Vidláckou epopej vypráví South Park i Shit Town

První sníh zas brzo roztaje. Dnešní, zvlášť důležitá várka tipů ve vás zůstane už napořád.

Vidlácká epopej

Vidlácká epopej

Společný jmenovatel tak pestře zaměřených tipů dnešní Nedělní přílohy internetu lze určit jen stěží. Zůstává jediné pojítko - při jejich výběru nemůžete šlápnout vedle. Nebudeme vás už od prvního, mimořádně důležitého doporučení zdržovat. Ať se líbí!

Výjimečný tip

S-Town (Brien Reed, This American Life & Serial)

Podcast Shit Town se prvních deset minut tváří jako detektivní dokument. Přestože tenhle žánr nesnesu, dal jsem mu šanci – tihle tvůrci totiž patří k těm nejtalentovanějším lidem přes audio tvorbu vůbec.

A zaplaťpánbůh, že jsem to udělal. Za-plať-pán-bu. Namísto krimi dostanete hlubokou, dojemnou fresku jednoho zapadákova - příběh samotářského génia, queer romanci, bitvu o dědictví a názornou lekci, proč se vyhýbat rtuti. Víc neprozradím.

(Jestli si těch sedm epizod nepustíte, velmi se zlobím. Zmírněte ten hněv a dejte si aspoň útržek košatého, nádherně jižanského rantu hlavního protagonisty.)

Text

Není vlastně důležité, jestli škola učí žahavce nebo disco (Ondřej Sliš, Heroine)

Mluvil jsem s ředitelem střední školy, která je tak liberální, že jsem z toho i já – já ze všech lidí! – chvílemi znervózněl. Zvlčí děti bez fixního rozvrhu? A je dobrý nápad nechat studenty uklízet školu nebo řídit rozpočet? Odpovědi v článku.

The Most Important Politician of the 2010s (Matt Berman, BuzzFeed News)

Anthony Winder. Neznal jsem. Přitom prý nejdůležitější politik dekády, píše BuzzFeed. Nevím, každopádně Zeitgeist zosobňuje skvěle. Už v první větě článku je ukryto mnohé. „Anthony Weiner changed the course of American history when he tweeted out a picture of his dick on May 27, 2011.“ Od dickpicků přes soukromé maily Hillary až do Oválné pracovny Donalda Trumpa.

Nejsme jako oni: jak se (ne)vyrovnávat s minulostí (Radek Chlup, Přítomnost)

Antikomunisté moralizující, Zeman bagatelizující. Radek Chlup, religionista z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, píše chápavě o obranném zatuhnutí obou přístupů.

Mají-li kolektivní příběhy sloužit jako vzory pro osobní vyrovnávání, je důležité, aby se jimi člověk necítil osobně ohrožen. Právě proto je tak nešťastný černobílý antikomunismus, který sugeruje, že kdo se proti režimu otevřeně nepostavil, byl vlastně spolupachatelem. Základní ladění skutečně ozdravných příběhů by vlastně vůbec nemělo být hodnotící. Neměly by to být primárně příběhy o dobru a zlu, nýbrž o složitosti lidského života v totalitním režimu. Jejich cílem by nemělo být souzení, to je prvoplánové dělení aktérů na hodné a zlé, nýbrž nahlížení minulých situací a příběhů celé jejich komplexnosti a mravní nejednoznačnosti. Soudit se nakonec každý musí sám. Když ho budeme soudit my, on na to většinou nepřistoupí a nic se nevyřeší. Bude to vnímat zase jako tlak, jemuž se brání mravní bagatelizací.

Video

South Park (Matt Stone, Trey Parker)

Že animovaný seriál South Park není jen přisprostlá zábava pro děti, to ví dnes každý. Pomalu finišující 23. série dává příležitost znovu připomenout, proč tvůrci neztratili dech. Příběhy coloradského maloměsta totiž slouží jako plátno pro neotřelý pohled na aktuální politická témata. Zasvěceně o tom psal Karel Veselý.

A pro jistotu: všechny epizody téhle „moderní žurnalistiky“ jsou zadarmo & legálně na stránkách tvůrců.

Ženy z lesa (Jana Gerleová & Jan Novák, 168 hodin)

Žena je láska, to ví na českém internetu všichni. Bohužel omlouvající se ženy z videa očividně nečtou Prigl, neznají tedy multilevelový byznys. Tentokrát s dobrou karmou a předraženými doplňky stravy. Aj.

Jakub Jetmar & Ondřej Sliš

George

Nedělní přílohu internetu podporuje digitální bankovnictví George