Proběhl druhý ročník Vertifilms, přehlídky filmů na výšku

Vybrané vertikální filmy ze světa se opět promítaly v Klášteře sv. Anežky České na Josefově.

Vertifilms 2019 v prostoru gotického kláštera

Vertifilms 2019 v prostoru gotického kláštera

V gotických prostorách kláštera sv. Anežky v Praze na Josefově proběhl ve středu 23. října 2019 už 2. ročník Vertifilms, soutěžního festivalu filmů ve vertikálním formátu. Vertikální filmy jsou filmy tvořené pro obrazovky chytrých mobilních telefonů. Během slavnostního večera diváci zhlédli dvě desítky krátkých vertikálních filmů z 10 zemí, mimo jiné z Indie, Nepálu nebo Kolumbie. Promítaly se také vertikální filmy z kolekce Nespresso Talents, mimo jiné i film vítězky studentského Oskara Darii Konchevy.

Letošní porota fungovala ve složení Vanda Wolfová z centrály YouTube pro východní Evropu, filmový režisér Tomáš Mašín a ředitel agentury Scholz & Friends Tomáš Konečný. Porotci ohodnotili celkem čtyři filmy.  „Vertikální filmy mne nadchly. A nejen svým inovátorským přístupem k umělecké tvorbě a specifickým formátem, ale hlavně obsahem. Od poetických animací, přes dokumentární formu až po silné ženské příběhy. Do dvou let bude 80 % internetového provozu tvořeno videem a velká část z toho bude natočená právě na mobily, takže je úžasné, že v Čechách už dnes máme takto inovativní festival provokující myslet tvůrce invenčně a jinak,“ prohlásila Vanda Wolfová z YouTube.

Uprostřed Vanda Wolfová

Uprostřed Vanda Wolfová

„Byl jsem ohromen při sledování filmů na velkém projekčním plátně v chrámové lodi, která je svojí vertikální dispozicí pro projekci takových filmů jako stvořená. Vertikální film se stal logickým fenoménem dneška díky podpoře vertikálních videí na sociálních sítích, či přirozeném držení mobilního telefonu na výšku. Videa se odehrávají přímo na obrazovce mobilního telefonu, který je jednoznačně nejvýraznější komunikační rekvizitou dneška. Pro mnohé i jakýmsi neživým přítelem. Proto s ním filmoví tvůrci i diváci musí počítat. Ve výškovém formátu tvůrci dokáží pokrýt většinu žánrů klasické kinematografie. Výlučnost vertikálního filmu však tkví především v tom, že ho divák sleduje velmi zblízka a často sám. Díky tomu má film šanci silného intimního kontaktu s divákem,“ řekl režisér Tomáš Mašín.

Uprostřed Tomáš Mašín, vpravo Tomáš Kopečný

Uprostřed Tomáš Mašín, vpravo Tomáš Kopečný

Hlavní cenu Tall Idea Prague 2019 si odnesl snímek Kokoro režiséra Ondřeje Boja. Ten si cenu osobně převzal a získal k ní také prémii 1.500 eur na postprodukční služby od společnosti Studio Beep. „S Naomi v hlavní roli to byl náš první společný projekt, kde jsme se snažili vytvořit univerzální městský příběh. Fakt, že je napůl Japonka, vlastně definovalo, jakou cestou se scénář vydá. Z vertikálního formátu jsem byl nadšen od první klapky až po uvedení na festivalu Vertifilms v Anežském klášteře. Nedokážu si představit lepší kulisu pro sledování filmů na výšku, než je gotický kostel. Ocenění mě těší i díky složení poroty v čele s Tomášem Mašínem a myslím, že nám oběma to dává velkou motivaci tvořit dál,“ uvedl režisér vítězného snímku Ondřej Bojo.

Ocenění tvůrci Ondřej Bojo a Naomi Adachi s porotou

Ocenění tvůrci Ondřej Bojo a Naomi Adachi s porotou

Zvláštní uznání poroty získal muzikál MeToo režisérky Jenny Joslin z New Yorku. Cenu převzala Susan Stratton, americká filmová producentka, která momentálně působí jako pedagožka na pražské FAMU. Další diplom za zvláštní uznání za film Girls Night si odnesl Jacob Salzberg z New Yorku, který byl přítomen na slavnostním večeru. Poslední cenu za zvláštní uznání získal film Wings režiséra Kirana Pokharela z Nepálu. Tu za něj převzal jménem honorárního konzula Nepálu v Česku Suraj Shrestha.

Pořadatelem akce byl opět producent Kryštof Šafer

Pořadatelem akce byl opět producent Kryštof Šafer

Festival pořádá společnost Bullfilm ve spolupráci s Národní galerií v Praze, hlavním městem Praha a s Prahou 1. Záštitu nad festivalem převzala Hana Třeštíková, radní pro kulturu magistrátu Prahy.