Videoportál Stream.cz: nejvíc táhne zábava a rozhovorové pořady, daří se získávat i mladší

Platforma, která nabízí zdarma ke zhlédnutí vlastní tvorbu, ale i partnerský a akviziční obsah, to je videoportál Stream.cz internetové jedničky Seznam.cz. Počet přehrání videí na něm letos už přesáhl 400 milionů. Svou nabídku videoportál neustále rozšiřuje. Seznam.cz dlouhodobě podporuje českou autorskou internetovou tvorbu prostřednictvím vlastní produkce Stream Originals (z její produkce pochází například seriál Lajna, Kancelář Blaník, Autobazar Monte Karlo, Hasičárna Telecí, Jak nás vidí svět, Fenomén, Kokoti na neděli či Nestydatá data). Jak funguje vlastní obsah a jak obsah třetích stran? Co diváci nejčastěji sledují a na jakých zařízení? Odpovídá Tomáš Novák, šéfeditor Stream.cz.

Stream.cz

Stream.cz

Služby videa na vyžádání (VOD) zažívají v posledních letech boom, a to zejména u mladší generace. Jaká cílová skupina Stream.cz dnes sleduje?

V posledních dvou letech se diváci Streamu proměňují, výrazně stoupá počet žen. Díky bohaté nabídce například pohádkového obsahu se nám daří navyšovat počty uživatelů z řad mladé populace a populace rodičů. Tyto skupiny se na Stream.cz výrazně rozšiřují. Novým obsahem se neustále snažíme naší cílovku omlazovat. Stále velké zastoupení ale máme i v cílové skupině 40+.

Kolik je momentálně na Streamu videí ke zhlédnutí a jaké typy videí to jsou?

Na Streamu máme stovky tisíc videí, zhruba 1.500 pořadů, 300 filmů a seriálů. Nejoblíbenějším žánrem byla, je a myslím, že i zůstane, zábava. 

Prostřednictvím partnerského programu nabízíte ke zhlédnutí i obsah třetích stran, který pomáháte svým partnerům monetizovat. Jaký podíl nyní tento obsah poměrově tvoří?

V nabídce Stream.cz už partnerský obsah nějaký čas převažuje, aktuálně tvoří zhruba dvě třetiny nově publikovaných videí.

Kteří partneři v poslední době rozšířili nabídku Streamu?

Každý měsíc ji rozšiřují desítky nových partnerů. Jeden z těch nejnovějších je Čestmír Strakatý, který u nás už pod hlavičkou Czech News Center publikuje úspěšný rozhovorový formát Prostor X, teď ale přidal i sólový projekt Čestmír Strakatý podcast. Další novinkou je například Knihovna Václava Havla, která v pořadu Svobodná akademie na Streamu zveřejňuje své přednášky. Nebo nadšená skupina mladých zapálených lidí z WS Production, která tvoří amatérský filmový projekt The Witcher Stories. Brzy divákům nabídneme i dokument o známé influencerce Not So Funny Any.

Jaké pořady třetích stran jsou u uživatelů oblíbené?

Z partnerských pořadů se na Streamu daří zejména receptům. Pro zajímavost, loňským nejklikanějším videem byl recept na kuřecí řízek, letos je v popředí statistik vepřový řízek. Daří se rozhovorům, pořadům o tajemných místech, sestřihům ze známých televizních pořadů jako je Prostřeno, Love Island, Ulice. V poslední době však nejvíce táhnou filmy a pohádky. Na Streamu máme už na tři stovky filmů, seriálů i dokumentů a nabídku každý týden rozšiřujeme o nové tituly. Veškerý obsah, včetně zmíněných celovečerních filmů nabízíme divákům zdarma. 

A které vlastní pořady vám z hlediska sledovanosti fungují nejlépe?

Z těch krátkostopážových si jednoznačně skvěle vede pořad z produkce Stream Originals Jak nás vidí svět. I hvězdně obsazený seriál Lajna vždy vévodil statistikám sledovanosti. Také každý díl politické satiry Šťastné pondělí z produkce Seznam Zpráv vždy naše uživatele zaujme. Z těch novějších pořadů se skvěle daří například Kokotům na neděli s famózní herečkou Terezou Dočkalovou nebo tvorbě Karolíny Vrbasové v pořadech Dvorana slámy či Nestydatá data.

Teď netrpělivě vyhlížíme premiéru zbrusu nového komediálního seriálu z mysliveckého prostředí Revír. Ta proběhne na jaře na terestrické Televizi Seznam a poté na Stream.cz. 

V kategorii streamovacích přehrávačů má video na Seznamu největší návštěvnost, počet zhlédnutí i strávený čas. Jak pracujete na tom, aby uživatele reklama ve videích nerušila?

Naši diváci mají možnost sledovat veškerý obsah bez reklam, a to díky využití služby Seznam Premium, kterou mají diváci k dispozici už od roku 2021. Obecně se snažíme uživatele reklamou nezahlcovat a nabízet jim prostřednictvím cílení zejména takovou reklamu, která je pro ně užitečná. Víme, že uživatel u nás hledá primárně obsah a tak v případě zobrazování videí v Newsfeedu na hlavní stránce Seznam.cz se třeba první reklamní spot rozjede až ve třinácté sekundě.

Na kterých zařízeních sledují uživatelé obsah Streamu nejčastěji?

Desktop stále vévodí počtu sledování. V průměru 60 % našich uživatelů si videa na Streamu pustí na počítači. Nezanedbáváme ale ani jiná zařízení. Uživatelé si mohou například stáhnout do mobilu jednu z našich aplikací - Stream nebo Pohádky s dětským obsahem. V chytrých televizorech si mohou stáhnout aplikaci Seznam.cz a také Pohádky.

Text je placenou propagací společnosti Seznam.cz