Veřejnoprávní ČTK měla loni zisk 1,7 milionu Kč

Radní ČTK schválili výroční zprávu za rok 2020. Agentura skončila přes pandemii v plusu.

Česká tisková kancelář loni hospodařila se ziskem 1,7 milionu Kč. Hospodářský výsledek oznámilo vedení agentury radním, kteří dnes hlasovali o přijetí výroční zprávy o činnosti a hospodaření agentury. Tu schválili. Agentura si na svůj provoz vydělává sama a nedostává žádné příspěvky od státu. V roce 2019 skončila v zisku 5,5 milionu Kč.

Radní ČTK ocenili, že ČTK hospodařila se ziskem i v roce zásadně poznamenaném pandemií. „Loni v březnu se nám snížilo cashflow oproti roku 2019 o 6 milionů Kč,“ ilustroval dopady koronaviru ekonomický ředitel agentury Vladislav Slabý. ČTK podle něho na pandemii reagovala například slevami, aby nepřišla o dlouhodobé zákazníky.

Generální ředitel ČTK Jiří Majstr také připomněl, že má ČTK rezervu díky nerozdělenému zisku z minulých let. Na konci roku 2019 to bylo přes 30 milionů Kč. Agentura končí v zisku pravidelně od roku 2013, kdy převrátila negativní bilanci panující od krize v roce 2008. 

„Napjatá atmosféra způsobená jedním členem“

Pro schválení výroční zprávy hlasoval předseda rady David Soukup (za ANO), místopředsedkyně Jaroslava Wenigerová (za ODS) a Jana Gáborová (za SPD) a radní Angelika Bazalová (za Piráty) a Aleš Mareček (za ČSSD). Proti byl Pavel Foltán (za ANO), které své rozhodnutí oznámil spolu s omluvenkou. Foltán chyběl na třetím zasedání v řadě. Zdržel se Petr Žantovský (za ANO). Ten by podle svých slov hlasoval pro, zdržel se však u předchozího hlasování o Zprávě o činnosti Rady ČTK za rok 2020. Ta je součástí výroční zprávy celé agentury, tudíž se musel zdržet i v tomto případě.

Žantovskému se ve zprávě o činnosti rady nelíbila část, ve které předseda Soukup popisoval vyhrocenou atmosféru, která během loňských zasedání panovala. „V radách nebývá idylka, ale ve výročních zprávách se neobjevují informace, že se tahle část rady pohádala s touhle,“ vysvětloval Žantovský, proč by se pasáž ve zprávě neměla objevit. Původní verze přímo jmenovalo jeho a Foltána jako jednu stranu, proti které stojí zbývající pětice radních.

To se nelíbilo ani místopředsedkyni Wenigerové. „Je nesouměřitelné, když je chování pana Foltána v jedné větě s kolegou Žantovským. Já bych chtěla vyhovět, že to nemusí být jmenovité, ale rozhodně by tam mělo být popsané, že tady nebyla normální pracovní atmosféra,“ prohlásila Wenigerová.

Radní tak nakonec odhlasovali verzi, ve které nepřímo ukazují pouze na Foltána jako viníka opakovaných rozbrojů. „Zasedání rady provázela v podstatě po celý rok napjatá atmosféra způsobená zejména jedním členem rady,“ stojí ve schválené verzi. Pro ni hlasovala tatáž pětice jako v případě celé výroční zprávy. Tu teď musí schválit ještě poslanci, což u ČTK nebývá problém.