Ventusky přidává detailnější radarový snímek, zobrazí i srážky nad Afrikou

Ventusky

Aplikace Ventusky zobrazuje detailní informace o bouřkách i povětrnostních podmínkách pomocí radaru. Na mapě je reprezentuje škála barev od modré k červené

Projekt Ventusky firmy Inmeteo, který zobrazuje data o počasí, zpřístupnil radarový snímek s pokrytím celé Evropy. Ten ve vysokém rozlišení zachycuje aktuální výskyt srážek a pomáhá i s přesnou předpovědí nebezpečných jevů, jako jsou bouřky. Radarový snímek se aktualizuje každých 10 minut a vývoj srážek tak zachycuje v reálném čase.

Pro tvorbu radarového kompozitu využili autoři téměř 100 meteorologických radarů z Evropy. Ve Ventusky je k dispozici dalších téměř 200 meteorologických radarů z Ameriky a několik desítek z Asie. Aplikace kromě dat z pozemních radarů využívá satelitních snímků a předpovědních modelů. Aplikace tak jako jedna z mála na světě nabízí pohled na intenzitu srážek i nad Afrikou.

Radarové snímky umožňují uživatelům sledovat intenzitu srážek, která je v aplikaci zobrazena barvami v rozmezí od modré pro slabé srážky až po červenou pro velmi silné srážky. Červené barvy mohou naznačovat nejen silný déšť nebo sněžení, ale i bouřky, krupobití, silné větry nebo tornáda. Radar zachycuje přesný vývoj bouřek, což umožňuje se včas připravit na příchod nebezpečných povětrnostních jevů. Zatímco na běžných srážkových mapách s nízkým rozlišením se fronta jeví jako jedno velké srážkové pole, radar dokáže frontu vykreslit jako shluk jednotlivých bouřkových buněk, které nemusí postupovat v celistvém pásu. Ventusky tak zprostředkovává data, s nimiž dřív pracovali pouze meteorologové.

Aplikace Ventusky je  k dispozici pro Android i pro iOS za 79 Kč. Radar je zatím funkční pouze na webu aplikace, do verze pro iOS se však má dostat ještě tento týden, do verze pro Android pak do konce měsíce.