Virtuální realita proniká do politických kampaní. Po ODS ji využívají i Piráti

Pražská ODS jako první v Česku využívá virtuální realitu v politické kampani. Na Praze 6 se tímto způsobem rozhodla představit potenciálním voličům, jak by městská část mohla vypadat, pokud by realizovala svou vizi pro její rozvoj. „Když jsme přemýšleli nad tím, jak ve volbách zaujmout, narazili jsme na dosud nevyužitý potenciál virtuální reality. Plány politiků mají většinou podobu mluveného slova, textu a občas kombinaci obojího doplňuje pouze jednoduchá grafika. My jsme se rozhodli představit politickou vizi zcela jinak,“ uvedl Jakub Stárek, kandidát ODS na starostu Prahy 6. U stánku na Praze 6 si tak obyvatelé mohou zapůjčit headsety, které jim ukážou několikaminutovou prezentaci možné budoucnosti Prahy 6. Virtuální realitu doplňuje také mluvený komentář politika.

„Je to logické, neboť právě v komunální politice rozhodnutí politiků ovlivňují veřejný prostor. Dokud ale budova, silnice nebo prostor fyzicky neexistuje, není způsob, jak ho prožít jako zkušenost. No a my jsme se rozhodli to změnit, protože žádná obrázková vizualizace nebo sebelépe napsaný text nedokáže nahlédnout do politické vize městské části tak, jako to dokáže realita. I když virtuální,“ dodal Stárek.

S podobným nápadem přišli také Piráti. Ti ve spolupráci se studiem VirtualJet vytvořili aplikaci, ve které se voliči ocitnou na pirátské lodi. Z ní mohou vystoupit do dalších virtuálních prostředí a seznámit se tak s programem Pirátů. „Virtuální realita umožňuje prakticky neomezenou kreativitu, zároveň vykazuje vyšší míru zapamatování než tradiční média, a proto je pro politický marketing jako stvořená. Oproti jiným médiím voliče navíc většinou baví,“ uvádí Adam Novák, projektový manažer studia VirtualJet.

Virtuální prostředí zobrazují animaci sázení stromů v ulicích města nebo virtuální galerii s negativními a pozitivními příklady chytrého města. Uživatel také může vstoupit do virtuálního lesa a při sběru hřibů se seznámit s kandidátem na primátora Zdeňkem Hřibem. „Volič má unikátní příležitost setkat se ve virtuálním prostředí tváří v tvář například s kandidátem na primátora Zdeňkem Hřibem nebo stávajícím zastupitelem Adamem Zábranským. Do přípravy aplikace jsme zapojili kandidáty i jinak, například namluvili komentáře k jednotlivým prostředím,“ představuje aplikaci Vít Šimral, kandidát do zastupitelstva hlavního města.Další kandidáty mohou potkat také na střeše budovy magistrátu. Aplikaci si mohou voliči vyzkoušet na vybraných volebních stáncích v jednotlivých městských částech.

Pirátská strana také využila pro svou kampaň virtuální realitu

Pirátská strana také využila pro svou kampaň virtuální realitu

Po nasazení headsetu se uživatel objeví na pirátské lodi

Po nasazení headsetu se uživatel objeví na pirátské lodi

Voliči si mohou vybrat, kam se z lodi vydají. Jednotlivá prostředí představují program Pirátů

Voliči si mohou vybrat, kam se z lodi vydají. Jednotlivá prostředí představují program Pirátů

Na střeše budovy magistrátu se mohou seznámit s několika kandidáty

Na střeše budovy magistrátu se mohou seznámit s několika kandidáty

Součástí virtuální reality je i minihra se sběrem hřibů. V ní se hráči seznámí s pirátským kandidátem na primátora

Součástí virtuální reality je i minihra se sběrem hřibů. V ní se hráči seznámí s pirátským kandidátem na primátora

Další prostředí ukazují také např. animace sázení stromů ve městě

Další prostředí ukazují také například animace sázení stromů ve městě

Sdílejte