Větrný tunel se propojil s virtuální realitou, zprostředkuje průlet vesmírem i seskok z letadla

Do tunelu vstupují letci s headsetem a instruktorem, který je po celou dobu koriguje jeho směr letu podle své obrazovky. Foto: Zážitky.cz

Do tunelu vstupují letci s headsetem a instruktorem, který je po celou dobu koriguje jeho směr letu podle své obrazovky. Foto: Zážitky.cz

Prodejce poukazů Zážitky.cz ve spojení s vývojářským studiem Brainz VR představil propojení virtuální reality s větrným tunelem Hurricane Factory, který se nachází v pražských Letňanech. Návštěvníci tunelu si tak mohou na vlastní kůži vyzkoušet realistickou simulaci volného pádu z letadla v rychlosti 200 kilometrů za hodinu a s 360° výhledem na krajinu kolem či průlet vesmírem a vesmírnými objekty.

„Létání ve větrném tunelu je u našich zákazníků dlouhodobě nejoblíbenější zážitek. Proto jsme uvažovali, jak bychom ho ještě vylepšili,“ uvádí majitel společnosti Zážitky.cz Jan Hájek. „Šlo nám o to, aby zážitek byl co nejrealističtější. Vyvinuli jsme proto vlastní software a použili brýle pro virtuální realitu s vysokým rozlišením. Technologicky by se mělo jednat o nejmodernější řešení svého druhu na světě,“ tvrdí.

Zážitky.cz pro virtuální realitu využily poupravené headsety Oculus Go

Zážitky.cz pro virtuální realitu využily poupravené headsety Oculus Go. Foto: Zážitky.cz

Aktuálně jsou na výběr dvě různá virtuální prostředí: reálný 360° videozáznam volného pádu z letadla, který autoři natáčeli v Příbrami, a digitální vizualizace vesmírného prostředí, kde člověk prolétá různými objekty připomínající vesmírnou loď. Přibýt mají další. „Už nyní pracujeme na dalších možnostech. V dohledné době bychom rádi rozšířili nabídku například o base jumping, kdy letci s pomocí speciálního obleku létají v těsné blízkosti skalních útesů či nad korunami stromů. Výhodou je, že s použitím virtuální reality si ve větrném tunelu můžete bez obav vyzkoušet aktivitu, která v reálném světě může být nebezpečná,“ říká Hájek.

Ke zprostředkování virtuální reality slouží náhlavní sestavy Oculus Go, do kterých vývojáři nahráli vlastní software. Ten propojuje brýle i s monitorem pro diváky a instruktory, kteří tak mohou sledovat, co letec vidí. Na ochranné helmy se headsety připevňují pomocí speciální konstrukce vytvořené pomocí trojrozměrného tisku. Let ve virtuální realitě je vhodný pro každého od pěti let.

Simulaci skoku z letadla představuje reálné 360stupňové video krajiny

Simulaci skoku z letadla představuje reálné 360stupňové video krajiny. Foto: Zážitky.cz

Druhé prostředí je digitálně vytvořený vesmír a další objekty

Druhé prostředí je digitálně vytvořený vesmír a další objekty. Foto: Zážitky.cz