Virtual Medicine přichází do středních škol, vyučuje anatomii trojrozměrně

Zakladatelé Virtual Medicine Tomáš Brngál a Miloš Svrček

Zakladatelé startupu Virtual Medicine Tomáš Brngál a Miloš Svrček

Slovenský startup Virtual Medicine s produktovou podporou výrobce elektroniky Samsung a s penězi od sítě zdravotnických zařízení Penta Hospitals CZ investiční skupiny Penta vytvořil ve středních zdravotnických školách v Česku dvě speciální učebny anatomie. Nacházejí se ve Střední zdravotnické a Vyšší odborné škole zdravotnické Mladá Boleslav a ve Střední zdravotnické škole Šumperk a žáci se v nich budou moci zabývat studiem různých vrstev lidského těla prostřednictvím virtuální reality. Výukový materiál zprostředkovává aplikace nazvaná VAU - Virtuální anatomická učebna.

Aplikace přináší studentům náhled na jednotlivé struktury lidského těla z různých perspektiv. Mohou je interaktivně otáčet, naklánět, zvětšovat či oddalovat, jako by měli reálné soustavy lidského těla před sebou. Vidí tak, jak lidský organismus vypadá ve třech dimenzích. Přednášející má přitom na výběr z několika módů prohlídky lidského těla. Buď se všichni studenti připojí do jednoho virtuálního prostředí, které se zároveň zrcadlí na obrazovce, nebo se mohou do virtuální reality ponořit individuálně. Kromě trojrozměrného zobrazení všech soustav lidského těla obsahuje aplikace i jejich názvy a stručný popis.

Za aplikací VAU a její komerční předlohou Human Anatomy VR, určené pro vysokoškolské studenty medicíny, stojí Tomáš Brngál, absolvent Lékařské fakulty Univerzity Komenského, s Milošem Svrčkem, absolventem Slovenské technické univerzity.

„Virtuální realita nabízí doposud nepoznané a nevyzkoušené možnosti, které mohou mít ve výsledku reálný dopad na obrovské množství lidí. Ve virtuální realitě lze simulovat i operace a líp tak pochopit jednotlivé procesy. Kromě lepšího porozumění lékaři i pacienty to může v budoucnu přinést i nemalé úspory,“ naznačuje budoucnost Brngál. Svou aplikaci Human Anatomy VR, která v současné době funguje pro studenty ve 149 zemích po celém světě, představil v upravené verzi pro střední zdravotnické školy už loni na Slovensku. 

Studenti se mohou do aplikace připojit jednotlivě, nebo ji sledovat na interaktivní obrazovce

Studenti se mohou do aplikace připojit jednotlivě, nebo ji sledovat na interaktivní obrazovce

VAU nabízí pohled do různých struktur lidského těla

Aplikace VAU nabízí pohled do různých struktur lidského těla

Všechny části jsou ve 3D a dají se libovolně otáčet či zvětšovat. Vše je navíc opatřeno popisky

Všechny části jsou ve 3D a dají se libovolně otáčet či zvětšovat. Vše je navíc opatřeno popisky

Součástí vybavení obou virtuálních učeben je 16 headsetů, aplikace a interaktivní obrazovka

Součástí vybavení obou virtuálních učeben je 16 headsetů, aplikace a dotyková interaktivní obrazovka