„Vinea se ve slabé konkurenci stala vítězem týdne“

Reklamní kati tento týden ocenili agenturu Heels Make Deals s kampaní pro Vineu. Kritiku naopak sklidila kampaň pro Ondrášovku s Jakubem Kohákem od Flow Media. Ale nejen ta.

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 23. týden 2018

 1. Heels Make Deals: Vinea Frizzante (34 %)
  značka: Vinea, klient: Kofola ČeskoSlovensko
 2. Lightbusters: Podnikatelské pojištění (26 %)
  značka, klient: Direct pojišťovna
 3. Jazz Communication: Braník Černý (20 %)
  značka: Braník, klient: Staropramen
 4. Oliver: Když k nám rádi chodíte, rádi vám i půjčíme (16 %)
  značka: Tesco Finanční služby, klient: Tesco Stores ČR
 5. Flow Media: Chuť, kterou máš v sobě (14 %)
  značka, klient: Ondrášovka

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 8 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každo u z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Vinea zavítala na Olymp (34 %)

Značka hroznových nápojů Vinea zahájila novou kampaň propagující produkt Vinea Frizzante. Odehrává se v prostředí řeckých bohů na pohoří Olymp. Komunikační koncept připravila agentura Heels Make Deals, produkci spotu zajistila Barletta. Natáčení probíhalo v knihovně empírového zámku Kačina nedaleko Kutné Hory. Kampaň běží v televizi od 21. května do 19. srpna, objeví se také online, zejména na YouTube. Dále bude nápoj podpořený in-store.

Je tam, jak jinak, nějaká „osvěžující chuť s dotykem čehosi,“ tak to pak jo. Ale aspoň to neuráží oči.
Vilém Rubeš

Fajn, tohle je pěkný. Za kameru je to vítěz týdne.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Je to smyslné - a možná až trochu na sílu. Vzhledem ke slabé konkurenci je však Vinea dekadentním vítězem týdne.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Takovej Olymp po Česku. Božský to není, ale taky to není takový peklo, jako ostatní dnešní výběr.
Adam Roučka

Míla KneprVizuálně i produkčně opulentní - na české poměry. Propozice o osvěžující chuti ve spojení s bakchanáliemi na zámku Kačina, to vše ve spojení s dvoulitrovou petkou v hypermarketech - myšlenkově se mi to nespojuje. Jestli se to bude líbit, tak jako určitě. Jestli si to lidí spojí s Vineou, to už bych se nevsadil. Jestli je to o osvěžení? To ani náhodou. (Ale třeba je chyba u mne, protože netuším nic o dekadentních bakchanáliích.)
Míla Knepr

Takové směle natočené výpravné nic.
Pavel Jechort

Nakonec proč ne... Celkem hezky vypadající spot, kterej se snaží navodit konkrétní atmosféru. A v pozadí je pár vtipnejch detailů.
Miky Karas (Scholz & Friends)

Po přečtení titulku „Vášeň a hříšné pnutí na Olympu“ jsem tedy čekal film ve stylu „Pozdravy z kožených kalhot“. No, dočkal jsem se kýčovitého světa naprosto vzdáleného spotřebiteli. Kdo je tady cílovka? Předpokládám, že ženy mezi třicet a padesát? Tipnul bych si, že tohle jim bude buřt.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

2. Direct se zaměřuje na živnostníky (26 %)

Direct pojišťovna v kampani propaguje pojištění zaměřené na živnostníky a střední podnikatele. Představuje v ní čtyři příběhy skutečných podnikatelů a ukazuje, jaké problémy řeší a jak jim může pojištění pomoci. Videa vznikla ve spolupráci s kreativním studiem Lightbusters.

