Obchodní dům Zlín v původní podobě

Obchodní dům Zlín v původní podobě. Donedávna bylo v odborné literatuře uváděno, že se obchodní dům otevřel návštěvníkům v roce 1932. Během rekonstrukce však historici objevili dokumenty, podle nichž se otvíralo už v závěru roku 1931. Firma Baťa měla totiž eminentní zájem stihnout období předvánočních nákupů. Obchodní dům Zlín disponoval vůbec prvními jezdícími schody v Česku, podle nedávno objevených dobových materiálů a novinových článků byly instalovány v roce 1934. Donedávna přitom byly jako první zmiňovány jezdící schody v pražském obchodním domě Bílá labuť z roku 1939.

Po roce a čtyřech měsících se v centru Zlína na náměstí Práce otevřel baťovský obchodní dům. V pátek 9. listopadu zahájila provoz většina prodejen v obchodní pasáži v nejnižších dvou podlažích. Zbytek provozoven, gastro podniky a vyšší poschodí ožijí v následujících týdnech a měsících. Budova dál ponese tradiční název Obchodní dům Zlín. Známá dominanta města byla postavená firmou Baťa v roce 1931 podle návrhu architekta Františka Lydie Gahury.

Majitelem a investorem je firma Prior Zlín. Ta po dohodě s památkáři budově vrátila původní vzhled, pro nějž bylo typické zejména neobvyklé členění oken - ta v nejnižších dvou podlažích sahají od podlahy až ke stropu a směrem nahoru se postupně zužují. Kompletně se přestavěly interiéry a oproti předpokladům došlo na vícepráce související se statikou budovy. Až během rekonstrukce se totiž ukázalo, že stropy nebyly postaveny zcela v souladu s historickou dokumentací. „Investice do posílení statiky byly důvodem, proč se původně plánovaný termín otevření posunul zhruba o dva měsíce,“ uvedl za Prior Zlín jednatel Radovan Pilich. Celkové náklady na rekonstrukci, kterou provedl Strabag, vystoupaly na 450 milionů Kč. 

Dřív míval obchodní dům kolem šesti prodejních etáží, nový má obchodní pasáž soustředěnou do dvou poschodí. Vrátí se sem supermarket Billa, který bude větší a s širší nabídkou zboží. Mezi další provozovny patří Dm drogerie, prodejna sýrů La Formaggeria Gran Moravia, Knihkupectví Dobrovský, papírnictví Grafit, barber shop Na fešáka, květinářství House Deco & Flowers, cukrárna Eiscafe Delikana, trafika, zlatnictví, směnárna a jiný doplňkový sortiment.

V následujících týdnech se otevře pivnice Budvarka, první svého druhu na Moravě, a očekávaná Bistrotéka Valachy - koncept nabízející na jednom místě bistro s pekárnou a obchodem s vlastními produkty, kavárnou s cukrárnou, kornuterií, Lounge Barem 1931 a kurzy vaření. Tento podnik vzniká v režii Resortu Valachy, který zde chce zužitkovat gastronomické zkušenosti z provozování hotelů ve Velkých Karlovicích. V dalších měsících přibyde centrum masáží a rehabilitace a svou druhou zlínskou provozovnu s dětským koutkem zde otevře Cafe and Fresh Bar Jogurtovna, častý cíl rodin s dětmi.

Třetí až šesté poschodí Obchodního domu Zlín si pronajala zlínská společnost HP Tronic, která je provozovatelem sítě obchodů a e-shopů Datart, Euronics a Kasa.cz, vlastní značku Eta a provozuje zmíněný Resort Valachy. HP Tronic do budovy přesune své sídlo. Dosud měla firma své kanceláře na několika místech v centru Zlína. „Naši zaměstnanci se sem přestěhují v průběhu ledna,“ upřesnil generální ředitel firmy HP Tronic Daniel Večeřa. HP Tronic využije i nejvyšší patra obchodního domu a vybuduje tam spa hotel se zážitkovou restaurací v duchu wellness hotelů Resortu Valachy. „Během roku 2019 zahájíme přípravy na vybudování wellness centra a zážitkové restaurace v nejvyšším poschodí s panoramatickým výhledem na Zlín. Následně přibyde ubytovací část,“ doplnil Večeřa.

Proměnou prošel i prostor před Obchodním domem Zlín, kde zlínský magistrát rekonstruoval a rozšířil parkoviště a nově zavedl první hodinu parkování zdarma.