„Vivantis není za dvě minuty ani jednou trapný“

V nejvyrovnanější Reklamní katovně letošního roku vítězí Brain One a Vivantis s holkami smutnými z dárků. O stříbro a bronz se dělí WMC Grey pro Bohemia Sekt s VCCP pro Albert.

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 46. týden 2018

 1. Brain One: Píseň smutných holek (41 %)
  značka: Vivantis, klient: Mall Group
 2. WMC Grey: Buďte spolu (41 %)
  značka, klient: Bohemia Sekt
 3. VCCP: Překvapte dárky od srdce (41 %)
  značka: Albert, klient: Ahold ČR
 4. Yinachi: Udělejte si radost (36 %)
  značka, klient: Zoot
 5. Solootions: Pro věčnou krásu (25 %)
  značka: Matuzalem, klient: Matuzalem.com-cz

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 7 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Smutné holky pějí pro Vivantis (41,4 %)

E-shop Vivantis, který je součástí Mall Group, zamířil svou vánoční kampaň na ty, kteří vybírají dárky srdcem a pro radost, a má inspirovat. Přesvědčuje, že koupit ženě dárek může být jednoduché. “Spousta žen najde pod stromečkem dárky, které úplně neočekávají. A zároveň se jejich partneři každý rok trápí s tím, co by jim dali, aby je potěšili. Pánům chceme ukázat, že trefit se ženě do vkusu je daleko jednodušší, než si myslí, a ať rozhodně nepočítají s tím, že jejich vyvolená se spokojí se sadou propisek a kapesním nožíkem,” uvedla Hana Hutlová, marketingová ředitelka Vivantisu.

Kampaň stojí na dvouminutovém videoklipu Píseň smutných holek, v němž se tři ženy vyzpívávají ze svého trápení z nechtěných vánočních dárků. Třicetivteřinová verze klipu je určená pro reklamní nasazení na YouTube, Instagramu, Facebooku a jeho zvuková stopa taky v rádiích. Instagramové formáty budou také na výšku pro mobily. První fáze kampaně běží od 22. října a hlavní fáze postavená na dvouminutovém klipu nastupuje 1. listopadu. Lidé si jej budou moci poslechnout i v rádiích a ve službách Spotify a Apple Music.

Koncept kampaně obstarala agentura Brain One, produkci obstaral Bumerang Film. Smutné holky ztvárnily Kateřina Sedláková, Katarína MikulováAdéla Blažková.

Za dvě a půl minuty to není ani jednou trapný, klobouk dolů. A přitom tam stihnete spoustu produktů a úplně cítíte narůstající potřebu, aby písnička nebyla o vás. Odhaduju, že ve Vivantisu budou v lednu dost spoko.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Opravdu někdo dá své holce pod stromeček vrtačku? Vážně je někdo ochoten tuhle písničku doposlouchat až do konce? Fakt si někdo myslí, že se z podivného zpěvu otravně ukňouraných mladých žen stane „virál“? Proč si ten parfém nekoupí samy? Samé otázky.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Za dlouhé dvě minuty říci, co každý ví, poradit, že se má poptat kamarádek, na to nepotřebuje Vivantis ani podprůměrný chlap.
Pavel Jechort

Píseňka sice trochu Poláková z druhý ruky, ale idea, ta funguje bezvadně. Jen - co je to Vivantis?
Vilém Rubeš

Moc pěkně udělaný příběh třech smutných holek a tu melodii je těžké dostat z hlavy. Myslím, že holkám se to bude líbit. I těm nesmutným.
Petr Kašpar (Cognito)

Míla KneprHezké. A to je bohužel všechno. Relevantní insight se ztratil v prapodivně ohnuté strategii: na koho fakticky míří? Na praktické muže, nebo na ty, kteří už „vybírají dárky srdcem a chtějí inspiraci“? Formát videoklipu je neúnosně dlouhý. (Ale možná je to tím, že jsem kdysi ženě pod stromeček dal sadu pěkných zimních gum na její auto.)
Míla Knepr (Silver Pack)

Zpívání v reklamě... je to vážně nutný? Dovedu si představit, že mojí ženě se to bude líbit, takže z hlediska cílovky snad OK. Ale já to nedokoukal.
Jakub Hussar (Haze)

2-3. Buďte spolu s Bohemia Sektem (41 %)

Česká značka šumivých vín Bohemia Sekt opustila svou dosavadní tvář Terezu Maxovou a představila první výsledek spolupráce s vítěznou agenturou tendru WMC Grey. “Natočili jsme spot, který oslavuje to největší, co může každý pár udělat – být spolu. Chceme značku Bohemia Sekt spojit s momenty, které jsou zdánlivě všední, ovšem pro každý pár velmi důležité. A kampaň by měla všechny navést k tomu, aby našli víc společných příležitostí, kdy si dopřát skleničku sektu,“ říká Adéla Krausová, managing director WMC Grey. První vlna kampaně, která probíhá v období klíčovém pro značku a završeném oslavami Nového roku, obsahuje nasazení spotu v televizi (spot i sponzoring), v kinech, online, v tisku i v místě prodeje.

