Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Veleba couvl s novelou o poplatcích za ČT

Téma omezení poplatků chce autor zákona udělat předmětem veřejného slyšení v Senátu.

  • ČTK
  • 18. 03. 2015 11:00

Schvalování senátorské novely o koncesionářských poplatcích horní komora parlamentu na žádost předkladatele Jana Veleby ze Strany práv občanů zatím odložila. Rozhodla o tom dnes v úvodu své schůze, na níž měla předlohu původně začít projednávat.

Novela by měla osvobodit od koncesionářských poplatků na pět let ty, o nichž Česká televize či Český rozhlas zveřejnily nepravdivou informaci. Žádost o odklad zdůvodnil za autory novely Veleba mimo jiné kontroverzností návrhu. Chce proto, aby téma bylo předmětem veřejného slyšení v horní komoře, než jej Senát znovu zařadí na některou z příštích schůzí.

Osvobozeni od poplatku by měli být podle návrhu ti, jejichž poškození ve vysílání by uznaly rady obou veřejnoprávních médií či Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, případně soud, pokud by přiznal poškozenému právo na uveřejnění odpovědi či dodatečného sdělení. Senátoři také navrhují, aby byli od koncesionářského poplatku osvobozeni ti, kdo by v lednu poslali 1,2násobek roční výše poplatku jako dar ve prospěch příspěvkové organizace nebo veřejně prospěšných právnických osob.

Novelu odmítli podpořit senátoři z klubu Starostové a nezávislí, pokládají ji za omezení demokracie. „Tento návrh vnímáme jako omezení demokracie a svobody. Naopak může být považován za počátek návratu k předlistopadové cenzuře,“ uvedl ve stanovisku předseda senátorského klubu Starostové a nezávislí Jan Horník. Podle něj by rady byly zaplaveny spoustou nesmyslných stížností. Možnost platit místo poplatků příspěvkové organizaci by šlo obcházet podobně jako v případě loterijního zákona, míní Horník.

Novelu naopak už dřív podpořil prezident a čestný předseda Strany práv občanů Miloš Zeman. Proti se postavili mnozí politici včetně premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Podle něj jsou koncesionářské poplatky zárukou toho, že Česká televize a Český rozhlas nejsou závislé na podnikatelských skupinách, ani na momentální vládě a mohou nezávisle hájit veřejný zájem. Česká televize Zemanův postoj označila za útok na svou nezávislost, který za dobu její existence v demokratické společnosti nemá obdoby.