Jak oslími přemostěními dojít složitě k poučce, že v Directu to jde jednoduše...
Vilém Rubeš

Tyhle voiceovery někdo ladil strááášlivě dlouho. A tak to nemám rád nejen v reklamě, ale i v životě.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Všechno je v naprostém pořádku, ale je to děsná nuda.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Ta-ko-vej ko-lo-vrá-tek o-mí-la-jí-cí po-řád do-ko-la tu-též nu-du.
Adam Roučka

Míla KneprOpravdu mě baví insight o hodnotě toho, co člověk dělá s vášní a láskou. Ale spojení s produktovým benefitem mi přijde přes ruku a v jedné exekuci se míjí úplně (krejčí). Chtělo by to bývalo ještě si na to dvakrát v agentuře sednout a ptát se: Is it simple enough? Pak by se ukázalo, že i ve voiceoveru nemusí být nutně úplně všechno a moderní obraz spotů by mohl víc zahrát.
Míla Knepr

Není třeba vysvětlovat, co který podnikatel dělá, ale dát na stůl argumenty, proč je lepší mít pojištění.
Pavel Jechort

Vzpomínám si, že Direct pojišťovna se kdysi nebála dělat věci, který byly výrazný a vymykali se standardu...
Miky Karas (Scholz & Friends)

Líbilo by se mně, kdyby se v kampani objevilo víc insightů z „malo-podnikatelského“ prostředí a dal se větší důraz na autenticitu. Tohle hodně šustí papírem.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

3. Staropramen uvedl Braník Černý (20 %)

Pivovary Staropramen v kampani podporují nový Braník Černý. Ten v maloobchodě doplní Braník Světlý, Jedenáctku a Ležák. Reklamní kampaň poběží v televizi na Primě, AT Media a České televizi, onlině a v místě prodeje. Za kampaní, která poběží do začátku srpna, stojí agentura Jazz Communications.

Když si odmyslím knírek z pěny (to je kliše mezi klišátky), tak je to taková pěkná, přehledná, neuspěchaná reklama, která mohla kolem roku 1978 pěkně zazářit. Ovšem jen v Československu. V roce 2018 to patří do staré veteše, od patriarchálního „on se láduje, ona šuká po kuchyni,“ až po nečekané poučení „žereš tučný, dej si černý!“
Vilém Rubeš

Takže to stojí na tom, že si žena dovolila napít se piva dřív, než ho donesla ke stolu muži? Výjimečně doufám, že jsem něco nepochopil.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Proč si tvůrci této kampaně myslí, že se partneři v kuchyni baví tak nepřirozeným a afektovaným způsobem? Proč muž předtím, než si dá sousto bůčku do pusy, vzrušeně vzdychá? A ještě jedna věc - možná se mi to zdá, ale není hlavní hrdinka těhotná? Jasně, pár pivek asi neuškodí, ale i tak by mi to přišlo přinejmenším trochu diskutabilní. Body dávám za hezký interiér.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Uff, tenhle vohranej prvoplán by to chtělo spláchnout něčím silnějším. Nebo radši jen spláchnout.
Adam Roučka

Míla KneprTen spot, to je „chodící brief“. Pivo bude v lahvi, k jídlu, cílovka muži i ženy. A potřebujeme do toho dostat taky říz. Ve výsledku je spot úplně prázdný. Nenašel jsem žádnou myšlenku, o té kreativní nemluvě. Tedy s vyjímkou pily v závěru. Jen u té zase tápu, zda to je inovativní dramatizace řízu (ona pila, má to říz, odříznout, uříznout, přeříznout...), nebo je to rafinovaná reinkarnace pily (už „hrála“ ve spotech před 15 lety), která se v příští kampani stane jednou z „brand properties“.
Míla Knepr

Podle mě by bylo lepší už rovnou říct na placáka, že „Braník vám bude chutnat“.
Pavel Jechort

Pivo, žebra, chata - česká idylka. Tak si jen říkám, že je to vlastně trochu smutný...
Miky Karas (Scholz & Friends)

Hm, chlapík se nechá obsloužit od chybující manželky. I když si pak daj spolu pivo, je z toho cítit chlapská nadřazenost. Tohle je rodinné štěstí podle Braníku? Napsali jste postavu skrytého despoty. To, že říká manželce lásko, nic neznamená. Pokud by se ještě mělo udělovat sexistické prasátečko, tohle by byl můj favorit.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

4. Půjčky u Tesca propagují potraviny (16 %)

Tesco Finanční služby má nový komunikační koncept, jehož součástí jsou televizní spoty. Hlavními hrdiny jsou jednotlivé potraviny - meloun, vajíčka či kilo mouky. Cílem konceptu je sjednocení komunikace Tesco Finančních služeb, představení výhod nabízených produktů a zvýšení povědomí o značce. V první komunikační vlně televizní kampaně budou nasazeny dva patnáctivteřinové spoty na půjčku, kterou propaguje meloun. Kampaň startuje 30. května na Primě. O kreativu se postarala reklamní agentura Oliver.