Režie spotu se ujal Milan Balog, který mu dodal výraznou vizuální poetiku. Jeho atmosféru dokresluje původní skladba I’m Starlight od Stellarsound feat. Beck Goldsmith, která se stala samostatnou součástí kampaně na Spotify i Apple Music. Produkci projektu zajistila Boogie Films. Sérii klíčových vizuálů, se kterou se konzumenti médií budou setkávat v průběhu celého roku, nafotil s dvojicí ústředních postav módní fotograf Matúš Tóth.

Hezký obrázky, skvělá hudba. Ale headline Bohemce nevěřím.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Vizuálně originální. Zvláště ten poslední záběr je až pohádkově půvabný. Jen prosím všechny režiséry světa o jednu věc – šlo by, abyste přinejmenším omezili záběry na ruce, které hladí klasy obilí? Viděla jsem to v jednom hipsterském videoklipu asi deset let zpátky, a od té doby to vidím všude. Prosím.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Proč opravovat, co není rozbité, řekli si v Bohemce.
Pavel Jechort

Jako vždycky, on, ona, unylost, spousta efektů, bublinky a blábol. Vyleštěná NKP.
Vilém Rubeš

Bohemka se už léta snaží vytvářet dojem takové nějaké divné posh atmosféry kolem toho pití, přitom já to piju o nedělích vcelku běžně spotřebně. Je to pěkně natočené, ale nepůsobí to na mě příjemně.
Petr Kašpar (Cognito)

Míla KneprKonečně. (Nemám nic proti Tereze Maxové). Je to takové lidsky sektové.
Míla Knepr (Silver Pack)

Místy zajímavý vizuál, ale u reklamy na alkohol bych se jakéhokoliv bluru vyvaroval. Evokuje to opilost.
Jakub Hussar (Haze)

2-3. Albert nabízí dárky od srdce (41 %)

Vánoční kampaň obchodního řetězce Albert letos chce zákazníky přivést do atmosféry vánočních svátků a zároveň prostřednictvím tipů, rad i videoreceptů dodat nápady na vlastnoručně vyrobené jedlé vánoční dárky. Kampaň připravil Albert s agenturou VCCP Prague. „Rádi bychom inspirovali všechny, kteří chtějí obdarovat své blízké smysluplně a prožít Vánoce tak trochu jinak, než bývá u většiny rodin trendem poslední dobou,” říká marketingová ředitelka Albertu Kateřina Harris.

“Vánoce v agenturách začínají brzy, a nám začaly už na jaře, když jsme se spolu s klientem zamýšleli nad tématem ‘jak vrátit Vánocům opravdovost’. Nejlepší odpovědí na kterou jsme přišli, bylo pokusit se povzbudit lidi, aby tento rok darovali upřímné, opravdové,  vlastnoručně a od srdce  vyrobené dárky. Víme, že vyrobit dárek není pro každého tak snadné, ale jsme si jistí, že to stojí za to,” uvádí agentura. Kampaň běží od 7. listopadu. Spot od režisérky Jasmíny Blaževič v produkci Bistro Films doprovází proslulá skladba What a Wonderful World.

Slušnej standard. Líbí se mi myšlenka vyrábění dárků, Albert tím dostává smysl nejen v kuchyni, ale i pod vánočním stromkem.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Hezky se na to kouká a písnička celkovému dojmu hodně pomáhá. Moment, který by se vám zaryl do paměti, tu však nenajdete.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Pokud je absence tatínka záměrná, je to svého druhu počin. Jinak bohužel tuctovka s tradiční otázkou, proč zrovna Albert.
Pavel Jechort

Na použití takové hudby by měly být povolenky, protože vyrobit k tomu takovou nudu, včetně návodu pro malé děti, aby za tmy chodily samy do obchodů, to je trestné!
Vilém Rubeš

Ta písnička trochu krade slávu těm hýbacím obrázkům. Je fajn ji slyšet, ale vůbec nemám potřebu se na reklamu dívat. Vizuály působí jako jednorázový post na Facebook.
Petr Kašpar (Cognito)

Míla KneprMiluju dojemné vánoční reklamy, zvlášť když jsou „jiné“. Oceňuji odvahu opustit klišé úplné rodiny. Ale hlavně se mi líbí (ale to už je možná můj konstrukt) spojení myšlenky vlastnoručně vyráběných dárků právě s neúplnou, v dnešní době běžnou, rodinou.
Míla Knepr (Silver Pack)

Mé děti jsou ve stejném věku, takže jsem se rozněžnil (jakkoliv bylo po první třetině spotu jasné, jak to dopadne). Hezký casting, vkusné řemeslo, myslím, že tohle nikoho neurazí.
Jakub Hussar (Haze)

4. Zoot zdůrazňuje výhody (36 %)

Podzimní 360° kampaň online prodejce módy Zoot odstartovala 22. října a potrvá čtyři týdny. Akcentuje tři hlavní benefity, které Zoot zákazníkům nabízí – pohodlný nákup, rychlost doručení a široký výběr z víc než 300 značek. Kromě Česka poběží také na Slovensku. “Klademe důraz na to, aby kampaň běžela na všech kanálech, které jsou relevantní pro naší cílovou skupinu – od televizních spotů, přes online včetně sociálních sítí, mailing, až po komunikaci na našich výdejnách,“ říká Martin Komora, marketingový ředitel Zootu. Televizní spoty budou nasazeny konkrétně na televizních i internetových stanicích Nova Group.

