Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Velebovi neprošlo zvýšení podílu regionů v ČT

Zvýšení podílu Brna a Ostravy z 20 na 30 % vysílací plochy by podle ODS mohlo znamenat vyšší náklady, podle ČSSD jde divákům o kvalitu, ne o místo výroby.

  • ČTK
  • 22. 07. 2015 22:10

Senát odmítl zvýšit podíl regionálních studií České televize z 20 na 30 % vysílacího času tohoto veřejnoprávního média. S návrhem přišel předseda Strany práv občanů Jan Veleba, výrazný kritik fungování televize. „Nemám pocit, že by regionální studia byla nějakou Popelkou,“ uvedl senátor ODS Jiří Oberfalzer. Přijetí novely by podle něj mohlo znamenat, že Česká televize bude pro její naplnění požadovat více finančních prostředků formou zvýšení koncesionářských poplatků.

Proti přijetí se vyslovil také předseda Senátu Milan Štěch z ČSSD. Upozornil, že v roce 2002 představoval podíl regionálních studií veřejnoprávní televize ve vysílání programů ČT1 a ČT2 8 až 9 %, nyní je to 24 %. Podle Štěcha diváka nezajímá, odkud ČT vysílá koncert či sportovní přenos, ale jak je pořad kvalitní.

Veleba svůj návrh zdůvodňoval mimo jiné tvrzením, že 80 % tvorby veřejnoprávní televize vzniká v Praze, kde ale žije jen 12 % obyvatel republiky. Prohlašuje také, že novela by posílila regionální kulturu i sport a vedla by k většímu uplatnění místních herců a souborů.

Veleba označil návrh za nekonfliktní vzhledem k tomu, že se netýká koncesionářských poplatků na rozdíl od jeho další novely. Podle ní by od poplatků měli být osvobozeni na pět let ti, o nichž by Česká televize či Český rozhlas zveřejnily nepravdivou informaci. Tato předloha stále čeká na opětovné projednání poté, co ji horní komora vrátila senátorovi k dopracování.