„V prvním spotu o možnosti půjčky informuje spotřebitele meloun...“ Je potřeba k téhle stupoě ještě něco dodávat?
Vilém Rubeš

Meloun x Meloun. Haha.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Chudáci melouni, chtějí poradit s finanční službou člověku, který je krájí na čtvrtky. A Tesco se teď neskloňuje? To jsou novinky.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

První spot natočenej v powerpointu. A snad i poslední.
Adam Roučka

Míla KneprTenhle spot má dozajista jednu velikou přednost. Produkce musela být skoro zadarmo. Jinak se dá charakterizovat jen jako destilovaná doslovnost a úplná marnost.
Míla Knepr

Ještě, že si nemám pujčit třeba čtvrt míče, nebo 30 táců.
Pavel Jechort

Když si můžu půjčit přímo v Tescu, tak nechápu, proč mi o tom ten meloun říká, až když si ho přinesu domů.
Miky Karas (Scholz & Friends)

Tak tohle si na nic nehraje. Je to pochopitelný i pro ty největší tupohlavy z lidského rodu. Ale na druhou stranu se s tím dá pohrát ještě víc. Textařsky i vizuálně.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

5. Tváří Ondrášovky je Kohák (14 %)

Ondrášovka podporuje minerální vody v nové online kampani. Její tváří se stal Jakub Kohák. Reklama pokračuje s heslem Ondrášovka, chuť, kterou máš v sobě, které používá od roku 2016. Aktuální kampaň cílí na všechny spotřebitele bez ohledu na pohlaví a věk. Poběží od 28. května do 22. června. Video vytvořila strategická digitální agentura Flow Media, která s Ondrášovkou spolupracuje od roku 2014.

Otevřeš lednici - a tam Kohák. Pak samá obrazová klišé (na záběry skrz lednici by měl být zákaz) a nakonec „Ondrášovka, chuť kterou máš v sobě“. To mě vyděsilo. Takže když se - nedej Bůh - napiju Ondrášovky, budu vylučovat malé Koháčky?
Vilém Rubeš

Na papíře to mohlo vypadat vtipně, ale ve videu nemohlo fungovat nikdy. Ale co chcete s tím budgetem, když ho půlku spolknul Kohák. Mimochodem, taky jste už zapomněli, že ten člověk existuje?
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Snůška všemožných klišé (prsatá blondýna v růžovém, přísná semetrika v NATÁČKÁCH a chudák manžel, mlsná MILFka) a Kohák ve zpocené čelence k tomu. Co jsme komu udělali? (mluvím za spotřebitele)
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Samá voda.
Adam Roučka

Míla KneprKdyž nevíš co, dej tam pohled z lednice a jako extra kreativní špek před tu lednici postav Jakuba Koháka. To se bude líbit. Univerzální reklama. Jako bych slyšel: no a budeme ukazovat různé typy lidí a bude to fakt vtipné, třeba tasy, ta bába s natáčkama.... Není to vtipné, není to kreativní, není to ani strategicky správně, pokud tedy opravdu cílem kampaně bylo ....propagovat slogan „Ondrášovka, chuť, kterou máš v sobě“, a člověk přitom není sám lednička. Napadá mě, koho za tuhle reklamu vyhodili. Agenturu, nebo toho, kdo to schválil?
Míla Knepr

Neotřelý koncept a ještě je tam Kohák, ten je taky hrozně neotřelý.
Pavel Jechort

Chuť, kterou máš v sobě. Rozumí tomu někdo? Přitom zrovna Ondrášovka by si vzhledem ke svojí historii zasloužila zapamatovatelnej a konzistentní koncept.
Miky Karas (Scholz & Friends)

Tady chybí jakýkoliv náznak příběhu. Není tady expozice ani zápletka nebo rozhřešení. Prostě 30 vteřin ničeho. Ale velkej respekt tomu, kdo tenhle „nápad“ prodal klientovi.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.