Proč děláme web, denní newsletter, týdenní Katovnu a nově též měsíční souhrny? Poslechněte si.

Velvyslankyně Polska: kauza s reklamou T-Mobilu skončila „pozitivně“

„Prostě se mi to nelíbilo.“

Polská velvyslankyně ve vysílání ČT24

Polská velvyslankyně ve vysílání ČT24

Polská velvyslankyně v Česku Gražyna Bernatowiczová se dnes v Interview ČT24 vyjádřila k televizní reklamě T-Mobilu s polským šmelinářem, kterou nedávno označila za nevkusnou a oficiálně požádala o její stažení. „Neviděla jsem v tom žádnou nadsázku. (...) I my máme smysl pro humor. (...) A kdyby reklama byla postavena na tom, že se český lyžař sejde s Polákem a řekne ‚nepouštějte ho sem, protože nám tu udělá revoluci nebo povstání‘, tak tomu bych se zasmála, protože to jsou naše národní vlastnosti. (...) Ale když je Polák prezentován takovýmto způsobem, tak se mi to prostě nelíbilo. Podobně jako většině mých krajanů,“ prohlásila.

Celou záležitost vzápětí označila za „pozitivně ukončenou“. Mobilní operátor v čele s generálním ředitelem Milanem Vašinou velvyslankyni po jejím protestu minulý týden vyhověl, ještě než se s ní sešel, a reklamu po čtyřech dnech stáhl z éteru. Z dnešního vysílání ČT24 je patrné, že Bernatowiczová zvolila v komunikaci nepříliš diplomatickou mluvu (a nepříliš český jazyk). „Žádám, aby tato reklama byla ihned stažená z televizního vysílání a také i ze společnostních sítí,“ zněl závěr jejího dopisu Vašinovi.

Z dopisu polské velvyslankyně českému šéfovi místní pobočky T-Mobilu

Z dopisu polské velvyslankyně českému šéfovi místní pobočky T-Mobilu

Další otázky moderátorky ohledně kauzy odmítala s tím, že chce mluvit o podstatnějších věcech v česko-polských vztazích. „Myslím, že se dnes nebudeme bavit o smyslu pro humor,“ řekla.

„Chtěla bych, aby se změnil názor Čechů na Poláky, aby zde nebyly brány v úvahu pouze stereotypy, které jsou zvláště negativní. Musíme se lépe poznat a možná se to týká více české strany nežli polské,“ prohlásila rovněž. „Češi do Polska nejezdí, pouze do příhranični oblasti. Proto znají méně polskou kuchyň, Poláky, polskou kuchyň a tradice,“ míní.