Ve třech spotech z reálného života jsou znázorněné situace, které zákazníci Zootu každodenně řeší při nákupu. Scénky se odehrávají v prostředí domova, v uvolněné atmosféře. S podobným konceptem poté Zoot naváže svou vánoční kampaní.

Koncept kampaně byl vytvořen ve spolupráci s agenturou Yinachi a výzkumnou agenturou Perfect Crowd. Finální scénář a režie vznikly po vedením Adama Sedláka ve spolupráci s interním teamem Zootu. Za kameru se postavil Aleš Svoboda.

Když nevíš, vytáhni z rukávu nějakej ten menstruační fórek. A když nevíš ani potom, tak místo pointy dej do scénáře poznámku, že „děvčata přirozeně propuknou v smích“.
Martin Svetlík (McCann Prague)

To je divné. Možná jsem moc stará, ale nedokážu se s žádnou z hrdinek spotů ztotožnit ani na vteřinu. A jak se protivně chichotají, no hrůza, radši bych šla do té místnosti, kde borci mastí playtation a neprosí nebesa, aby měli na Zootu tričko ve velikosti M.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Vážně ženy nakupují s tabletem ve skupinách, nebo je to stejně reálné jako tři chlapíci na malém gauči koukající na fotbal?
Pavel Jechort

Vlastně výborné insighty. Zajímavý koncept. Snižuje ho „dostaneš to už zítra“ (proboha, proč tyhle puberťácké dvojsmysle) a obscénní „holkyyy!“ Přesto bych od Zootu nikdy nečekal nic tak v dobrém smyslu jímavého.
Vilém Rubeš

Jein, jak by řekli kolegové germáni.
Petr Kašpar (Cognito)

Míla KneprChápu, že život není jednoduchý, ale prodávat Zoot tak, že hlavní drama je čekání na to, jestli to mají v mé velikosti, tak to chce kus odvahy. Nevím, jestli je to odvaha na správném místě.
Míla Knepr (Silver Pack)

„Emko, emko, emko, emko!“ Proč mám jen pocit, že výběr velikosti byl záměrný? Každopádně to vypadá, že nákup na Darknetu byl úspěšný.
Jakub Hussar (Haze)

5. Kostkovi o věčném mládí (25 %)

Výrobce doplňků stravy a kosmetických přípravků Matuzalem představuje v kampani řadu produktů založené na komplexu flavonoidů. Tváří kampaně pro český trh je herečka Tereza Kostková, která se v kampani objevuje se svým synem a rodiči Carmen MayerovouPetrem Kostkou. Na Slovensku značku představí herečka Monika Hilmerová s rodinou.

Kampaň byla v obou zemích spuštěna v neděli 4. listopadu a poběží v televizi, rádiu, tisku i online. Za kreativním konceptem kampaně stojí agentura Solootions z mediální skupiny Prima. Koncept rozvinula a exekuovala agentura Scholz & Friends. Produkce je od Bistro Films. Mediální plánování a nákup, včetně PR servisu, zajišťuje rovněž Solootions. 

Taky z toho cítíte kámen mudrců? Hlavně na klíčáku vypadá Tereza Kostková jako sedmnáctá inkarnace vezíra Imhotepa.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Já nevím, co hodnotit. Nápad? Žádný tu není. Je to Tereza Kostková v milionté reklamě na krásu, pokaždé kožená a bez života. Je vůbec skutečná?
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Uvařeno přesně dle návodu.
Pavel Jechort

Tam je všechno klišoidní, co se dalo posbírat! Celebrity, „unikátní komplex bláboloidů s vitamíny“ i „stačí jedna kapsle denně“. Stačí jedna kapsle kyanidu, milí tvůrci! 
Vilém Rubeš

Je mi to líto, ale mně to slovo matuzalem nějak hrozně vadí. Kostkovi za to nemůžou, zahráli to pěkně a dostanou to do povědomí. Ale to slovo. Na druhou stranu za frázi „to už je hodně pár let“ pěkně děkuji a přidávám do života.
Petr Kašpar (Cognito)

Míla KneprVěčné mládí a krása pro celou rodinu. A mladý hošík obdivuje maminku, že vypadá pořád tak mladě. Obsahově upocené a šustící papírem.
Míla Knepr (Silver Pack)

Název brandu je nešťastný, evokuje mi to výměšky přestárlého kmeta. Tím si má žena patlat tvář? Samotný spot nenadchne ani neurazí, je to takový konzervativní hardsell. 3D rendery pěkné, jako z videoklipu Maxe Coopera, to se v české reklamě vidí málokdy.
Jakub Hussar (Haze)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.